Squash – zasady gry

, Tagi , ,

Squash to bardzo ciekawa dyscyplina sportowa. Dla osób niewtajemniczonych gra w squasha może wyglądać po prostu na odbijanie piłki od ściany przez dwóch zawodników, rakietą podobną do tej, używanej w tenisie ziemnym. Squash to jednak szereg zasad, które należy poznać przed rozpoczęciem przygody z tą dyscypliną. W Polsce gra zyskuje coraz więcej graczy, grają zarówno mężczyźni jak i kobiety w różnym wieku. Gra pozwala nabyć niebywałej wytrzymałości oraz kondycji, jest bardzo dynamiczna – tak! tu naprawdę liczy się refleks!

Squasz – zasady gry

Squash rzeczywiście polega na odbijaniu piłki od ściany. Pole gry jest precyzyjnie wyznaczone. W przeciwieństwie do tenisa, linia nie wchodzi do pola gry. Grę rozpoczyna serwis. W momencie przegrania wymiany, zawsze następuje wymiana serwującego.

Aby serwis uznany został za prawidłowy, musi spełniać kilka wymogów. Przy uderzeniu piłki ,przynajmniej część jednej stopy serwującego powinna znajdować się wewnątrz pola serwisowego. Linia pola nie może przy tym zostać dotknięta żadną częścią stopy. Piłka uderzona przez serwującego powinna trafić bezpośrednio na ścianę przednią pomiędzy linię serwisu i linię autu. jeżeli serwis jest udany gracze odbijają piłkę na zmianę do momentu zepsucia uderzenia.

Za nieprawidłowe uznaje się uderzenie wykonane przed drugim odbiciem piłki od podłogi, uderzenie nad blachą, które zostaje wykonane bezpośrednio lub po odbiciu od ściany bocznej lub ściany tylnej, jeżeli piłka nie dotknęła wcześniej podłogi lub jakiejkolwiek części ciała czy stroju uderzającego oraz przeciwnika i jego rakiety. Niezgodne z zasadami jest także uderzenie poniżej linii autu.

W trakcie gry gracze zdobywają punkty. Aby wygrać seta, należy zdobyć ich jedenaście. Każda wygrana wymiana oznacza punkt dla gracza. Przy stanie punktowym 10:10, trzeba zdobyć dwupunktową przewagę, aby wygrać całego seta. Mecz squasha trwa do trzech wygranych setów.

Reguły squasha określają jasno również wymiary boiska. Długość kortu wynosi 9750 mm, natomiast szerokość 6400 mm. Według zasad kort powinien być otoczony ścianami ze wszystkich stron i wszystkie ściany stanowią pole gry, a jego powierzchnia wyznaczona jest liniami. Zwyczajowo podłogę stanowi parkiet.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Ile kosztuje sprzęt i strój do squasha

  • Rakieta  150-700 zł
  • Buty 120-500 zł
  • Torba na rakiety i akcesoria 100-400 zł
  • Koszulka 80-100 zł
  • Szorty około 100 zł
  • Opaska 20 zł
  • Okulary 50-150 zł
  • Piłeczki (3szt) 30 zł
  • Wynajęcie kortu do squasha 50-150 zł

A więc aby skompletować cały sprzęt do gry, przygotuj się na wydatek minimum 700 zł.

[/colored_box]

Rakieta do Squasha – jaką wybrać

Zanim kupisz jakąkolwiek rakietę, wypróbuj ich jak największą liczbę modeli! Bardzo dobrze sprawdza się pożyczanie rekiety do Squasha od znajomych kolegów z klubu.  Czasem w klubie w którym grasz są do dyspozycji rakiety tylko jednej marki, to nic, udaj się do innego klubu aby na pewno przed zakupem wypróbować różne marki rakiet. Na co zwrócić uwagę testując rakietę do squasha?

– czy piłka po odbicie podąża w wybranym przez Ciebie kierunku
– czy podczas odbicia piłki czujesz drganie rakiety w nadgarstku
– czy waga rakiety jest odpowiednia do siły Twojego nadgarstka- jak rakieta odbiera i przenosi siłę odbicia

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Zanim podejmiesz wybór, dowiedz się czym jeszcze różnią się rakiety do squasha:

– po pierwsze ceną!- rozmiarem główki, jest to głównie 475 – 520 cm2
– ciężarem rakiety, zwykle ważą one od 110 do 180 gramów
– parametrami naciągu rakiety oraz wielkością sweet point – czyli środek rakiety, gdy odbijesz piłkę w tym miejscu to nadasz jej maksymalną prędkość!
– jakością oraz materiałem z którego zostały wykonane
– producentem[/colored_box]

Poprzedni

Marnowanie jedzenia – 5 złotych zasad!

Street workout – król miejskiego fitnessu

Następny

Dodaj komentarz