Jak radzić sobie z genetyczną otyłością?

, Tagi , ,

Otyłość jest dziedziczna – tak sądzi duży procent społeczeństwa. Jednak jest to prawda tylko w połowie. Istnieje tylko podłoże genetyczne, na podstawie jakiego może, ale wcale nie musi rozwinąć się otyłość. Nie istnieje żaden poznany gen odpowiedzialny za tycie. Dużą rolę odgrywa tu po prostu tłumaczenie otyłych ludzi, którzy twierdzą, że nie mogą nic poradzić na nadwagę, gdyż tak po prostu jest. To nie prawda. Oczywiście prawdopodobnie pozbycie się nadwagi w ich przypadku będzie okupione większą ilością potu niż u innych ludzi, ale nie oznacza to, że nie jest możliwie zmienienie tego stanu rzeczy. Tym bardziej, że w większości za rozwój otyłości odpowiada dieta, a geny tylko w koło siedemnastu procentach. Jeśli mowa o dziedziczności to bardziej prawdopodobne że otyli odziedziczyli po prostu nawyki żywieniowe i styl życia rodziców. Oto kilka sposobów jak przeskoczyć predyspozycje do otyłości.

    1. Przestań się usprawiedliwiać. Mówienie sobie, że przecież wszyscy w mojej rodzinie są otyli i tak to po prostu wygląda jest błędem. Wielu ludzi słyszało podobne opinie od dzieciństwa. Ale warto użyć własnego rozumu. Czy naprawdę wcale nam to nie przeszkadza? Wiele razy przecież osoby z nadwagą słyszą niepochlebne opinie na swój temat oraz odczuwają skutki otyłości na własnym zdrowiu. Być może patrzą jak chorują i umierają najbliżsi. Pora wziąć odpowiedzialność za swoje życie i przekonać się, że nawet predyspozycje genetyczne nie muszą być wyrokiem. Oczywiście, że takie osoby nie będą wyglądały jak większość celebrytów, ale z pewnością ich zdrowie i jakość życia się polepszy, zatem gra jest zdecydowanie warta świeczki.
    2. Zrób test DNA. Obecnie dostępne są testy, które są przeznaczone dla osób, pragnących zachować szczupłą sylwetkę. Bywa, że obawiają się one, iż po osiągnięciu pewnego wieku, mimo że na razie są szczupłe, zaczną tyć jak rodzice. Kobiety obawiają się, że po urodzeniu dziecka już nigdy nie pozbędą się nadwyżki kilogramów. Badania DNA mają na celu określenie predyspozycji do nadwagi oraz chorób, jakie są z nią związane, na przykład zespołu metabolicznego. Zrobienie badania powinno być traktowane jako ostrzeżenie dla danej osoby. Ale jest bardzo pożyteczne. Jeśli wyniki wykażą, że może być ona w przyszłości zagrożona to świetny moment by już w tej chwili, mimo że problemy nie występują, zacząć im zapobiegać, prowadząc zdrowy tryb życia. Oznacza to zdrowe odżywianie, uprawianie sportu. Szczególnie, że procesu odkładania się tłuszczu na organach wewnętrznych nie widać gołym okiem. Testy genetyczne udowadniają, że przeznaczenie jednak można oszukać.
    3. Lecz hormony. Nagłe przytycie oznacza często zmianę gospodarki hormonalnej. Trzeba pilnować poziomu hormonów i regularnie je badać. Ponadto warto zmienić dietę, koniecznie usuwając z niej węglowodany proste. Wiele roślin oraz ziół pochodzenia naturalnego ma zdolności przywracania zachwianej gospodarki hormonalnej. Na rynku dostępne są lekarstwa na bazie występujących w naturze substancji leczących zaburzenia gruczołów dokrewnych. Trzeba pytać o nie lekarza i sprawdzać skład oraz opinie o leku.
    4. Zbadaj poziom tkanki brunatnej. Kalorie są spalane przez ciepło, okazuje się jednak, że niektóre osoby mają predyspozycje do mniejszego wytwarzania wysokiej temperatury po posiłku. Wiąże się to z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej brunatnej, która ma za zadanie chronić organizm w czasie chłodów. Dorosły człowiek ma niewiele tkanki tłuszczowej brunatnej, a jest ona przydatna w spalaniu kalorii. Im więcej tej tkanki tym więcej spalonych kalorii. Okazuje się, że rozwojowi tego typu tłuszczu sprzyja przebywanie na zimnie. Dlatego warto się hartować. Zimą nie należy zatem rozkręcać grzejnika na najwyższe obroty i często wychodzić z domu. Odważne osoby mogą zapisać się do klubu morsa. Przydatne są już prysznice naprzemienne.
    5. Zadbaj o przyszłość dziecka. Nie wystarczy, jeśli jedna osoba w rodzinie zechce schudnąć. Zdrowych nawyków trzeba uczyć także młodsze pokolenie. Kilkuletnie dzieci są w stanie całkowicie przestawić się na nowe sposoby odżywiania. Nawet jeśli już są otyłe, nie jest jeszcze za późno. Co więcej nawet matka nosząca w łonie dziecko już ma wpływ na to, czy będzie ono otyłe. Współcześnie wiele dzieci rodzi się nienaturalnie dużych. Pochodzą od otyłych matek, które w czasie ciąży nie żałowały sobie węglowodanów. Kobieta w ciąży powinna dbać o to, by nie stołować się w fast foodach i spożywać zrównoważone ilości białka i węglowodanów złożonych.
    6. Lecz brak poczucia sytości. Brak ten charakteryzuje się tym, iż nawet po bardzo obfitym posiłku osoba nie czuje się jeszcze najedzona. Taki stan rzeczy należy likwidować. Dobrze jest zamawiać lub nakładać sobie mniejsze porcje pokarmu na talerz. Ważne by jeść powoli i dokładnie przeżuwać pokarm. Łapczywe jedzenie sprzyja zjedzeniu większej ilości jedzenia zanim sygnał obfitości ostatecznie dotrze do mózgu. Wolniejsze jedzenie daje sytuację odwrotną, co odbija się pozytywnie na zdrowiu. Po pewnym czasie żołądek kurczy się i potrzebuje mniej pokarmu. Czasem zaburzenia łaknienia wymagają leczenia farmakologicznego.
Poprzedni

10 objawów choroby wieńcowej

Jak dobrać sportowy stanik?

Następny

Dodaj komentarz