Tabata – ćwiczenia na brzuch

, , 4 czerwca 2014 Tagi ,

Tabata to krótki trening trwający zaledwie kilka minut, a dający świetne efekty. Ten niezwykły i dający niewymierne korzyści dla naszego organizmu trening został opracowany w 1996 roku przez doktora Izumi Tabata pochodzącego z Japonii. Trening, który opracował doktor Tabata nadaje się zarówno dla sportowców, profesjonalnie zajmujących się różnymi dyscyplinami sportowymi, którzy marzą o poprawie wyników i osiąganiu lepszych rezultatów jak i dla amatorów, którzy dbają o swoją kondycję i zdrowe ciało.

Trening Tabata znacznie poprawia wydolność aerobową czyli tlenową oraz beztlenową czyli anaerobową. Trening tabata jest idealnym treningiem dla osób marzących o smukłej, zgrabnej sylwetce i zadbanym ciele w świetnej formie, gdyż tego typu trenig o bardzo wysokiej intensywności niezwykle skutecznie spala tkankę tłuszczową i pobudza rozleniwiony metabolizm, co również pomaga schudnąć. Dzięki treningowi tabata możliwe jest spalanie znacznie większej ilości tłuszczu niż w czasie wykonywania tradycyjnych ćwiczeń aerobowych. Dzieje się tak dlatego, że nawet po skończonym już treningu nadal utrzymuje się podwyższony metabolizm kwasów tłuszczowych. Taki proces może trwać nawet kilkanaście godzin po zakończeniu ćwiczeń i w czasie jego trwania nasza tkanka tłuszczowa jest spalana szybciej, mimo że nie wykonujemy już ćwiczeń.

Jakie ćwiczenia najlepiej wykonać w czasie treningu tabata?

W treningu tabata sami decydujemy jakie ćwiczenia wykonujemy, w czasie tych ćwiczeń. Jeśli zależy nam na ukształtowaniu i spaleniu tkanki tłuszczowej z brzucha, to powinniśmy wykonywać ćwiczenia skierowane właśnie na mięśnie brzucha. By uzyskać zadowalające nas efekty warto wykonać szybkie pompki, tak zwany bieg bokserski w miejscu, skakanie na skakance, jazda na rowerku stacjonarnym, przysiady najlepiej by były wykonywane z ciężarkami lub sztangą, ćwiczenie pompka-przysiad-wyskok lub brzuszki.

Jak długo trwa trening tabata?

Trening tabata jest bardzo krótkim treningiem, który trwa zaledwie cztery minuty. Zasada tego treningu jest bardzo prosta, a mianowicie ćwiczymy przez 20 sekund i przez 10 odpoczywamy. Wykonujemy osiem serii takich ćwiczeń. W ciągu tych 20 sekund ćwiczeń robimy maksymalnie dużo powtórzeń jednego ćwiczenia, tyle ile jesteśmy w stanie wykonać jak najszybciej. Bardzo ważny jest dobór ćwiczenia które angażuje jak najwięcej mięśni naszego ciała, mięśni na których szczególnie nam zależy. Przed treningiem należy oczywiście wykonać krótką rozgrzewkę i ćwiczenia rozluźniające po treningu. Osoby początkujące powinny wykonywać trening tabata 3 razy w tygodniu, a osoby wprawione nawet codziennie. Nie zaleca się stosowania tego typu ćwiczeń osobom, o słabej kondycji fizycznej.

O czym należy pamiętać?

Najważniejszą z zasadą tego treningu, jego głównym założeniem jest, to należy w czasie 20 sekund wysiłku ćwiczyć maksymalnie mocno, dawać z siebie dosłownie wszystko. Absolutnie nie wolno nam odpuszczać, oszczędzać się. Odpoczynek powinien trwać tylko 10 sekund. Nie wolno nam wydłużać tego czasu i odpoczywać zbyt długo. Po wykonaniu treningu powinniśmy być naprawdę zmęczeni. Jeśli mamy ochotę wykonać więcej niż osiem serii, to znaczy, że ćwiczenia nie zostały wykonane tak jak trzeba.

Poprzedni

Zawartość białka w mleku

Przepisy na sałatki dietetyczne

Następny

Dodaj komentarz