Synefryna to substancja zawarta w owocach gorzkiej pomarańczy. Ma ona właściwości termogeniczne i w znacznym stopniu hamuje apetyt. Synefryna podobnie jak kofeina, pobudza organizm i poprawia samopoczucie. Jest również substytutem zakazanej efedryny, niegdyś stosowanej w leczeniu przeziębień i przez sportowców jako środek dopingujący.
Właściwości synefryny
Sportowcy często stosują synefrynę wraz z kofeiną i zieloną herbatą. W tym przypadku ma ona za zadanie pomagać w redukcji tkanki tłuszczowej i dać tak zwanego „kopa energetycznego”. Często też stosowana jest przez osoby odchudzające się jako substancja, która hamuje apetyt i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Trzeba jednak pamiętać, iż synefryna sama w sobie nie spowoduje pozbycia się zbędnych kilogramów.
By osiągnąć zamierzony efekt należy również stosować odpowiednią dietę i zestaw ćwiczeń. W suplementach odchudzających zawierających synefrynę bazuje się przede wszystkim na procesie termogenezy, podczas którego z tkanki tłuszczowej pobierana jest energia w celu wyprodukowania ciepła, co sprzyja szybszej przemianie materii i redukcji tkanki tłuszczowej.
Wpływ Synefryny na organizm człowieka
Synefryna ta nie została jednak jeszcze dobrze poznana przez naukowców. Ostatnie badania wykazały negatywny wpływ synefryny na organizm człowieka i jej wiele skutków ubocznych. Substancja zażywana w dużych ilościach może powodować wypłukiwanie z organizmu wody, magnezu oraz wapnia, co w konsekwencji może wywołać zaburzenie pracy wielu narządów i układów ciała.
Objawy uboczne stosowania synefryny
Jak wykazują najnowsze badania, choć synefryna skutecznie działa w walce z tłuszczem, lecz jej długotrwałe stosowanie powoduje nasilenie się bólów migrenowych oraz zaburzenia koncentracji. Niestety synefryna może powodować również podwyższenie ciśnienia, czy palpitacje serca. Może się także przyczynić do wystąpienia udaru mózgu. Nie wiadomo też jaka jest bezpieczna dzienna dawka synefryny.
Dodatkowo naukowcy podkreślają, iż synefryna, może być niebezpieczna dla osób otyłych lub z nadwagą. Zazwyczaj takie osoby mają problemy z wysokim ciśnieniem i całym układem krążenia, a co za tym idzie zażywając suplementy zawierające synefrynę, ryzyko zawału serca czy udaru mózgu może wzrosnąć nawet kilkunastokrotnie. Dlatego przez sięgnięciem po suplementy diety zawierające synefrynę należy się dobrze zastanowić, czy nie wpłynie ona negatywnie na nasz organizm.