Trening na siłowni a spalanie tłuszczu

Tagi , ,

Tłuszcze są niezbędne dla organizmu, ale pożyteczną funkcję pełnią tylko wówczas, gdy są dostarczane w odpowiedniej ilości. Ich nadmiar przyczynia się do odkładania tkanki podskórnej, która z jednej strony zwiększa wagę, a z drugiej negatywnie oddziałuje na zdrowie. W tej sytuacji naturalnym jest dążenie do wyeliminowania zbędnej tkanki w sposób radykalny i trwały. Istnieje na to wiele sposobów, do których zaliczana jest także siłownia i systematyczne treningi połączone z właściwą dietą oraz suplementacją.

Spalanie tłuszczu na siłowni

Siłownia jest idealnym miejscem do spalania tłuszczu, ponieważ zapewnia wiele możliwości ćwiczenia różnych partii ciała. Oraz ich dostosowanie do potrzeb konkretnej osoby. Z drugiej strony są to ćwiczenia wysiłkowe, w znacznie większym stopniu niż aerobowe angażujące mięśnie.

Proces spalania tłuszczu zazwyczaj nie jest trwały, a efekty osiąga się tylko w momencie trwania treningów lub diety. Odpowiednie ćwiczenia na siłowni pozwalają na trwałe wypracowanie mięśni i usunięcie tkanki tłuszczowej. Trzeba tu zaznaczyć, że nie chodzi o spadek wagi, lecz o zmianę procentowego udziału tłuszczu w całkowitej masie ciała. Na czym polega ten mechanizm?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że uzyskiwanie efektów w postaci wypracowanych stalowych mięśni jest osiągane poprzez szkodzenie swojemu organizmowi. W wyniku intensywnych ćwiczeń dochodzi do rozkładu komórek mięśniowych i powstawania mikrouszkodzeń. A naturalną reakcją organizmu jest ich regeneracja i wzmacnianie na wypadek kolejnego wysiłku fizycznego. Przypomina to proces twardnienia opuszków palców u gitarzysty. Zużywany do regeneracji materiał nie jest już magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Ważny aspekt stanowi tu systematyczność ćwiczeń, bowiem brak kolejnych impulsów sprawi, że organizm przestanie czuć się zagrożony i efekt zniknie. Wypracowanie mięśni powoduje zwiększenie ilości suchej masy, a ta wymaga znacznie więcej energii na utrzymanie ich funkcji. Jest to bezpośrednia przyczyna przyspieszenia metabolizmu, korzystnego dla spalania tłuszczu.

Intensywne ćwiczenia wpływają też na gospodarkę enzymami. Z jednej strony wymuszając produkcję tych, które są odpowiedzialne za powstawanie nowych włókien. Z drugiej tych, które rozkładają tłuszcze na potrzeby doładowania energetycznego mięśni. Powstaje reakcja łańcuchowa – im więcej pracy tym więcej enzymów, im więcej enzymów. Tym więcej mięśni, im więcej mięśni, tym szybszy metabolizm w celu ich utrzymania i większe spalanie kalorii. Podczas ćwiczeń trzeba pamiętać jednak o tym, że przez pierwsze 20 minut spalaniu ulegają węglowodany. A dla zlikwidowania tkanki tłuszczowej decydujące jest kolejne 10 minut, bo wtedy organizm sięga po rezerwy tłuszczu. Połączenie utrwalającego treningu siłowego z ćwiczeniami aerobowymi daje doskonałe i długotrwałe efekty.

Poprzedni

Zioła na regenerację wątroby

Tuńczyk w puszce a rtęć

Następny

Dodaj komentarz