Proces odchudzania nie należy do łatwych i z pewnością wymaga odpowiedniego nastawienia oraz psychicznego i teoretycznego przygotowania. Nie można stosować diety, ani uprawiać ćwiczeń nie wiedząc, jak schudnąć w sposób skuteczny, bez szkody dla organizmu. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o odchudzaniu, a następnie dobór odpowiedniej strategii. Jeśli w planie jest zrzucenie 2-3 kilogramów przed letnim plażowaniem, problem bywa niewielki. Znacznie więcej pracy wymaga planowanie utraty 30-40 kilogramów. Wówczas trzeba się przygotować na kilka lat poświęconych realizowaniu zadania.
Dieta Atkinsa
Podstawowym elementem takiego procesu jest dieta. W Internecie i licznych publikacjach można ich znaleźć dziesiątki, różniących się zasadami, kalorycznością, sposobem stosowania. Jedną z popularniejszych jest dieta Atkinsa, znana też, jako bezwęglowodanowa. Tę grupę składników odżywczych uważa się za najczęściej przyczyniającą do powstawania tkanki tłuszczowej, co wynika z ograniczonych możliwości wchłaniania glukozy przez mięśnie. Z drugiej strony całkowite wyeliminowanie węglowodanów z diety może przynieść więcej złego niż dobrego, ponieważ zaburza pracę wielu organów i gospodarkę hormonalną organizmu.
Dieta nowojorskiego lekarza Atkinsa pojawiła się już wiele lat temu i wciąż bywa przedmiotem kontrowersyjnych dyskusji. Jej założeniem jest prawie całkowite wyeliminowanie węglowodanów na rzecz tłuszczów i białek. Dieta składa się z czterech 2-tygodniowych etapów, z których pierwszy dopuszcza tylko 20 g węglowodanów dziennie, a każdy kolejny zwiększanie tej ilości o około 100%. Posiłki są ubogie w owoce i warzywa, produkty zbożowe, chudy nabiał, dżemy, kawa.
Do najczęstszych negatywnych skutków ubocznych diety Atkinsa można zaliczyć:
- Zaparcia wynikające z eliminacji błonnika w każdej postaci.
- Pogorszenie się stanu skóry, paznokci, włosów, a nawet zębów na skutek maksymalnego ograniczenia owoców i warzyw, a więc i witamin.
- Zakwaszenie organizmu pogarszające samopoczucie ogólne, zmiana składu moczu i potu powodujące niemiłe zapachy
- Ciągłe zmęczenie i bóle migrenowe wywołane niedoborem energetycznym.
- Pogorszenie pracy układu nerwowego z powodu niedoborów magnezu, a przy długotrwałym stosowaniu diety również stany depresyjne, nerwice lekowe i inne objawy ze strony układu, także skurcze mięśni i zaburzenia pracy serca.
- Duże skłonności do nadciśnienia, podagry, cukrzycy i osteoporozy.
- Wzrost poziomu cholesterolu i związane z tym skłonności do miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
- W kwaśnym środowisku większa podatność na nowotwory.
Wymienione skutki uboczne diety Atkinsa nie oznaczają jej całkowitego wykluczenia. Ważne jest jednak stosowanie jej z umiarem, pod kontrola lekarską i z niezbędnym uzupełnianiem niedoborów mikroelementów oraz witamin.