Sezon rowerowy rozpoczął się w pełni, niestety mimo iż jeździmy chętnie na rowerach to rzadko jesteśmy przygotowani do jazdy. Ważne jest, by przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.
Kask przede wszystkim
Kask to część sprzętu rowerowego, chociaż wielu ludzi woli myśleć inaczej. Tym bardziej, że nie ma obowiązku noszenia go podczas jazdy na rowerze. Ma też kilka innych wad, między innymi po prostu przeszkadza, powoduje pocenie się, no i przecież dorosły człowiek w kasku wygląda śmiesznie. Wielu z nas uważa również, że kask potrzebny jest jedynie profesjonalnym kolarzom oraz sportowcom wyczynowym. Co z tego, jeśli założenie go jest w stanie uratować życie każdej przeciętnej osobie. Wypadek samochodowy lub nawet nieszczęśliwy upadek na beton może skończyć się ciężkim urazem głowy, zapadnięciem w śpiączkę lub zgonem na miejscu. Nawet jeśli początkowo wydaje się, że nic strasznego się nie stało, dochodzi do krwiaków, obrzęków i wstrząśnień mózgu. Jeśli osoba, która mocno uderzyła się w głowę w porę nie otrzyma pomocy lekarskiej, po kilku lub kilkunastu godzinach bez operacji następuje zgon. Uratowany pacjent najprawdopodobniej nigdy więcej nie wsiądzie już na rower. Kask, chociaż nie wygląda zbyt wyjściowo ochroni nasze życie i zdrowie. Jest konieczny szczególnie tam, gdzie część trasy przebiega drogami współdzielonymi z ruchem samochodowym. W kask powinny być wyposażone przede wszystkim dzieci, ponieważ mają słabszą koordynację ruchową – szczególnie małym dzieciom częściej zdarzają się upadki.
Zabezpieczenia
Równie przydatne są różnego rodzaju ochraniacze, na przykład na kolana, łokcie. Mało kto myśli na przykład o dłoniach, tymczasem dłonie i nadgarstki są jednymi z najbardziej narażonych na urazy podczas jazdy na rowerze. Amortyzacją dla nich są specjalne rękawiczki stworzone z myślą o rowerzystach. Stworzone są z elastycznych poduszeczek, które zmniejszają ilość drgań szczególnie na nierównym terenie. Dzięki temu również całe ciało jest wprawione w mniejsze drżenie. Pozwala to uniknąć bólów stawów, karku, ramion i kręgosłupa po dłuższej jeździe. Rękawiczki są przydatne podczas upadku. Złamanie kości nadgarstka to częsta przypadłość wśród rowerzystów, którzy upadając próbują amortyzować upadek wyciągniętą dłonią. Dzięki rękawiczkom możemy ochronić się przed złamaniem kości nadgarstka lub kości przedramienia. Ochraniacze na kolana na pewno zabezpieczą przed niegroźnymi, ale nieprzyjemnymi otarciami.
Kamizelka odblaskowa
Miłośnicy jazdy na rowerze często wracają do domów po zmroku. Sam rower powinien być wyposażony w odblaski oraz światła, dzięki czemu rowerzyści są bardziej widoczni. Często jednak to wciąż za mało, szczególnie z dużej odległości kierowcy nie są w stanie rozpoznać z czym mają do czynienia i jakiej wielkości jest to obiekt. Rozwiązaniem jest zastosowanie kamizelki odblaskowej. Należy ją zawsze mieć przy sobie na dłuższych trasach, w łatwo dostępnym miejscu. Dzięki temu kierowcy będą mogli dostrzec osoby poruszające się na rowerze o zmroku nawet z odległości kilometra, co nie jest możliwe w przypadku zastosowania tylko świateł rowerowych i odblasków zamontowanych na rowerze.
Bidon zawsze pod ręką
Chociaż większość rowerzystów zabiera ze sobą w trasę butelkę z wodą, aby się z niej napić muszą się zatrzymać. Gdy jazda przebiega płynnie często jest to nie na rękę. W wyniku tego zapominamy o uzupełnieniu płynów lub odkładamy to na później. Nawet niewielkie odwodnienie, które skutkuje jedynie pragnieniem jest już groźne dla organizmu. Powoduje pogorszenie pracy układu nerwowego, w tym pogorszenie widzenia (widzenie przez mgłę), spadek koncentracji i wydolności. Szybko postępuje zmęczenie i odczuwalna staje się słabość. Dlatego warto zawsze mieć pod ręką napój w bidonie umocowanym na przykład na ramie roweru. Jedną ręką bez potrzeby zatrzymywania się możemy sięgnąć po picie i zaspokoić pragnienie. Do bidonu można przelać również na przykład napój energetyczny, izotoniczny lub nawet ciepłe napoje, które wspomogą osoby lubiące jazdę rowerem w czasie zimnych pór roku.
Ubranie rowerzysty
Aby sport był przyjemnością konieczne jest odpowiednie dobranie stroju. W przeciwnym razie po kilku kilometrach zaczynamy odczuwać dyskomfort. Jeśli jest wykonane z szorstkiego materiału, trze o spoconą skórę i wywołuje podrażnienia oraz otarcia. Na rower nie nadaje się zbyt luźne ubranie i na przykład długie sukienki czy spódnice. Nie mogą również być zbyt obcisłe. Ubranie powinno być dosyć przylegające, ale równocześnie oddychające. Na dłuższe trasy przyda się ubranie z materiału, który oddycha i odprowadza wilgoć. Na przykład po prostu zwykła koszulka bawełniana. Niektórzy cenią sobie materiały sztuczne. Poliester odprowadza wilgoć, ale istnieją specjalne ubrania stworzone z myślą o sportowcach, z materiałów o większych właściwościach oddychających. Spodnie powinny być elastyczne oraz dopasowane do sylwetki osoby jadącej na rowerze. Materiał powinien być miękki, aby uniknąć otarć, a także oddychający.