Rozstępy po treningu – Jak ich uniknąć?

Tagi , , , , , , , ,

Rozstępy to charakterystyczne pęknięcia skóry, które przypominają blizny. Mogą one pojawić się po ciąży, karmieniu czy też nadwadze. Rozstępy po treningu to kolejny poważny problem sportowców. Walka o masę mięśniową często odbywa się w sposób bezpardonowy i dość często z zastosowaniem wielu niedopuszczalnych metod, które z jednej strony mają przyczynić się do szybkiego wzrostu objętości bicepsów, a z drugiej mogą wyrządzić sporo złego. Nawet, jeśli kulturysta nie przyjmuje żadnych polepszaczy efektów treningu, a jego organizm wykazuje wyjątkowe zdolności do kształtowania mięśni podczas ćwiczeń może się okazać, ze jego skóra nie posiada na tyle dużej elastyczności, aby sprostać ich rozrostowi. Podobnie, jak u kobiet w ciąży czy osób szybko przybierających na wadze, tak i w tym wypadku efektem mogą być wspomniane rozstępy. Są to nadmierne rozciągnięcia skóry pojawiające się w postaci wąskich paseczków w kolorze sinawym, a z czasem przyjmującym barwę błyszczącej bieli. Miejscami ,w których dominują, są zazwyczaj okolice pach, barków, klatka piersiowa i na uda, czyli obszary ciała, w których najszybciej następuje przyrost mięśni.

[AdSense-A]

Skąd się biorą rozstępy

Na temat tego, dlaczego się tworzą istnieją dwa powszechne poglądy. Jeden z nich przyczyny upatruje w genetycznie uwarunkowanej elastyczności skóry, a właściwie zawartych w niej włókien kolagenowych, których liczba tę elastyczność warunkuje. Osoby o mniejszej zawartości kolagenu częściej narażone są na powstawanie rozstępów. Drugi pogląd mówi, że stosując kosmetyki nawilżające i natłuszczające rozstępów można uniknąć. W rzeczywistości każdy organizm stanowi indywidualność i zapewne inne czynniki będą decydowały kiedy, przy jakim przyroście i w jakiej ilości pojawią się rozstępy. Ich całkowite wyeliminowanie jest możliwe tylko wówczas, kiedy starannie kontroluje się przyrost masy mięśniowej, przyjmując jej umiarkowane tempo, a jednocześnie dostarczając skórze odpowiednich składników wspomagających, które zwiększają jej elastyczność. W sprzedaży znajduje się wiele takich ujędrniających i nawilżających kosmetyków.

Jak zapobiegać rozstępom

Zapobieganie pojawianiu się rozstępów jest bardzo trudne, ale nie zawsze niemożliwe. Dobre efekty zapewniają przemienne prysznice z zimnej i ciepłej wody, poprawiające elastyczność skóry. Kiedy rozstępy już się pojawią, można stosować specjalne kosmetyki przeznaczone do ich maskowania albo wybrać się do solarium. W praktyce stosowane są także różne zabiegi kosmetyczne takie jak peelingi, krioterapia, lasery biostymulacyjne, ultradźwięki, dermabrazja polegająca na złuszczaniu naskórka w celu pobudzenia skóry do tworzenia nowych komórek oraz mezoterapia. Ta ostatnia metoda uważana jest obecnie za najskuteczniejszą, a sprowadza się ona do wstrzyknięcia w rozstępy i skórę wokół nich substancji aktywnych, które pobudzają skórę do produkcji kolagenu.

Poprzedni

Dlaczego warto jeść pomidory?

Co to są poliole?

Następny

Dodaj komentarz