Gdy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu ćwiczeń, jesteśmy zwykle pełni zapału. Spada on nieco po pierwszym treningu, kiedy pojawia się nieprzyjemna zadyszka, a następnego dnia mięśnie bolą tak bardzo, że trudno jest się ruszać. Niektórzy poprzestają na tym, wyraźnie zniechęceni. Tymczasem można tego uniknąć stosując kilka zaleceń.
Przygotuj się
Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu warto najpierw poprawić kondycję. Trzeba wiedzieć, że to decyzja, która wpływa na całe dotychczasowe życie. Trzeba sobie uświadomić jedno – raz na zawsze żegnamy się się ze starymi nawykami. Aby osiągnąć wymierne efekty trzeba zmienić dietę. Warto odżywić i oczyścić organizm zażywając suplementy. Ważne, by nie były one sztuczne. Dobrym rozwiązaniem są chlorella i spirulina w połączeniu. Zażywanie niacyny, czyli witaminy B3 wpłynie na układ krążenia udrożniając go, zwiększając przepływ krwi. Wyraźnie poprawi się wtedy wydolność organizmu. Zacznij od prostych ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu. Wybieraj się na spacery, basen, do pracy jedź na rowerze zamiast samochodem. Najważniejsza jest wytrwałość w tym co robisz, będzie ci potrzebna.
Dla kulturystów
Dla przyszłych kulturystów, dopiero zaczynających swoją przygodę ze sportem zalecany jest tak zwany trening aerobiczny obwodowy z obciążeniem. Trening dla początkujących polega na ogólnym wzmocnieniu siły, wydolności, poprawie kondycji. Takie ćwiczenia rzeźbią także sylwetkę i pomagają w zbiciu zbędnej tkanki tłuszczowej. W jego skład wchodzą takie ćwiczenia jak:
- unoszenie nóg w czasie leżenia,
- prostowanie nóg w siadzie i na maszynie,
- ćwiczenia ze sztangami – unoszenie bokiem w górę,
- pompki,
- napinanie mięśni łydek.
Należy ćwiczyć kilka razy w tygodniu, najlepiej trzy.
Ogólne zasady treningów
Każdy, niezależnie jaki trening powinien rozpoczynać się od rozgrzewki. Pozwoli to uniknąć kontuzji, co jest ważne szczególnie w przypadku osób, które chcą zajmować się sportem zawodowo. Rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia rozciągające – skłony i wykroki, a także krótki bieg. Całość powinna trwać około dziesięciu minut. Sam trening bez rozgrzewki powinien trwać natomiast około czterdziestu minut, nie dłużej. Ważna jest nie ilość, lecz jakość powtórzeń. Trzeba ćwiczenia wykonywać dokładnie i uważnie. Wcale nie trzeba stawiać na to by wykonywać ich jak najwięcej. Ważniejsze jest wykonywanie ich dość szybko i nie robienie zbyt długich przerw. Szczególnie w czasie ćwiczeń brzucha – przerwa nie powinna trwać dłużej niż kilka sekund. Tylko wtedy ćwiczenia przyniosą pełnię efektu.
Popełniane błędy
Popularnym błędem jest dostarczanie sobie w czasie ćwiczeń zbyt małej ilości jedzenia. Zbyt uboga lub ekstremalna dieta w czasie ćwiczeń wysiłkowych jest niedopuszczalna. Warto zadbać także o urozmaicenie treningu, ponieważ codzienne powtarzanie tych samych czynności może doprowadzić w krótkim czasie do znudzenia i wypalenia. Jak to się ma do motywacji? Nie należy także zbytnio się oszczędzać. Lekkie ćwiczenia przez dłuższy czas nie przyniosą żadnych efektów. W rezultacie może to doprowadzić do porzucenia trenowania. Aby je zobaczyć trzeba włożyć w to nieco wysiłku.