Trendy fitness na 2017 rok

, , , Tagi , , , , , , , , ,

Kultura fitness ciągle się rozwija i idzie na przód. Zmieniająca się w tym zakresie moda to istotny element w życiu każdego, kto chce dbać o zdrowy tryb życia. W przeciwnym razie po prostu szybko byśmy się tym znudzili. Oto przewidywania jakie trendy w fitness będą obowiązywać w roku 2017, i z pewnością jeszcze dłużej.

Podręczna technologia

Nic tak nie ułatwia sportu jak technologia. Współcześnie dla sportowców produkuje się coraz więcej gadżetów, mających na celu umilić czas treningu oraz maksymalnie go ułatwić. Do niedawna nie każdy gadżet można było wziąć ze sobą by pobiegać w deszczu. Aktualnie powstaje coraz więcej smartwatchów, urządzeń śledzących aktywność, ilość kroków, badających tętno podczas aktywności, urządzeń GPS i wiele innych, które będziemy mogli wygodnie wziąć ze sobą nawet na dalszą wyprawę. Nie tylko ułatwią one uprawianie sportu, ale także będą w stanie nawet w trudnych przypadkach uratować życie (nawigacja GPS). W roku 2017 poręczna technologia na nowo przeżyje swój rozkwit, a producenci dostarczą wiele nowych gadżetów dla osób, które uwielbiają takie rozwiązania. Nie mniejszym zainteresowaniem będzie cieszyć się inteligentna odzież sportowa. Wbudowana elektronika informować będzie o stanie organizmu oraz ostrzeże, jeśli stres wywołany jakimś zdarzeniem okaże się zbyt duży.

Doświadczeni instruktorzy fitness i trenerzy personalni

Jeśli czyimś marzeniem jest zostać instruktorem lub trenerem to jest to najlepszy czas na to. Coraz większe zainteresowanie klubami fitness, siłowaniami i innymi przejawami aktywności nie idzie niestety w parze z profesjonalnym personelem takich przybytków. Na szczęście coraz więcej jest centrów szkoleniowych, dających odpowiednie kwalifikacje. Ale sam kurs to współcześnie zbyt mało. Wśród instruktorów fitness często znajdują się absolwenci AWF, a nawet takich kierunków jak fizjoterapia czy kinezjologia. Takie osoby z pewnością w przyszłym roku, jak i w następnych latach nie będą narzekać na brak zajęcia. Coraz więcej ludzi docenia również korzyści wynikające z pracy indywidualnej z trenerami personalnymi. Tacy trenerzy będą musieli wykazać się nie tylko znajomością anatomii oraz kondycją fizyczną, ale również znajomością podstawowych zagadnień z psychologii. Nie może zabraknąć także specjalistów od zdrowej diety, ponieważ utrata wagi jest, zawsze była i z pewnością będzie jeszcze przez długi czas w kręgu zainteresowania. Jednak tak jak w przypadku wykwalifikowanych instruktorów również stosunkowo niewielu jest dietetyków, tymczasem zapotrzebowanie na nich z miesiąca na miesiąc wzrasta.

Psychologiczne podejście

Właśnie psychologia w sporcie jest jednym z ważnych trendów nadchodzących miesięcy. I tutaj zaczynamy rozumieć, że zamiast spychać na dalszy plan własne emocje w sporcie, powinny być one ujawnione i docenione, a człowiek coraz częściej traktowany jest przez trenerów jako istota składająca się nie tylko z ciała, ale również z emocji. Takie podejście buduje większe poczucie własnej wartości, a także daje wymiernie lepsze wyniki sportowe. Psychologowie zajmujący się dziedziną sportu, fitness i pokrewnymi zagadnieniami będą mieli w nadchodzących miesiącach coraz więcej pracy. Psychologowie pomogą walczyć z uprzedzeniami, lękami, szkodliwymi przekonaniami na temat treningu, zdrowego trybu życia, pomogą zwalczyć bariery, które nie pozwalają osiągnąć odpowiedniego poziomu motywacji. W czasie treningu i ćwiczeń będą wspierać, by ich podopieczni nie poddawali się w walce o zrzucenie zbędnych kilogramów, ukształtowaniu odpowiedniej sylwetki.

Dążenie do większej duchowości

Takie aktywności jak joga, czy wschodnie sztuki walki nie są żadną nowością w naszym środowisku. Jednak do tej pory większość osób uprawiło te sporty dla zdrowia i relaksu, nie zaś po to, by uzyskać wymierne duchowe korzyści. Ostatnimi czasy obserwujemy zwrot ze ścieżki „szybciej, więcej, sprawniej” na ścieżkę oferującą więcej duchowych korzyści. Wracamy zatem do oryginalnych źródeł i znaczenia jogi. Wkraczają do nas jej odnogi, takie jak na przykład joga budząca energię Kundalini, która jest oferowana tym, którzy chcą osiągnąć stan oświecenia. Oczywiście nie ma strachu o to, że oświecimy się w najmniej odpowiednim momencie – według wierzeń starodawnych joginów by obudzić w sobie Kundalini za pomocą jogi niejednokrotnie konieczne jest ćwiczenie przez kilkadziesiąt lat. Podobnie jednak jak inne rodzaje jogi, i ta daje korzyści dla zdrowia i psychiki.

Leczenie za pomocą ruchu

Coraz więcej powstaje klinik, które oferują ćwiczenia ruchowe, jako element planu na powrót do zdrowia. Zakładają oni, że niezależnie od wieku, stanu zdrowia, ćwiczenia w większości przypadków są bardzo potrzebnym elementem, który pomaga wrócić do zdrowia i sprawności nawet starszym osobom i wydłużyć ich życie o kilka lat. Aby tego dokonać należy dobrać odpowiednie ćwiczenia, a z kolei by to było możliwie, ważna jest współpraca z lekarzami medycyny. W roku 2017 i w następnych latach na pewno zobaczymy jak lekarze z całego świata pomagają dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń dla danej jednostki chorobowej.

Poprzedni

Pole dance – czy warto trenować?

Mity na temat dziecięcego atopowego zapalenia skóry

Następny

Dodaj komentarz