Szparagi są warzywami obecnymi na stałe w wielu kuchniach świata. Są chętnie spożywane i doceniane ze względu na smakowitość oraz właściwości prozdrowotne. Szparag lekarski to odmiana tych roślin, mających wpływ na funkcjonowanie nerek oraz całego układu moczowego.
Wpływ szparagów lekarskich na organizm człowieka
Szparagi lekarskie są źródłem wielu cennych substancji dla organizmu człowieka, choć ich wartość odżywcza jest całkiem niewielka. W celu leczenia najlepiej sprawdzają się korzenie oraz pędy. Najlepsze właściwości mają młode, delikatne części rośliny. Do leczenia schorzeń nerek i układu moczowego wybrać należy korzenie rośliny. Mają one właściwości pobudzające wydzielanie moczu, przez co nerki są dokładniej oczyszczane. Nie dochodzi do zastojów moczu w nerkach, co sprawia, że namnażają się w nich bakterie oraz trujące związki. Oprócz tego szparagi lekarskie mają właściwości odtruwające oraz oczyszczające, dzięki czemu pozwalają na odciążenie nerek. Wyciąg z korzenia szparaga wspomaga leczenie niezbyt zaawansowanych postaci kamicy moczowej oraz drobinek „piasku” z przewodów moczowych. Szparag leczniczy poprawia działanie naczyń krwionośnych nerek, poszerzając ich światło przez co zwiększają przepływ krwi i jej filtrację przez nerki. Stosowane bywają szczególnie w miesiącach wiosennych.
Szparag lekarski – jak stosować?
Leczenie szparagami lekarskimi jest stosunkowo proste, ale niestety jest to roślina sezonowa. Jej spożywanie w postaci świeżych kłączy zaczyna się wczesną wiosną. Szparag lekarski może być stosowany jako sok z młodych pędów, susz z korzeni, w postaci tabletek. Susz z korzeni jest spożywany z wodą w postaci naparu. Szparagi dodawać można po prostu do dań obiadowych, lub jako przystawki. Ze szparagów przyrządza się smaczne sałatki, zupy, mogą być podawane do dań mięsnych, a także rybnych. Są podawane zapiekane w piecu lub grillu. Nie jest ustalona właściwa ilość szparagów jako środka leczniczego, dlatego lepiej nie przesadzać z jego spożyciem. Szparagi nadają się do samodzielnej hodowli.