Spięcia brzucha – ćwiczenia

, , Tagi ,

Idealny brzuch to pragnienie wielu osób, które marzą o tym żeby mieć pięknie wyrzeźbione mięśnie. W tym przypadku niestety nie ma drogi na skróty, ani żadnych cudownych środków, które pozwolą uzyskać szybkie efekty. Wyrzeźbienie ciała wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości pracy oraz dużego samozaparcia w dążeniu do celu. Można jednak ułatwić sobie zadnie i wybrać skuteczne ćwiczenia, które dadzą optymalne rezultaty. Osoby, którym zależy na doskonałym brzuchu, powinny zainteresować spięcia brzucha.

Dlaczego warto ćwiczyć?

Silne mięśnie brzucha pozwalają na bardziej dynamiczne wykonywanie takich ćwiczeń tak skręty i skłony. Dodatkowo pełnią bardzo ważną funkcję podtrzymując kręgosłup i gwarantując zachowanie prawidłowej postawy. Im silniejsze mięśnie brzucha, tym mniej naprężeń będzie przenosiło się na dolne odcinki pleców i tym mniej bólu będziemy odczuwać. Mięśnie brzucha pracują przy bardzo wielu ćwiczeniach na inne partie ciała.

Jak ćwiczyć?

Spięcia zmuszają do pracy mięśnie brzucha. W celu osiągnięcia zadowalających efektów należy podnosić tors w pozycji leżącej w kierunku kolan. Ćwiczenie musi zostać wykonane jedynie przy wykorzystaniu mięśni brzucha. Zła technika powoduje, że większa część pracy zostanie niestety wykonana przez inne grupy mięśni, na przykład te odpowiadające za zginanie nóg. Spięć nie należy również wykonywać zbyt szybko. Jedynie wolne napinanie mięśni przyniesie pożądane efekty. Nie można się także nadwyrężać, jeśli pojawi się ból, należy zrobić przerwę w wykonywaniu ćwiczeń.

Przykładowe ćwiczenie

Spięcia mięśni brzucha można wykonywać w różny sposób. Bardzo dobrą techniką jest podciąganie kolan na poręczach. W tym ćwiczeniu ważna jest przede wszystkim odpowiednia pozycja oraz ustawienie nóg. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie się na materacu. Nogi należy oprzeć o drabinki tak, żeby łydki i uda tworzyły kąt rozwarty. Ręce najlepiej trzymać na klatce piersiowej. Trzymanie rąk na szyj sprawia, że zaczynamy ciągnąć się za głowę, co może doprowadzić do uszkodzenia szyjnego odcinka kręgosłupa, który jest bardzo wrażliwy na urazy. Kiedy jesteśmy pewni, że nasza pozycja jest prawidłowa, wykonujemy spięcia zwijając tułów. Jest to bardzo krótki ruch bez podnoszenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przy odpowiedniej technice tak wykonane ćwiczenie pozwala na rozwój całych mięśni prostych brzucha. Dobrze wykonane spinanie powoduje pojawienie się uczucia pieczenia w całej partii mięśni prostych, nawet po około 10-12 powtórzeniach.

Jeśli chcemy poprawić efekty tego ćwiczenia możemy wykonać je z obciążeniem. W ten sposób będzie niezwykle skuteczne w rozwijaniu masy mięśni prostych brzucha. Obciążenie można ustawić na klatce piersiowej i wykonywać 6-12 spięć. Dużą zaletą tego ćwiczenia jest jego bardzo bezkontuzyjny charakter.

Efekty ćwiczeń

Spięcia brzucha są doskonałym sposobem na wyrzeźbienie tak zwanego kaloryfera, ponieważ skutecznie rozwijają masę mięśni prostych brzucha. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze ćwiczenia budujące mięśnie nie przyniosą widocznych rezultatów, jeśli nie zostaną połączone z odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami aerobowymi. Dzięki połączeniu właściwego sposobu odżywiania się, ćwiczeń rozwijających mięśnie oraz spalających tłuszcz, można uzyskać pięknie wyrzeźbiony brzuch z widocznymi mięśniami.

Poprzedni

Otyłość w Polsce

Trening dla początkujących

Następny

Dodaj komentarz