Trening kondycyjny

, , Tagi , ,

Dobra kondycja to nie tylko wymóg dla osób, które chcą czynnie uprawiać sport, to także, a może przede wszystkim znaczne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Jak ważna jest dobra kondycja przekonał się każdy kto choć raz biegł do autobusu czy chciał zostać królem parkietu na weselu…

Za brak kondycji odpowiada przede wszystkim siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Brak ruchu i zła kondycja zdecydowanie przyczynia się do ogólnego osłabienia organizmu i złej kondycji psycho- fizycznej.

Warto zadbać o swoją kondycję

Rozwiązaniem problemów może okazać się trening kondycyjny. To wyzwanie dla wszystkich, bez względu na stan ich sportowych sukcesów. Choć niewątpliwie sportowcy szczególnie powinni dbać o swoją kondycję. Podstawą treningu kondycyjnego są przede wszystkim wszelkiego rodzaju ćwiczenia aerobowe. Ten rodzaj ćwiczeń wiąże się z zwiększeniem ilości tlenu dostarczanego do organizmu jak również z głębszym oddechem. Można powiedzieć, że istnieje zależność wprost im lepsza kondycja tym zdrowsze serce i mocniejsze płuca. Nie bez znaczenie jest również fakt, że ćwiczenia aerobowe nie tylko zdecydowanie poprawiają kondycje, ale również pomagają zrzucić zbędne kilogramy, gdyż w czasie intensywnych ćwiczeń spala się zalegającą tkankę tłuszczową. Jak pokazuje również doświadczenie wielu osób ćwiczenia aerobowe doskonale pomagają rozładować stres.

Najtrudniej zacząć

Jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z treningiem kondycyjnym powinien rozpocząć od około 3 godzin umiarkowanego wysiłku fizycznego lub1,5 godziny intensywnych ćwiczeń. Czas poświęcony na ćwiczenia warto rozłożyć na 2 albo 3 treningi. Najbardziej optymalnie jest jeżeli można rozłożyć plan ćwiczeń na 3 dni w tygodniu, gdzie na ćwiczenia poświęca się około godziny.

Różne formy treningu kondycyjnego

Kondycję można ćwiczyć na wiele sposobów, każdy może wybrać to co najbardziej mu odpowiada. Doskonałymi ćwiczeniami aerobowymi wzmacniającymi kondycję jest bieganie, pływanie, intensywny marsz itp. Gdy pogoda za oknem nie sprzyja aktywności można skorzystać w zaciszu swojego domu z możliwości jakie daje rowerek stacjonarny czy bieżnia. Nowoczesne bieżnie mają takie rozwiązania, że doskonale sprawdzają się w roli osobistego trenera. Można wyznaczać sobie cele do realizacji oraz kontrolować pracę swojego serca. I co ważne zmieniając kąt nachylenia bieżni można zintensyfikować program ćwiczeń. W domu można również ćwiczyć bez sprzętów, korzystając z ogólnie dostępnych mebli, skacząc na skakance lub wykonując np. tradycyjne pajacyki czy trucht w miejscu.

To co najważniejsze

Najważniejsza jest systematyczność! Bez niej nie można liczyć na jakiekolwiek sukcesy i efekty ćwiczeń. Ponadto bardzo ważne również jest to aby dostosowywać go do swoich możliwości. Nie można poddawać się trudnościom i pamiętać, że aby zobaczyć efekty ćwiczeń potrzebny jest czas, gdyż jak mówi stare przysłowie, nie od razu Kraków zbudowano. Trzeba również koniecznie pamiętać o odpowiednim oddechu i dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki płynów. Nie można również zapomnieć o rozgrzewce, która przygotuje mięśnie do intensywnego wysiłku.

Poprzedni

Jak ćwiczyć w domu?

Objawy niedoboru magnezu

Następny

Dodaj komentarz