Skutki uboczne testosteronu

Tagi , ,

Wielu mężczyzn marzy o doskonałej budowie ciała – kaloryfer na brzuchu, piękne bicepsy i obszerna klatka piersiowa są wręcz przedmiotem pożądania dla młodych chłopców i dorosłych mężczyzn. Niestety niewielu z nich ma w sobie tle samo zacięcia i wytrwałości, żeby latami czekać na wymarzony efekt regularnych treningów, dlatego często wspomagają się różnymi substancjami w celu pobudzenia tkanki mięśniowej do szybszego wzrostu. Panowie zwyczajnie często zapominają, że sport to zdrowie pod warunkiem, że nie używany do niego żądnych dopingów, ani innych tego typu substancji.

Co to jest i jakie funkcje pełni testosteron?

Testosteron to hormon, który odgrywa ważną rolę w organizmie mężczyzny. Za jego syntetyzację odpowiadają męskie jądra. Mówi się, że testosteron to najważniejszy męski hormon płciowy i tak rzeczywiście jest, ponieważ pełni wiele niezwykle ważnych funkcji. Jakich?

  • Odpowiedni poziom testosteronu w organizmie odpowiada za utrzymanie prawidłowego popędu seksualnego. Zaniżone ilości objawiają się natomiast jego spadkiem.
  • Testosteron odpowiada za produkcję plemników, dlatego jest to niezwykle ważny hormon, który w dużym stopniu warunkuje męską płodność lub bezpłodność
  • Hormon warunkuje pojawienie się owłosienia twarzy oraz miejsc intymnych w okresie dojrzewania, natomiast w dorosłym życiu hormon ten wiąże się z łysieniem.
  • Testosteron w dużej mierze przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej oraz obniżenie barwy głosu.

Po co mężczyźni przyjmują dodatkowy testosteron?

Testosteron jest najlepszym środkiem pomagającym w szybkim zwiększeniu tkanki mięśniowej. Przyjmując ten hormon stosunkowo szybko można przybrać na masie mięśniowej i „napompować” ciało. Wpuszczany do organizmu hormon ma właściwości, które przyspieszają proces dzielenia się komórek dzielących określone tkanki. Proces ten pobudza wzrost masy mięśniowej, stąd też nagły przyrost masy.

Niestety stosowanie suplementacji testosteron posiada również wiele działań ubocznych. Warto wspomnieć o nagłych napadach złości połączonych ze zmiennymi humorami oraz o niebezpieczeństwie powiększenia prostaty, co w efekcie może prowadzić do kalectwa.

Jaka jest optymalna ilość testosteronu w organizmie mężczyzny?

Jądra mężczyzny dziennie mogą wyprodukować około 7 mg dziennie. Stosując dodatkowe dawki testosteronu zwiększymy tą dawkę do 250 mg.

Skutki uboczne testosteronu

Pierwszym i najważniejszym negatywnym skutkiem stosowania testosteronu jest blokada naturalnej produkcji tego hormonu w jądrach. Na przestrzeni czasu oznacza to trwałe zmiany zachodzące w funkcjonowaniu męskiego układu hormonalnego. Jeśli ilość przyjmowanego testosteronu znacznie przekracza normę w większości przypadków skutki uboczne mogą gwałtownie się nasilać.

Do najgorszych z nich należy bezpłodność. Niemożność posiadania dzieci kosztem wypracowania masy mięśniowej jest konsekwencją, która warunkuje całe życie człowieka. Nadmiar testosteronu powoduje również nadmierne łysienie oraz powiększenie prostaty, co może zakończyć się trwałym kalectwem.

Dla większości mężczyzn, a szczególnie młodych chłopców środki dopingujące to niepotrzebne, duże ryzyko dla zdrowia oraz jak się okazuje duże kwoty pieniężne przeznaczone na specyfiki, których działanie może przynieść jedynie skutki uboczne.

Poprzedni

Czy ryż jest kaloryczny?

Czy banany tuczą?

Następny

Dodaj komentarz