Trening aerobowy – ćwiczenia na siłowni

, , Tagi , ,

Trening aerobowy zapewni naszemu organizmowi i mięśniom doskonały dostęp do tlenu. To jest jego podstawowa zasada. Kolejną jest czas treningu. Powinien być on długi, lecz niezbyt intensywny i nie angażujący dużej partii mięśni. Pamiętać również musisz o ciągłym monitorowaniu swojego tętna. W trakcie całego treningu powinno ono być w granicy od 50% do 80% Twojego tętna maksymalnego. Obliczyć je można w bardzo prosty sposób. Od 220 odejmujesz swój wiek i oto Twoje tętno maksymalne. Trening aerobowy na siłowni umożliwia wykonanie znacznie większej ilości ćwiczeń niż wykonywanie go w domu. Jednak zasada dotycząca czasu pozostaje niezmienna. Pocić się i trenować musisz długo, ponad 40 minut. Wtedy dopiero przyniesie on efekty.

Rozgrzewka jest niezbędna

Jest to niezbędny element każdego treningu, bez wyjątku. Przygotuje ona mięśnie na wysiłek i zwiększy Twoje tętno, redukując możliwość kontuzji. Nigdy z niej nie rezygnuj. Powinna być ona krótka, około 5 minut i ma na celu podniesienie tętna do 50% Twojego maksymalnego. Mają być to proste ćwiczenia ruchowe, takie jak: trucht w miejscu, pajacyki, marsz czy inne proste ćwiczenia. Warto chwilę poświęcić na rozciąganie. Dobrze sprawdzą się skłony, wymachy czy skręty tułowia.

Trening czas zacząć

Gdy jesteśmy już rozgrzani i zagotowani do wysiłku, czas zaczynać. Ten trening wykonujemy bez obciążenia, najważniejszy jest ciągły ruch. Powinniśmy utrzymywać podczas jego trwania tętno na poziomie od 65% do 80%. Wtedy trening będzie najbardziej efektywny. Ćwiczenia również muszą być wykonywane bardzo dokładnie i to ma być granicą ich ilości. Ile dasz rade wykonać w bardzo dobrej formie, tyle zrób, nie więcej, nie mniej.

Rowerek na start

Idealny przyrząd do treningu aerobowego. Oprócz poprawienia pracy naszego serca, trenuje dolne partie naszego ciała. Nowsze modele pozwalają na zwiększenie oporu, ustawienie kąta nachylenia wzniesienia, pod które „wjeżdżamy” oraz monitoruje nasze tętno. Co zwalnia nas z jednego obowiązku w trakcie wykonywania treningu na rowerku. Osoby mające problemy z kręgosłupem powinny trenować na rowerku, który jest podobny do fotela i ma oparcie. Trenuj na nim do momentu, gdy zaczniesz tracić tempo i nie będziesz w stanie jechać równo.

Bieżnia jest fajna

Zasada bardzo podobna jak w przypadku rowerka. Możemy ustawić wszystko jak chcemy i jak nam odpowiada. Również monitoruje nasze tętno, więc mamy to z głowy. Trenujemy wtedy całe ciało. Czego więc chcieć więcej? Pamiętaj jednak, żeby być wyprostowanym i wszelkie ruchy były płynne. Trenuj podobnie jak na rowerku, do momentu, gdy będziesz w stanie biec równo.

Chodźmy popływać

Nie koniecznie w wodzie. Do tego mamy ergometr, który można znaleźć w każdej profesjonalnej siłowni. Urządzenie to imituje pływanie w kajaku. Trenuje nasze nogi, ręce oraz brzuch, jak i wzmacnia pracę serca. Większość wyposażona jest w monitory, które pokazują przebyty dystans, prędkość i tętno. Trenuj tak jak na wcześniejszych maszynach. Do momentu, gdy będziesz w stanie „płynąć” równo. Na tych urządzeniach można wykonać porządny trening aerobowy na siłowni. Warto zahaczyć również o steppery, rower eliptyczny czy po prostu porobić przysiady, wykroki i pompki. Siłownia daję naprawdę wiele możliwości. Nie pozostało Ci nic innego, jak je wykorzystać.

Poprzedni

Jak przygotować płatki owsiane błyskawiczne?

Zupa brokułowa z kurczakiem

Następny

Dodaj komentarz