Refleksoterapia prozdrowotnie i w walce z chorobą

Tagi , , , ,

Terapie manualne jak masaże, akupresura, chiropraktyka i inne stają się coraz popularniejsze w Polsce. Ciekawą, choć mniej znaną i stosowaną praktyką jest refleksoterapia. Jej zaletami są prostota i wysoka skuteczność.

Czym jest refleksoterapia?

Refleksoterapia pochodzi oryginalnie ze Wschodu, podobnie jak akupresura, shiatsu czy nakłuwanie igłami. Istnieje przekonanie, że na ciele człowieka istnieją punkty, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych człowieka. Refleksoterapeuta pobudzając te punkty wpływa na zdrowie pacjenta, polepszając ich funkcjonowanie. Masaż wykonuje się również wówczas, gdy chcemy zapobiegać chorobom i dysfunkcjom. Refleksoterapeuta nie posiada wykształcenia medycznego i nie diagnozuje chorób. Działa holistyczne, czyli wpływa na cały organizm oraz na psychikę. Dzięki temu organizm otrzymuje impuls do leczenia i ulecza się samodzielnie. Refleksoterapia może służyć również jako metoda na relaks, usunięcie szkodliwych skutków stresu, naturalnie pozwala również usunąć ból, nawet chroniczny. Refleksoterapia może obejmować refleksoterapię stóp, twarzy, czy dłoni. Zaletami tej metody leczniczej jest to, że jest to metoda dość prosta w wykonaniu. Istnieją specjalne mapy pokazujące jakie obszary na przykład odpowiadają za dane organy w ciele. Ważne by nauczyć się technik masażu, a z początku nic nie stoi na przeszkodzie, by posiłkować się takimi mapkami, co znacznie ułatwia pracę.

Refleksoterapia stóp

Stopy są bardzo wrażliwe. To dlatego, że tutaj właśnie znajduje się wiele zakończeń nerwowych. Każdy kto chodząc boso nadepnął na jakiś kamyk lub klocek, lub niechcący uderzył się o kant mebla dobrze wie, jak to boli. Z drugiej strony chodzenie boso po trawie czy plaży, albo moczenie stóp w chłodnej w czasie upału i w ciepłej wodzie jest bardzo przyjemne. Wszystko zależy od podejścia. Od wieków wiedzą o zakończeniach nerwowych, połączonych z wieloma różnymi narządami wewnętrznymi propagatorzy medycyny naturalnej. W oryginalnym znaczeniu refleksoterapi w stopach znajdują się meridiany, inaczej mówiąc czakry, których kanały są połączone z wieloma innymi punktami na ciele człowieka. To właśnie ich pobudzanie daje efekt leczniczy. Dla wielu ludzi stopy są częścią ciała prywatną, której nie pozwalają nikomu dotykać, inni zaś brzydzą się i wstydzą stóp. Istnieją także osoby wyjątkowo podatne na dotyk – ich stopy są tak wrażliwe, że próba masażu powoduje po prostu napad śmiechu z powodu łaskotek. Takie osoby niestety nie będą mogły poddawać się refleksoterapi stóp, o ile nie będą skłonne się przełamać. Doświadczony refleksoterapeuta wie jak dozować ucisk, aby nie był on za słaby ani za mocny. W czasie zabiegu pacjent powinien leżeć, aby móc się całkowicie zrelaksować. Zdarza się, że w czasie trwania zabiegu zasypia on, na co są przygotowani terapeuci. Ich gabinety zawierają często więcej niż jedno pomieszczenie, aby zbyt gwałtownie nie budzić pacjenta leżącego na łóżku do masażu. Do masażu różni terapeuci wykorzystują różne metody, by pomóc zrelaksować się pacjentom. Może to być na przykład relaksacyjna muzyka, kadzidło. Do refleksoterapi wykorzystuje się pachnące olejki eteryczne. Przed rozpoczęciem właściwej części masażu stosuje się techniki, które pomagają rozluźnić stopy. Umiejętny masaż stóp jest bardzo przyjemny i odświeżający. Niedługo po zabiegu wielu pacjentów zgłasza, że odczuwają delikatne kłucia czy uczucie prądu w ciele, znamiennym jest także to, że zaczynają odczuwać parcie na pęcherz.

Jak dbać o stopy?

Refleksoterapia stóp jest bardzo przyjemną praktyką oraz przynosi wiele korzyści dla zdrowia człowieka, pomaga radzić sobie ze stresem. Jednakże nawet bez zabiegów możemy zrobić wiele, aby poczuć się lepiej. Istnieją na przykład specjalne masażery do stóp, które powodują pobudzanie zakończeń nerwowych i zdrowotne korzyści. Najprostszym rozwiązaniem prozdrowotnym dla wszystkich ludzi jest po prostu jak najczęstsze chodzenie boso. Najlepiej robić to po zróżnicowanym terenie w warunkach naturalnych, na przykład spacerując po plaży boso, albo po trawie. Zbyt częste chodzenie po płaskich powierzchniach nie służy stopom. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego obuwia. Nogą nie służą buty zbyt ciasne, zniekształcające stopy, jak również wysokie obcasy. Można je ubierać od czasu do czasu, lecz noszone zbyt często źle wpływają na stopy a także na cały kręgosłup. Osoby ciężko pracujące, dużo stojące powinny urządzać swoim stopom kąpiele, dzięki którym będą mogły one odpocząć. W tym celu dobre są kąpiele w soli, na przykład w soli morskiej z Morza Martwego lub kąpiele z użyciem ziół. Po ciężkim dniu dobrze jest ułożyć stopy wyżej niż reszta ciała. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór bucików dla małych dzieci, które dopiero uczą się chodzić. W miarę możliwości dzieci te powinny uczyć się stąpać boso lub w specjalistycznym obuwiu do tego przeznaczonym. Źle dobrane buty powodują deformację nóg i wiele problemów w późniejszym życiu. Także dzieci starsze muszą mieć odpowiednie buty, dopóki noga rośnie.

Poprzedni

Kamizelki obciążeniowe i ciężarki – swoboba ruchu i wzmożony trening crossfit

Niedobór cynku – objawy i skutki

Następny

Dodaj komentarz