Jak sobie radzić na siłowni z wadą wzroku?

, , Tagi , , , , ,

Na krótkowzroczność cierpi dziś bardzo duży procent ludzi. Ponieważ metody trwałego poprawiania wzroku nie są tanie, większość z nich zmuszona jest nosić okulary i soczewki kontaktowe. Jedne i drugie wbrew pozorom nastręczają pewnych problemów w czasie wykonywania ćwiczeń czy wizyty na basenie.

Przeszkoda w treningu

O ile osoby z wadą wzroku dodatnią, czyli widzący to, co dzieje się w oddali, mają mniejszy kłopot jeśli chodzi o ćwiczenia, to osoby z krótkowzrocznością zadanie mają mocno utrudnione. Nawet w sytuacji, gdy wiele firm wychodzi na przeciw osobom cierpiącym na wadę wzroku i produkuje na przykład specjalne sportowe oprawki na okulary. Jednak nie są one zbyt wygodne, parują, przemieszczają się, wreszcie mogą się potłuc lub spać i spowodować poważne obrażenia ciała. Dlatego w większości sportów krótkowidze korzystają z soczewek, lecz i one bywają mało komfortowe. Do oczu napływa często pot, szczególnie podczas intensywnego treningu. Soczewki nie nadają się na basen. Woda w nim, choć chlorowana i tak jest zapełniona wieloma drobnoustrojami, które mogą osiadać na soczewkach i powodować stan zapalny oczu. Zapalenie spojówek jest trudne do wyleczenia, a do tego uciążliwe i bolesne. Nie mówiąc już o tym, że zgubienie soczewki w basenie nie należy do rzadkości. Najczęściej niemożliwie jest jej odnalezienie. Nawet przed wzięciem prysznica trzeba zdjąć soczewki. Ponadto sport powoduje wzrost ciśnienia, również w gałce ocznej, a w takich wypadkach noszenie soczewek nie jest wskazane.

Wada wzroku a trening

Wszyscy, którym zależy na komforcie podczas uprawiania ćwiczeń, powinni zainteresować się nowoczesnymi metodami korekcji wzroku. Jedną z nich jest ortokorecja. Polega ona na zakładaniu na czas spoczynku nocnego specjalnie wyprofilowanych soczewek. Po ich zdjęciu następnego dnia rano wzrok jest ostry. Nie trwa to jednak wiecznie, najczęściej około doby lub dłużej około czterdziestu godzin. Jest to jednak okres czasu wystarczający do tego by udać się na trening i ćwiczyć w komforcie. Metoda ta pozwala na ćwiczenie w wodzie i w trudnych warunkach, bez żadnego lęku o nic. Ortokorekcja jest metodą odwracalną, dlatego jeśli pacjenci lubią od czasu do czasu nosić okulary na różne okazje, to nie muszą z nich całkowicie rezygnować. Istnieją również możliwości całkowitego pozbycia się wady wzroku na dłuższy okres czasu. Jest to na przykład operacja laserowa. Warto jednak wcześniej wspomnieć, że operację trzeba powtarzać, wbrew temu, co twierdzą niektóre niezorientowane osoby. Nie trzeba tego robić co prawda w przeciągu następnych tygodni, czy miesięcy lecz po kilku latach wada wzroku niestety powraca.

Wada wzroku ćwiczenia fizyczne

Okazuje się również, że niektóre wady wzroku i choroby oczu sprawiają, iż osoby je posiadające nie powinny zbyt intensywnie ćwiczyć. Osoby posiadające wadę wzroku większą niż minus pięć dioptrii obawiają się, że ćwiczenia na siłowni mogą pogorszyć tą wadę. Podobnie osobom zagrożonym jaskrą lub chorującym na jaskrę, co jest związane ze stałym, wysokim ciśnieniem w gałkach ocznych, odradza się wykonywanie ćwiczeń. Na szczęście aktywność fizyczna nie jest całkowicie zabroniona, lecz powinna być odpowiednio dobrana. Wykluczone są niestety sporty, które są bardzo wyczerpujące, na przykład podnoszenie wielkich ciężarów. Może to spowodować nawet odklejenie się siatkówki i pogorszenie objawów chorób takich jak jaskra. Warto zasięgnąć rady lekarza i doświadczonego trenera. Wspólnie są oni w stanie doradzić jaka aktywność jest dozwolona. Trener pokaże jak odpowiednio wykonywać ćwiczenia i jakie powinny one być, aby nie zaszkodzić oczom.

Sportowcy powinni dbać o wzrok

Aby w przyszłości zapobiec problemom z oczami, sportowcy, którzy cierpią na lekką wadę lub nie mają żadnych problemów z oczami, powinni o nie szczególnie dbać. Bardzo istotna jest odpowiednia dieta, obfitująca we wszystkie witaminy i pierwiastki, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Osoby, które często przebywają na siłowniach i w klubach fitness powinny pamiętać, by udawać się tam raczej w godzinach porannych, gdzie mogą ćwiczyć w świetle naturalnym. Świetlówki oraz oświetlenie typu LED, często spotykane w takich przybytkach, nie wpływa dobrze na wzrok. W czasie uprawiania sportu na świeżym powietrzu istotne jest, by jak najczęściej spoglądać w dal. Można to zrobić biegnąc, jadąc na rowerze. Pozytywnie wpływa to na oczy, podobnie jak przyglądanie się naturalnej zieleni traw, liści i krzewów. Jednak ćwiczenia na świeżym powietrzu nie zawsze również są wskazane dla wzroku. Na przykład podczas gdy śnieg leży na ziemi, a pogoda jest słoneczna, promienie odbijają się od białej połaci i oślepiają sportowców. Dlatego dla ochrony oczu w czasie biegu lepiej zakładać specjalne okulary przeciwsłoneczne. Ważne i zbawienne dla oczu jest wykonywanie ich ćwiczeń. W oczach również znajdują się mięśnie. Ćwiczenia oczu, na przykład ich krążenia mogą być wykonywane jako element rozgrzewki oraz na zakończenie treningu, aby pomóc sportowcom rozluźnić się i zrelaksować.

Poprzedni

Naturalne metody na powiększenie biustu

Zwalczanie roztoczy

Następny

Dodaj komentarz