Jak się przygotować do badań laboratoryjnych?

Tagi , , , , , ,

Badania laboratoryjne to podstawowe działanie w celu ustalenia na co pacjent jest chory oraz krok milowy w podjęciu metody leczenia. Wykonuje się standardowo badania krwi, kału oraz moczu. Jest czołowym badaniem jakie zleca lekarz pierwszego kontaktu. Zdarza się jednak, że nawet testy laboratoryjne nie są w stanie jednoznacznie ustalić choroby. Dlatego ważne jest by badania wykonywać kilkakrotnie. Wielu ludzi o tym zapomina, a nawet nie wszyscy lekarze są skłonni tak postąpić. Dlatego dobrze jest samemu zadbać o to, by wyniki były jak najbardziej wiarygodne. Aby to osiągnąć nie trzeba wiele, ani nie potrzeba również nakładu środków finansowych, z reguły wystarczy jedynie dobra wola pacjenta i troska o własne zdrowie. Oto kilka rad jak przygotować się do badań, aby wyniki były miarodajne.

  1. Na pobranie próbki krwi przychodź na czczo. Z reguły wystarczy zjeść lekkostrawną kolację oraz pominąć śniadanie. Wystarczy post trwający około dwanaście godzin. Dotyczy to osób całkowicie zdrowych. Ze względu na konieczność postu na badanie powinno przychodzić się rano. Istnieją wyjątkowe sytuacje, jakie wymagają tego, by przed pobieraniem krwi do badań zjeść lekki posiłek. Te sytuacje to badanie mające na celu wykonanie morfologii, próby wątrobowej, określenie poziomu kwasu moczowego, oraz elektrolitów.
  2. Nie pij alkoholu, powstrzymaj się od używek. Ważną i istotną kwestią jest, aby przed badaniem powstrzymać się od używek. Chociaż alkohol i papierosy nie są posiłkiem to jednak zmnieją skład chemiczny krwi i mogą wpływać na wyniki. Lepiej powstrzymać się od kawy, szczególnie słodzonej. Należy odstawić także wszystkie słodkie napoje oraz energetyki, jakie z reguły także posiadają bardzo dużą ilość cukru. Dozwolona jest zwykła woda, ale źródlana, a nie mineralna.
  3. Normalnie zażyj lekarstwo. Niektórzy zastanawiają się, czy powinni zażywać w dniu badania krwi przepisane lekarstwa. Odpowiedź brzmi tak. Jednak powinny być to leki, jakie wpływają na rozwój jakiejś poważnej choroby, na przykład nadciśnienia. Często pominięcie jakiejś dawki lekarstw doprowadza do zniweczenia długotrwałej terapii. Lekarz prowadzący powinien zostać poinformowany o wszystkich przyjmowanych lekarstwach oraz uwzględnić różnicę wyników w zestawieniu z poprzednimi badaniami. Jeśli jednak ktoś zażywa suplementy, preparaty witaminowe lub ziołowe, lub inne środki wspomagające, ale nie są one niezbędne, wskazane jest ich odstawienie.
  4. Przyjdź wypoczęty i zrelaksowany. Pobieranie krwi często wiąże się ze stresem, dlatego warto przed samym faktem spróbować się zrelaksować. Wskazane jest osiem godzin snu i jak najszybsze wykonanie badania po wstaniu z łóżka. W czasie stresu wydzielają się spore ilości prolaktyny u kobiet, dlatego przed badaniem jej poziomu trzeba tym bardziej zadbać o dobre samopoczucie. Szczególnie wrażliwe osoby powinny udać się na badanie z zaufaną osobą, która wesprze w trudnej chwili.
  5. Zrezygnuj z intensywnej aktywności fizycznej. Tuż przed samym badaniem lepiej zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Na około pół godziny przed pobraniem próbki krwi tętno powinno być normalne. Wysiłek fizyczny może zaburzać wyniki stężenia glukozy we krwi. Również przed pobraniem próbki moczu nie należy wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń.
  6. Nie wykonuj badań moczu i kału w czasie miesiączki. Nie należy wykonywać badań moczu w czasie okresu. Do pojemnika dostaje się wówczas krew, jaka jest brana pod uwagę podczas badania. Może zostać pomylona z krwią z dróg moczowych lub z układu pokarmowego i wprowadzać w błąd. Podobnie jest z badaniem kału. Jeśli badania z krwi dotyczą kobiet i mają na celu ustalenie wysokości hormonów, powinny one przyjść na pobranie najlepiej w połowie cyklu lub tak jak zaleci lekarz ginekolog. Z reguły nie powinny takie badania odbywać się w czasie miesiączki. Badań laboratoryjnych lepiej unikać nawet dwa do trzech dni przed planowanym terminem miesiączki, a także bezpośrednio po jej zakończeniu.
  7. Powstrzymaj się od aktywności płciowej. Podobnie jak stres również aktywność płciowa a nawet masowanie piersi bezpośrednio przed badaniem hormonu prolaktyny mogą zaburzać wyniki.
  8. Dostarcz odpowiednio zabezpieczoną próbkę kału lub moczu. Próbki kału i moczu należy dostarczać w specjalnie przygotowanych do tego pojemnikach. Łatwo je kupić w aptece lub są dostępne na miejscu wykonywania testów. Z reguły ułatwiają pobranie próbki oraz są jałowe, co z pewnością pozwala na wiarygodniejsze wyniki. Do badania wystarczy niewielka ilość materiału. Mocz powinien być poranny, pobrany w połowie oddawania strumienia. Próbka powinna trafić do laboratorium w jak najkrótszym czasie, podobnie jak kał.
  9. Nie bój się zapytać lekarza. Niektóre badania wymagają specjalnych przygotowań. Aby uniknąć nieporozumień oraz zaoszczędzić czas zarówno własny jak i pracowników służby zdrowia, należy dokładnie dowiedzieć się u lekarza jak należy przygotować się do badań laboratoryjnych w konkretnym przypadku. Żadne pytanie nie jest bezpodstawne a może rozwiać wiele wątpliwości.
Poprzedni

8 prostych tricków, aby zachować zdrowie

10 objawów świadczących o alergii

Następny

Dodaj komentarz