Skuteczne ćwiczenia na brzuch

, , , 23 maja 2014 Tagi ,

Mimo, że kult pięknego ciała na dobre panoszy się na świecie, to zdaje się, że tak naprawdę doświadczyć można go wyłącznie poprzez oglądanie zdjęć modelek i kulturystów, oni to właśnie znają skuteczne ćwiczenia na brzuch, które sprawiają, że ich ciała nabierają idealnych kształtów. Jak w tym zakresie wypada statystyczny Kowalski? Jednym słowem blado. Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, podjadanie, brak aktywności fizycznej i z roku na rok możemy „poszczycić” się coraz większą oponką. Nie wygląda ona dobrze ani pod kątem estetycznym ani zdrowotnym. Im więcej tłuszczu na brzuchu, tym gorszy, ogólny stan organizmu.

Rusz się, czyli jak spalić tłuszcz?

Przyjęło się sądzić, że skuteczne ćwiczenia na brzuch to napinanie mięśni i wykonywanie tzw. brzuszków. O ile te pierwsze są w stanie w pewien sposób wzmocnić mięśnie brzucha, to te drugi prawie całkowicie mijają się z celem. Dlaczego? Otóż mięśnie brzucha potrzebują kilkusekundowych napięć z obciążeniem, jeżeli mają ulec wzmocnieniu i wyrzeźbieniu. Standardowe brzuszki są mało skuteczne, właściwie zabierają tylko czas. Prawdziwie skuteczne ćwiczenia na brzuch angażują wiele partii mięśni, napinają je i pozwalają pracować. Oczywiście bez treningu kardio nie ma co oczekiwać spektakularnych efektów. Nawet jeśli ćwiczymy brzuch, a nie spalimy tkanki tłuszczowej zalegającej na nim, to nasze mięśnie, mimo iż wyrzeźbione znajdować się będą gdzieś głęboko pod tłuszczową pierzynką. Tak więc ćwiczenia podnoszące tętno są sprawa podstawową, jeżeli będziemy je wykonywać, możemy dołączyć specjalne ćwiczenia, które skoncentrowane będą właśnie na naszym brzuchu.

Najlepsze ćwiczenia na brzuch

Od wielu lat w czołówce najlepszych ćwiczeń na brzuch znajdują się Aerobiczna Szóstka Weidera (A6W) i ABS. Szóstka, to zestaw zawierający jak sama nazwa wskazuje 6 ćwiczeń, które powinniśmy wykonywać przez 42 dni. Z każdym kolejnym dniem ilość powtórzeń każdego ćwiczenia wzrasta i w ostatnim tygodniu cały trening może przekroczyć godzinę. Ćwiczenia co prawda nie są zbytnio zróżnicowane, wszystkie wykonuje się na leżąco i każde polega na napięciu mięśni i wytrzymaniu w takiej pozycji przez kilka sekund, a następnie wykonaniu serii powtórzeń. Nazwa zestawu ćwiczeń pochodzi od nazwiska człowieka, który go opracował. Efekty A6W przemawiają na jej korzyść. Dzięki Szóstce można zbudować twarde, dobrze widoczne mięśnie lub znacznie wyszczuplić brzuch. ABS natomiast, czyli system stworzony przez Mel B daje ponoć jeszcze lepsze rezultaty niż sławna Szóstka. Trening każdorazowo trwa 8 minut i polega na wykonywaniu kilkunastu ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić i rozwinąć mięśnie płaskie, poprzeczne brzucha oraz mięśnie pleców. Przed przystąpieniem do treningu należy wykonać pięciominutową rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie do wysiłku i zapobiegnie ich kontuzjom.

Ćwicz nawet wtedy, kiedy nie ćwiczysz

Na początku artykułu wspominaliśmy w naprężaniu mięśni brzucha. Teraz pozwolimy sobie wrócić na chwile do tej metody. Przecież skuteczne ćwiczenia na brzuch nie muszą być ani skomplikowane ani czasochłonne, można je wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze. Nawyk ciągłego napinania mięśni propagowany jest przez Ewę Chodakowską. Jej zalecenia treningowe zawsze bazują na utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i miarowym napinaniu oraz rozluźnianiu mięśni brzucha. Takie ćwiczenie bez ćwiczenia sprawia, że mięśnie zaczynają pracować, nie lenią się, nie obrastają w tłuszcz, tylko nieustannie pracuję. PO pewnym czasie można zauważyć widoczne efekty samego napinania, mięśnie zarysowują się pod skórą, są mocniejsze. Wysuwa się więc prosty wniosek – ćwiczyć skutecznie to nie zawsze znaczy ciężko.

Poprzedni

Jak ćwiczyć na twisterze?

Norma tętna spoczynkowego

Następny

Dodaj komentarz