Jak syntezować witaminę D3?

Tagi , , , ,

Hormony regulują gospodarkę całego organizmu, decydują o tym czy noc będzie przespana spokojnie, czy będzie dręczyła bezsenność. Decydują nawet o tym, czy człowiek będzie szczęśliwy czy w depresji. Witamina D3 w naszym organizmie to tak naprawdę hormon. Jego niedobory mają opłakane skutki. Nie pozostają bez wpływu na żadną regulację w organizmie. Dość wspomnieć, że witamina D obniża ryzyko zachorowalności na nowotwory, oraz cukrzycę. Podnosi działanie układu odpornościowego i sprawia, że kości u dzieci rozwijają się prawidłowo, a u dorosłych minimalizuje ryzyko złamań. U dzieci z poważnymi niedoborami pojawia się chorowitość oraz choroba zwana krzywicą. Niedobór D3 ma według nowych badań niebagatelny wpływ w rozwoju depresji. Dlatego jej długotrwały brak może doprowadzać do zaostrzenia choroby, a w efekcie do śmierci w wyniku samobójstwa. Oto sposoby na to, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę D3.

    1. Zbadaj poziom witaminy D3. W naszym klimacie niedobory witaminy D3 są powszechne i właściwie sam brak suplementacji równa się niedoborowi. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy najpierw wykonać profesjonalne badania. Badanie nie jest trudne i polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi. Wyniki zinterpretować należy u lekarza specjalisty.
    2. W okresie letnim wychodź na słońce. Wydaje się zadaniem prostym, ale wcale takie nie jest. Przedewszystkim ważne jest, aby wychodzić na słońce bez ochrony przeciwsłonecznej. Tymczasem niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie wyjścia na słońce bez grubej wartstwy kremu przeciwsłonecznego z filtrem. Niestety krem zupełnie (w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach!) blokuje dostęp promieni słonecznych do skóry i uniemożliwia syntezę witaminy. Nawet tłusty olejek bez filtra jest już w stanie utrudnić proces syntezy. Kluczem jest wyjście na słońce i przebywanie na nim przez czas około jednej godziny. Co istotne synteza najlepiej zachodzi, gdy na słońce wystawione są duże połacie ciała, czyli całe plecy, klatka piersiowa i brzuch. Wystawienie do słońca twarzy czy samych nóg nie daje tego samego efektu. Jeśli martwisz się, że zachorujesz na nowotwory skóry po okresie jednej godziny na słońcu bez ochrony wystarczy zejść do cienia lub użyć kremu z filtrem do dalszego opalania.
    3. Pilnuj diety – jedz rybę. Współczesna dieta przeciętnego Polaka nie daje szans na to, by zapewnić odpowiednią dawkę witaminy D3. Aby tego dokonać człowiek powinien zjadać kilka razy w tygodniu rybę. Nie może to być jednak ryba mrożona, ale powinna być świeża i tłusta, spożyta w ciągu kilku godzin od połowu. Odpowiedniej dawki witaminy nie zapewnią również puszkowane albo foliowane ryby, w jakikolwiek sposób przetwarzane. Witamina D występuje w wielu innych produktach żywnościowych, takich jak jaja, wątróbka zwierzęca, mleczne przetwory jak prawdziwe masło i samo mleko oraz w olejach roślinnych.
    4. Suplementuj witaminę w okresie jesienno zimowym. Mimo że witamina ta znajduje się w wyżej wymienionych pokarmach, to i tak jest to ilość nie wystarczająca. Należy zatem zakupić odpowiedni preparat zawierający dawki witaminy D3. Zalecane dawki to 5.000 UI dla wszystkich dorosłych osób. Jednak witaminę tę jest trudno przedwkować nawet jeśli dawki są wyższe. Bez przeszkód można zatem zażywać preparaty jak również spożywać pokarmy zawierające witaminę D3 zimą dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia. Jeśli jednak wystąpią takie objawy jak świąd skóry, nudności, nadmierne pocenie się, biegunki, wymioty, słabość i ból głowy, lepiej do czasu konsultacji lekarskiej odstawić suplementację.
    5. Wybieraj witamię D w płynie. Taki rodzaj suplementu jest najlepiej przyswajalny przez organizm, ponieważ witamina ta rozpuszcza się w wodzie. Po połknięciu witamina zostanie szybko przetransportowana w organizmie i pochłonięta. Wybór witaminy w formie kropel pozwoli łatwiej dozować właściwą dawkę. Krople są łatwiejsze w podaniu niemowlętom i dzieciom niż lek w postaci kapsułek. Ponadto kapsułki zawierają także inne składniki oprócz samej witaminy, jakie niepotrzebnie obciążają wątrobę.
    6. Porównaj składy. Wybierając suplement z witaminą D trzeba sprawdzić skład leku. Musi zawierać dokładnie witaminę D3, czyli cholekalcyferol, a nie na przykład witaminę D2. Ułatwia ona znacząco syntezę witaminy D3 ale nie może jej zastąpić.
    7. Suplementuj wyłącznie witaminę D3. Przyjmowanie innych suplementów, a w szczególności wpania kończy się zwykle kiepsko. Jeśli ktoś suplementował do tej pory wapno, powinien je na czas przyjmowania D3 odstawić. Sama witamina D3 jest odpowiedzialna na produkcję tego mikroelementu, dlatego to w zupełności wystarczy. Bez dodatkowej suplementacji witaminą K w organizmie powstaje nadmiar wapnia, co prowadzi do wielu zaburzeń, między innymi powstania kamieni nerkowych oraz w dwunastnicy, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, problemów z układem krążenia. To także przyczyna zaburzeń hormonalnych spowodowanych zaburzeniami ze strony gruczołów wydzielania dokrewnego. Nadmiar wapnia szkodzi także płodowi rozwijającemu się w łonie matki.
Poprzedni

Dres, buty i witaminy, czyli jakie suplementy dla biegacza?

5 najbardziej niebezpiecznych metod odchudzania

Następny

Dodaj komentarz