Skutki uboczne stosowania syntetycznych sterydów anabolicznych

, , Tagi , , , , , , , ,

Piękna muskulatura to marzenie wielu mężczyzn. Ma to dla nich głębokie znacznie psychologiczne, czują się wtedy lepszymi, silniejszymi, atrakcyjniejszymi oraz bardziej wartościowymi ludźmi. Zażywanie środków, jakie przyśpieszają porost mięśni nie jest samo w sobie złym założeniem, a raczej całkiem logicznym. Jednak nie wszystkie środki są zdrowe dla organizmu, a sterydy anaboliczne są najgroźniejsze. Problem w tym, że skutki zażywania są widoczne dopiero niekiedy po wielu latach, a nie od razu, dlatego wiele osób nie jest w stanie w porę zorientować się, co naprawdę robią. Zaburzanie gospodarski hormonalnej ciała nigdy nie wychodzi na dobre, a skutki prędzej czy później są widoczne, niestety bywają nieodwracalne. Dlatego zanim sięgnie się po nielegalne środki służące do przyśpieszenia rozwoju mięśni, jak sterydy anaboliczne warto zapoznać się z ich skutkami ubocznymi.

  1. Producenci sterydów zarabiają na tobie. Środki o jakich mowa mimo że są szkodliwe, to stanowią źródło utrzymania wielu firm. Zachęcone skutecznością i popularnością ich preparatów zwiększają dawki toksycznych substancji, aby jeszcze polepszyć efekt. Nie ma trudności by zakupić w internecie dany środek. Jest on reklamowany jako bardzo skuteczny, bez skutków ubocznych. W rezultacie firmy zbijają miliony na tym szemranym interesie, podczas gdy osoby chcące szybkiego efektu zaczynają poważnie chorować. Nie ma jednak szans dochodzić swoich praw, bo po latach firma może nawet już nie istnieć. Ponadto stosowanie sztucznych środków powoduje, że zanika naturalne wytwarzanie testosteronu. Aby temu zapobiegać wielu ludzi decyduje się na pobudzenie jego wytwarzania kupując „suplementy”. Tak się składa, że wielu producentów tego typu specyfików jest jednocześnie producentami sterydów.
  2. Sterydy uzależniają. Mimo że środki te nie uzależniają w sensie takim jak narkotyki, a znacznie bardziej w sensie psychologicznym, to obiecywanie sobie, że będą używane tylko przez jakiś czas, by zbudować muskulaturę, to złudzenie. Odstawienie sterydów powoduje zawsze obniżenie nastroju, a niekiedy przypadki ciężkiej depresji. Aby więc temu zapobiec dawki zażywane są coraz częściej i w coraz większej ilości.
  3. Środki powodują negatywne zmiany w wyglądzie. Wysoki wzrost testosteronu w organizmie mężczyzny powoduje zmiany w wyglądzie, nie tylko jeśli chodzi o gwałtowny wzrost masy mięśniowej. Najczęściej zaczynają tacy mężczyźni łysieć. Poważną konsekwencją zażywania dużych dawek sterydów jest rozwój ginekomastii, czyli piersi u mężczyzn. Wstydliwym problemem jest zanik jąder. Na twarzy osób zażywających sterydy widoczne są opuchlizny będące skutkiem zatrzymania wody w organizmie. Powodem jest zaburzenie naturalnego wydzielania testosteronu na rzecz sztucznych dawek.
  4. Zwiększenie poziomu testosteronu. Testosteron w życiu mężczyzny jest hormonem bardzo istotnym. Dowiedziono, że jego poziom wpływa nawet na długość życia, a najdłużej żyją ci mężczyźni, którzy nie mają go ani za mało, ani za dużo. Sterydy potrafią kilkakrotnie podnieść poziom tego hormonu, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów i wpływają na długość życia.
  5. Trądzik. Oprócz opisanych zmian w wyglądzie jednym z najbardziej uciążliwych jest pojawiający się i narastający trądzik.
  6.  Sterydy wpływają na układ krwionośny. Na porządku dziennym u osób zażywających sterydy są choroby układy krwionośnego. Wysokie ciśnienie, rozrost mięśnia sercowego, mniejsza krzepliwość krwi to tylko niektóre objawy. Wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, nawet w bardzo młodym wieku, u mężczyzn przed trzydziestym rokiem życia. Szczególnie groźne jest to u osób, które mają genetyczne wady serca, o jakich mogą nawet nie wiedzieć, lub predyspozycje do chorób na tym polu.
  7. Sterydy powodują impotencję. Niemożność osiągnięcia erekcji to również sprawka zbyt wysokiego poziomu testosteronu. Wysoki testosteron jednocześnie pobudza popęd seksualny, dlatego mężczyzna zażywający sterydy jest bardzo sfrustrowany niemożnością jego zaspokojenia. Bywa, że zachodzi sytuacja odwrotna, czyli libido gwałtownie spada.
  8. Zmiany w zachowaniu. Większa agresja, a nawet brutalność to skutki uboczne w psychice związane z zażywaniem sterydów. Zmiany te są mocno odczuwalne przez najbliższych, którzy mogą czuć się nawet zagrożeni. Zmiany w psychice mogą doprowadzić do rozpadu rodzin, patologicznych zachowań, a nawet przyczyniać się do rozwoju przestępczości. Mężczyźni są poddawani tak zwanym huśtawkom nastroju, agresję może wzbudzić nawet błahostka. Osoby regularnie zażywające sterydy odczuwają lęki, może rozwinąć się u nich nerwica lękowa. Trapi ich bezsenność i wyjątkowo wysokie pobudzenie.
  9. Sterydy wpływają na wątrobę oraz nerki. Środki wspomagające rozwój mięśni w pierwszej kolejności bardzo obciążają wątrobę i niszczą ją. Powoduje to wystąpienie widocznej żółtaczki, czyli zmian w kolorze skóry i zabarwieniu gałek ocznych. Nerki także są niszczone przez zastrzyki ze sterydami. Niewydolność nerek wiąże się z koniecznością wykonywania dializ, a często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep.
Poprzedni

Choroby ludzi pracujących

9 objawów świadczących o rozwoju depresji

Następny

Dodaj komentarz