Tajemnicza moc czekolady

Tagi , , , ,

Po latach skąpego asortymentu sklepowego dziś w kwestii zakupu ulubionej czekolady może się okazać, że wybór wcale nie jest taki prosty. Jednak wyniki sprzedaży często pokazują, że ze sklepowych półek najczęściej znikają czekolady z dużą ilością cukru i dodatków.

Jak zrobić czekoladę?

Aby powstała czekolada trzeba zmieszać miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy lub cukierniczy, cukier i dodatki – decydujące o ostatecznym smaku. W odmianie mlecznej znajduje się także mleko. Najbardziej wartościowy składnik to proszek kakaowy, dlatego najzdrowszą jest czekolada deserowa. Niektórzy producenci oferują na rynku wyroby, w których zawartość kakao wynosi nawet od 75 do 90 procent. Taka czekolada jest najzdrowsza, gdyż dostarczy nam bogactwa magnezu i antyoksydantów.

[AdSense-A]

Wątpliwości może budzić czekolada biała, która notabene nie zawiera miazgi kakaowej, jednak ona również ma swoje zalety. Przykładowo w białej czekoladzie jest najwięcej kwasów omega-3, trzykrotnie więcej wapnia, a także witamina E i C, czyli bezcenne przeciwutleniacze.

Porównując wartości odżywcze nie warto zwracać uwagi na kaloryczność, bowiem ta zawsze oscyluje wokół 500-600 kcal w tabliczce 100 g. Nie jest to oczywiście mało i jeśli ktoś codziennie pozwala sobie na tabliczkę, to szybko dorobi się nadwagi, jednak spożywana w ilościach umiarkowanych raz na kilka dni czekolada może zdziałać wiele dobrego.

Do jej pozytywnych działań można zaliczyć:

  • Dużą zawartość minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk a także miedź i selen.
  • Zawartość fenylotylaminy warunkującej w mózgu wzrost poziomu neuroprzekaźników: serotoniny i endorfin. Endorfiny poprawiają samopoczucie, a serotonina wpływa na odporność psychiczną odsuwając stany depresyjne i choroby psychiczne.
  • Magnez w gorzkiej czekoladzie poprawia wchłanianie wapnia i sprawność mięśni. Wzmacnia też układ nerwowy i zapobiega depresjom.
  • Zawartość miedzi pozytywnie wpływa na stan serca i układu krwionośnego, a żelazo pomaga w budowaniu czerwonych krwinek.
  • Zawartość czynnych składników biochemicznych – teobrominy, flawonoidów, kofeiny posiadających pozytywny wpływ łagodząc stany bólowe głowy pod warunkiem ich okazyjnego przyswajania. Teobromina pobudza pracę nerek i stymuluje układ nerwowy.
  • Zawartość licznych witamin – A, E (poza gorzką), K, C (poza gorzką), B1, B2, B6, B12, PP, kwasu foliowego i pantotenowego.
  • Zawartość białka w ilości około 6-8 g, błonnika, którego najwięcej jest w czekoladzie gorzkiej o wysokiej zawartości kakao.
  • Właściwości pobudzające, dzięki którym przypisuje się jej właściwości afrodyzjaku.
  • Bogactwo antyoksydantów – Kakao zawiera bardzo dużą ilość silnych antyoksydantów, dzięki czemu chroni nasz organizm przed uwalnianiem się szkodliwych wolnych rodników, które działają niekorzystnie na procesy starzenia się i wytwarzania zmutowanych komórek ciała

Do negatywnych cech czekolady można zaliczyć jej wartość energetyczną, dużą zawartość tłuszczów i węglowodanów, a także sporo cholesterolu z tym, że czekolada gorzka zawiera go zaledwie 2 g a biała i mleczna ponad 10 razy więcej. Również znacząco mniej jest w czekoladzie gorzkiej węglowodanów. Czekolada mleczna to źródło laktozy, więc nie jest polecana osobom z nietolerancją laktozy. Kakao, orzechy, pszenica i mleko są też częstymi alergenami, a już całkowicie produkt jest zakazany w przypadku cukrzycy.

Poprzedni

Trening dla mezomorfika

Właściwości zdrowotne jabłek

Następny

Dodaj komentarz