Stulejka – wstydliwy męski problem

Tagi , , ,

Stulejka jest zaburzeniem, które dotyka sporą ilość chłopców i nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak ponieważ dotyczy prywatnych części ciała obrosła w wiele mitów i staje się poważną przeszkodą w normalnym życiu i funkcjonowaniu.

Stulejka charakterystyka

Stulejka to zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsunięcie. Istnieje wiele typów i rodzajów stulejki w zależności od położenia napletka. Niekiedy nie można go w ogóle ściągnąć, czasem odrobinę, lecz towarzyszy temu dotkliwy ból. Czasem napletek ściągany jest prawie całkowicie, lecz coś go jednak blokuje. Stulejka powstaje w wieku niemowlęcym z powodu zaniedbań w pielęgnacji i specyfiki budowy genitaliów chłopca w tym wieku. Często rodzice w małych chłopców ignorują problem, choć są go świadomi. Nie rozmawiają także z dorastającymi chłopcami na ten temat i nie wdrażają żadnego leczenia. Efektem jest wiele zaburzeń psychicznych i fizycznych u chłopca. Należą do nich:

Problemy w wieku dojrzewania. Dorastający chłopcy bardzo szybko zdają sobie sprawę z tego, że różnią się od rówieśników. Powoduje to wiele komplikacji oraz kompleksów, co doprowadza do rozwinięcia się niskiego poczucia własnej wartości. Chłopcy ze stulejką stają się w dużej mierze bardzo nieśmiali, szczególnie względem płci przeciwnej. Nie chcą zbliżać się do dziewcząt z powodu wstydu i lęku przed wyśmianiem. Ponieważ w domu stulejka była tematem tabu, boją się również zwrócić z problemem do lekarza lub innej zaufanej osoby z powodu zażenowania. Problem narasta i nie jest rozwiązywany nawet gdy wiek dojrzewania dawno mija. Powoduje to jeszcze gorsze problemy życiowe, trudności ze znalezieniem partnerki, a jeśli się ona pojawia, problemy w życiu seksualnym.

Względy higieniczne. Ponieważ napletek nie może zostać zsunięty, higiena intymnych miejsc jest mocno zaniedbana. Nagromadzenie drobnoustrojów powoduje częste i nawracające stany zapalne, które są trudne w wyleczeniu. Co gorsza bywają również w ogóle nie leczone.

Leczenie stulejki

Wszystko to dziwi szczególnie, że zabieg usunięcia tego schorzenia jest bardzo prosty. Mężczyzna może zdecydować się na chirurgiczne nacięcie napletka tak by łatwo się on zsuwał, jak również dopuszczalny jest zabieg całkowitego obrzezania, czyli usunięcia w całości napletka. Mężczyźni z reguły wolą jednak zachować skórę. Obrzezany penis po jakimś czasie traci wrażliwość, dlatego wielu obrzezanych mężczyzn narzeka na trudności w życiu seksualnym, staje się ono dla nich mało satysfakcjonujące. Cały zabieg usunięcia stulejki trwa zaledwie pół godziny. Zostaje nałożony opatrunek. Pacjent powinien bardzo dbać o sterylność rany i często wymieniać opatrunki. Oczywiście zabronione jest przez okres gojenia się rany utrzymywanie stosunków seksualnych. Niestety miejsce operowane jest bardzo wrażliwe, dlatego trzeba liczyć się z bólem. Na szczęście rana nie jest rozległa i szybko się goi. Niemniej jednak okres całkowitej rekonwalescencji trwa około miesiąca.

Nie rób tego sam

Niektóre rodzaje stulejki kwalifikują się wyłącznie do leczenia operacyjnego. Są tak zaawansowane, że podczas oddawania moczu gromadzi się on w zablokowanej skórze. Jednak najczęściej napletek da się poruszyć. Korzystają z tego mężczyźni, którzy są zdeterminowani samodzielnie usunąć problem, próbując rozciągnąć skórę różnymi metodami. Do narzędzi polecanych na niektórych forach należą kremy rozgrzewające, gorąca woda, substancje dające poślizg. Mechaniczne ściąganie napletka wiąże się przede wszystkim z ogromnym bólem, podczas gdy zabieg wykonywany jest z użyciem znieczulenia. Ponadto może dojść do bardzo poważnych konsekwencji. W najlepszym razie samodzielna próba usunięcia stulejki nie da żadnego efektu lub powstaną mikrourazy i blizny, powodujące jeszcze mocniejsze zwężenie się napletka, w rezultacie problem jest zaostrzony. Może również dojść do powstania tak zwanego załupka. Jest to sytuacja kiedy odprowadzony napletek nie jest wstanie wrócić na swoje miejsce. Blokuje tym samym dopływ krwi. Powoduje to zaczerwienienie i spuchnięcie, w gorszym przypadku martwicę. Konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań. Jak widać tak czy siak próba samodzielnego usunięcia stulejki może się skończyć na pogotowiu i stole operacyjnym. Warto zatem udać się na profesjonalny zabieg, który powoduje mniej powikłań.

Higiena niemowlaka

Wielu rodziców nie jest świadomych tego, jak traktować okolice intymne małego chłopca. Właśnie dlatego powstaje problem stulejki. Ważne by wiedzieć, iż dziecku do pierwszego roku życia nie wolno na siłę zsuwać napletka, jedynie dokładnie czyścić okolice intymne z użyciem wacika we wszystkich fałdach. Dopiero od drugiego roku życia w czasie zabiegów pielęgnacyjnych należy delikatnie podczas mycia odsuwać napletek. Nie robimy tego jednak częściej niż raz na kilka miesięcy. Do czasu ukończenia przez dziecko trzech lat napletek powinien się normalnie zsuwać. Warto nauczyć dziecko, by przy myciu samo to robiło. Wszelkie zmiany w wyglądzie prącia chłopca, wybroczyny, zaczerwienienia, krostki, spuchnięcie, należy szybko pokazać lekarzowi.

Poprzedni

Korzyści z pływania

Przegląd letnich problemów – jak uniknąć wakacyjnych dolegliwości

Następny

Dodaj komentarz