Rola wody w procesie odchudzania

, Tagi , ,

Woda w procesie odchudzania jest jednym z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za sukces zdrowej i skutecznej diety. Jej rola jest nie do przecenienia. Odgrywa ona bowiem kluczową kwestię w procesie przemiany materii, ponieważ stanowi środowisko reakcji wszystkich przemian chemicznych zachodzących w organizmie. Dlatego też dietetycy i eksperci odchudzania podkreślają ogromną rolę odpowiedniego nawadniania organizmu podczas stosowania diety. O wodzie powinniśmy pamiętać na co dzień, aby skutecznie usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, oczyszczać organizm z nagromadzonych toksyn i skutecznie odżywiać nasz organizm. Usuwanie toksyn ma jeszcze jedną dodatkową zaletę w procesie odchudzania. Im więcej toksyn w naszym organizmie, tym szybciej odkłada się tkanka tłuszczowa, a tym samym znacznie szybciej przybieramy na wadze. Właśnie odpowiednie nawodnienie organizmu może skutecznie ten proces odwrócić i zapobiegać odkładaniu się tłuszczu.

Rola wody w organiźmie

Organizm osoby dorosłej składa się z wody w 70%. Umożliwia ona transport substancji odżywczych do komórek. W trakcie odchudzania pomaga oczyszcać organizm dzięki wypłukiwaniu toksyn. Bez wody organizm mógłby zostać zatruty przez gromadzące się stale produkty uboczne przemiany materii. Jest ona składnikiem kluczowym w prawidłowym trawieniu pokarmów – co przy diecie jest czynnikiem niezwykle istotnym. Dzięki piciu dużej ilości wody – szczególnie mineralnej lub przefiltrowanej, tkanka tłuszczowa szybciej ulega spalaniu, a sam proces odchudzania przebiega bardzie efektywnie. Bez dostatecznej ilości wody nasz organizm nie jest w stanie skutecznie przeprowadzać niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu procesów biochemicznych. Ponadto w procesie spalania tłuszczu woda jest niezbędna do filtrowania nerek oraz dodatkowo odciąża wątrobę.

Woda a spalanie tłuszczu

Pamiętajmy, gdy podczas odchudzania pijemy zbyt mało wody, nasz organizm dostaje sygnał o jej niedoborze, co może skutkować jej nadmiernym zatrzymywaniem się w organizmie oraz spowalniać spalanie tłuszczu.
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody (przynajmniej ok. 2 litrów dziennie) pozwala skutecznie oczyszczać jelita z toksyn.

Ile powinniśmy pić?

Pamiętajmy również, że zalecana ilość wody zależy również od masy naszego ciała. Im więcej ważymy, tym więcej wody powinniśmy pić. Średnio zalecane jest picie 1 l wody na 30 kg masy ciała. Unikajmy jednak wody gazowanej, która może powodować wzdęcia i problemy jelitowe. Wybierajmy również te o dużej zawartości magnezu i wapnia – doskonale wpływają na kości i układ nerwowy. Wodę popijajmy najlepiej w regularnych odstępach czasu – unikajmy za to jednorazowego, większego nawadniania. Szklanka wody mineralnej wypita 15 minut przed posiłkiem doskonale wypełnia żołądek, dając uczucie sytości.

Woda do posiłków

Nie zalecane jest natomiast picie wody w trakcie spożywania posiłku. Powoduje to zlepianie się treści pokarmowej, która wolniej i dłużej wypełnia żołądek, przez co niestety możemy dłużej czuć nienasycenie i zjeść więcej. Złym pomysłem na nawadnianie są wody smakowe, których podczas diety powinno się zdecydowanie unikać. Wodą są tylko z nazwy, natomiast powinno się je zakwalifikować do grupy napojów wysoko słodzonych, ponieważ zawierają ogromne ilości cukru, które podczas diety musimy zdecydowanie ograniczać. Jeżeli nie lubicie smaku zwykłej wody mineralnej, zawsze można ją wzbogacić o plasterki cytryny, limonki lub listki mięty. Wodę można też od czasu do czasu zastąpić gorzką lub zieloną herbatą, ale zdecydowanie najwięcej pożytku da naszej sylwetce i naszemu organizmowi naturalna woda mineralna. Pijmy więc na zdrowie i skuteczne spalanie tłuszczu.

Poprzedni

Pierwsze kroki w budowaniu masy

Zdrowe tłuszcze roślinne – najlepszy wybór do kuchni

Następny

Dodaj komentarz