Trening crossfit

, Tagi , ,

Marzysz o tym, by wymodelować swoje ciało, zyskać doskonałą kondycję i zwiększyć wydolność organizmu? Jeśli tak, to z całą pewnością musisz poznać tajniki innowacyjnego treningu crossfit. Jeszcze do niedawna ta nowoczesna metoda ćwiczeń była znana jedynie w Stanach Zjednoczonych, ale od kilkunastu miesięcy robi furorę również w naszym kraju. Taki trening pozwala poprawić siłę, wydolność i kondycję w stosunkowo krótkim czasie.

 Skąd wziął się trening crossfit?

Trening crossfit przywędrował do naszego kraju zza Oceanu. Prawdopodobnie ta metoda ćwiczeń powstała na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy niewielka grupka mężczyzn zaczęła trenować w siłowni założonej w samochodowym garażu. Trening siły i wytrzymałości okazał się być tak skuteczny, że bardzo szybko spotkał się z zainteresowaniem ludzi w różnym wieku. Co więcej, główny pomysłodawca tej innowacyjnej metody ćwiczeń, niejaki Greg Glassman założył sieć siłowni, których liczba w Stanach Zjednoczonych przekroczyła trzy tysiące.

 Dla kogo trening siły i wytrzymałości?

Jeszcze do niedawna sądzono, że nowoczesny trening crossfit znakomicie sprawdza się w przypadku komandosów, policjantów czy strażaków. Jednak moda na ten sport spowodowała, że ćwiczyć może właściwie każdy, kto chce wzmocnić kondycję i wyrzeźbić sylwetkę. Obecnie treningi crossfit są organizowane z myślą o ludziach w różnym wieku. Co więcej, mogą ćwiczyć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak się więc okazuje, nie trzeba być sportowcem, by móc zdecydować się na taki trening. Crossfit jest nawet określany mianem uniwersalnego programu, który świetnie sprawdzi się w przypadku każdego, niezależnie od wieku czy kondycji. Mogą go uprawiać zarówno sportowcy, jak i emeryci czy kobiety, które chcą wrócić do formy po ciąży.

Jak wygląda trening crossfit?

Crossfit to program, który ma na celu przede wszystkim kształtowanie kondycji oraz wytrzymałości organizmu. Główna idea treningu to osiągnięcie sprawności w różnych fizycznych obszarach, takich jak między innymi siła, zwinność, gibkość, koordynacja i wydolność krążeniowo-oddechowa.

Trening zazwyczaj rozpoczyna się od krótkiej rozgrzewki, po której można przejść do wykonywania właściwych ćwiczeń. Sam trening trwa od dwudziestu do trzydziestu minut, ale jest bardzo intensywny. W trakcie ćwiczeń nie ma czasu na odpoczynek czy przerwę, jest wzmożony wysiłek i ciężka praca.

Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem crossfit na początku zaleca się wykonywanie dwóch-trzech różnych ćwiczeń. Gdy taki rodzaj aktywności jest dla nas nowością, można zacząć od robienia brzuszków, pompek lub biegania. Wraz z biegiem czasu trening warto wzbogacać o coraz to nowe ćwiczenia.

 Siła skuteczności treningu crossfit

Osoby trenujące crossfit wykonują różne ćwiczenia fizyczne – biegają, robią brzuszki, skaczą na skakance, podnoszą ciężary czy nawet noszą worki z piaskiem. Tak specyficzny trening doskonale wzmacnia mięśnie różnych partii ciała, zwiększa zakres ruchu stawów i dodatkowo znakomicie wyrównuje masę mięśniową. Skuteczność treningu crossfit wydaje się tkwić przede wszystkim w jego różnorodności. Bieganie, pływanie, skakanie czy robienie brzuszków angażuje różne grupy mięśni. Co więcej, w tego rodzaju treningu raczej nie ma miejsca na hierarchię i porządek. Ćwiczenia za każdym razem mogą być wykonywane w innej kolejności. Takie zalety treningu crossfit spowodowały, że ta nowoczesna metoda zwiększania wytrzymałości i siły zyskuje z roku na rok coraz szersze grono zwolenników.

Poprzedni

Produkty bogate w żelazo

Aerobic dla dzieci

Następny

Dodaj komentarz