Trampoliny, bungee fitness i squash jako świetne formy cardio

Tagi , , ,

Ćwiczenia cardio to najlepsza forma spalania kalorii. Niekoniecznie trzeba jednak biegać czy robić pajacyki na aerobiku. Obecnie siłownie i studia fitness oferują dużo ciekawych zajęć, które są świetną alternatywą dla typowych form cardio. Trampoliny, aerial hoop czy squash, to tylko niektóre z opcji.

Trampoliny to nawet 800 spalonych kalorii!

Jumping fitness jest w Polsce popularny dopiero od kilku lat, ale zajęcia tego typu pojawiają się w kolejnych siłowniach. Do zajęć potrzebne są profesjonalne jednoosobowe trampoliny, często z uchwytem z przodu. W czasie zajęć instruktor prowadzi nas przez kilkanaście prostych układów w rytm energicznej muzyki. Układy polegają na serii wyskoków, wykopów nóg, obrotów, przysiadów i tanecznych kroków. Bardzo szybkie tempo zajęć połączone z ciągłym podskakiwaniem powoduje, że podczas godziny spala się nawet 800 kalorii. Jest to 2 razy więcej niż podczas godziny joggingu czy aerobiku.

Trampoliny pozwalają nie tylko na spalanie kalorii, ale też przyspieszenie krążenia limfy, a więc szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Oczywiście jak każda aktywność fizyczna, taki trening polepsza wydolność układu krążenia, wspomaga pracę mózgu, poprawia wygląd skóry. Skakanie na trampolinie wzmacnia też więzadła rzepki, krzyżowe i ścięgna. Dodatkowo jest to świetna zabawa, przy której nie mamy wrażenia, że jesteśmy na siłowni.

Czy trampoliny są dla wszystkich?

Oczywiście jak w przypadku każdego sportu, istnieją pewne przeciwwskazania. Tego rodzaju zajęć powinny unikać osoby z dyskopatią, problemami ze stawami, chorobami układu krążenia, koślawością stóp i kolan i chorobami kości i stawów. Nie oznacza to jednak, że skakanie na trampolinie wywoła u nas te choroby. Podczas zajęć kolana i stawy są mniej obciążone niż podczas joggingu albo np. squatów ze sztangą. Należy mieć pewność, że instruktor prowadzący zajęcia ma kwalifikacje i wiedzę na temat prowadzenia zajęć. Bardzo istotna jest rozgrzewka oraz rozciąganie, które odpowiednio przygotuje ciało do wysiłku. Po intensywnym skakaniu powinniśmy ustabilizować pracę serca i rozciągnąć uda i łydki. Należy też opanować odpowiednią technikę skakania, nie można tego robić na wyprostowanych nogach albo za mocno się pochylać.

Kontrowersje związane z trampolinami

Największa kontrowersja związana z trampolinami, to ich zły wpływ na mięśnie dna miednicy. Można spotkać się z opiniami, że zajęcia te nie są wskazane szczególnie dla kobiet. Mogą prowadzić do nietrzymania moczu albo ,,opadania” macicy. Badania, które prowadziły do takich wniosków, były jednak przeprowadzone na akrobatkach, które spędzały na trampolinach kilka godzin dziennie, codziennie. Z zajęć nie powinny oczywiście korzystać kobiety, które niedawno rodziły, ale tyczy się to większości dyscyplin. Chodzenie na zajęcia raz albo 2 razy w tygodniu nie powinno mieć dla zdrowej osoby żadnych negatywnych konsekwencji – tylko mniejszy wynik na wadze.

Dzięki bungee fitness poczujesz się jak gwiazda filmów akcji

Podobno pomysł na zajęcia pojawił się dzięki filmowi Mission Impossible, w którym Tom Cruise balansował na linach. Bungee fitness to kolejna nowa moda na siłowniach. Zajęcia spędza się w uprzężach podpiętych do sufitu. Może wyglądać to onieśmielająco, ale taka forma odciąża nasze stawy i sprawia, że możemy trochę ,,polatać” po sali. Zajęcia mają świetny wpływ na mięśnie gorsetu, a więc mięśnie brzucha i grzbietu. To właśnie one są najbardziej zaangażowane podczas zajęć. Siedzący tryb życia osłabia te mięśnie, a są one niezbędne dla zdrowego kręgosłupa i odpowiedniej postawy.

Oczywiście na początku należy nabrać zaufania do liny i wykonuje się prostsze ćwiczenia. Z czasem jednak można przejść do padów, pompek, latania i wielu innych ćwiczeń, które angażują też ramiona, uda, pośladki i łydki. Tak samo jak w przypadku trampolin, na zajęciach bungee fitness spala się setki kalorii, ale wysiłek sprawia też dużo zabawy.

Aerial hoop to zajęcia zainspirowane cyrkiem

Kolejna ciekawa forma ćwiczeń to aerial hoop. Zajęcia odbywają się na obręczach, które możemy kojarzyć z cyrku. Zajęcia są połączeniem ćwiczeń wzmacniających oraz tańca. Ruchy są bardzo płynne i akrobatyczne, dzięki czemu łatwo poczuć się jak prawdziwa akrobatka. Żeby utrzymać się na kole, wykorzystuje się prawie wszystkie mięśnie, dzięki czemu zajęcia świetnie modelują sylwetkę i potrafią nieźle zmęczyć. Oczywiście takie ćwiczenia wymagają dużej koordynacji i siły, więc intensywność zajęć zwiększa się stopniowo i wszystko musi się odbywać pod okiem instruktora.

Inna forma zajęć wykorzystuje zamiast kół szarfy akrobatyczne. Zajęcia mogą mieć formę aerobiku łączącego ćwiczenia wzmacniające i taniec albo mogą polegać na jodze i stretchingu. Szarfy pozwalają na całkowite unoszenie się w powietrzu albo wykorzystanie do ćwiczeń podłogi. Ciągła konieczność zachowania równowagi powoduje wzmocnienie mięśni głębokich.

Squash to tenis w wersji turbo

Jeżeli zależy nam na spaleniu wielkiej ilości kalorii w krótkim czasie, to czas sięgnąć po rakietę do squasha. Jest to gra przypominająca tenisa, w którą gra się w zamkniętej sali. Gra jest bardzo dynamiczna i wymaga bardzo szybkiego poruszania się po sali – czasami musisz odbić piłeczkę już 2-3 sekundy po wcześniejszych ruchu. Gra wymaga 2 graczy, więc jest to sport towarzyski. Można pograć z przyjacielem, chłopakiem, rodzeństwem. Godzina zajęć to nawet 800 spalonych kalorii. Podczas rozgrywki angażują się mięśnie nóg, pośladków, brzucha, ramion i pleców, więc pracuje całe ciało. Grając w squasha, nabieramy kondycji i poprawiamy koordynację ruchową.

Form cardio jest mnóstwo, dlatego warto wypróbować wiele sportów i wybrać ten, który sprawia nam największą radość. Co jakiś czas zmieniaj aktywność, żeby wprowadzić urozmaicenie. Połącz cardio z ćwiczeniami siłowymi dla szybszego spalania i ładniejszej sylwetki.

Poprzedni

Czy ćwiczenia kobiety i mężczyzny powinny się różnić?

Alternatywne źródła białka – nie tylko kurczakiem człowiek żyje!

Następny

Dodaj komentarz