Trening z obciążeniem dla kobiet

Tagi , , ,

Trenowanie z obciążeniem jest raczej kojarzone z programem dla mężczyzn, ponieważ uważa się, że w ten sposób powstają ukształtowane masywne mięśnie, które nie są raczej odpowiednie dla kobiecej sylwetki. Wiele kobiet unika takiego sposobu trenowania obawiając się właśnie zniekształconej męskiej sylwetki, co wynika z prostej niewiedzy. Trening z obciążeniem dla pań jest wskazany w wielu sytuacjach i może przynosić efekty pod warunkiem, że jest wykonywany prawidłowo. Oto kilka faktów na temat treningu z obciążeniem dla kobiet:

Dlaczego mężczyźni mają większe mięśnie niż kobiety?

Kobieta podczas treningu z obciążeniem nie może ukształtować tak dużych mięśni z powodu braku odpowiedzialnego za ich powstawanie testosteronu.

[AdSense-A]

Poziom tego hormonu u pań jest 10 razy mniejszy niż u mężczyzn, więc i efektywność będzie dziesięciokrotnie słabsza. Poza tym do ukształtowania masy mięśniowej potrzebny jest budulec, czyli pożywienie. Trenujący na siłowni pochłaniają nawet 5-6 tysięcy kalorii dziennie. Żadna z kobiet nie zdecyduje się świadomie na tak wysokoenergetyczną dietę. Kontrola ilości spożywanych kalorii zapobiegnie nieoczekiwanym przyrostom.

Podstawową zaletą treningu siłowego jest przyśpieszenie przemian metabolicznych oraz efektywna zamiana tkanki tłuszczowej na mięśniową, co najczęściej staje się celem treningu pań. Poza tym każda kobieta trenująca z obciążeniem zwiększa swoją siłę, a co się z tym wiąże także pewność siebie.

Sekret  to prawidłowa ocena własnych możliwości!

Kobiece treningi z obciążeniem powinny być nieco mniej intensywne niż mężczyzn. Wynika to z jednej strony z fizycznych możliwości i predyspozycji do podejmowania wysiłku, a z drugiej z braku odpowiedniego wytrenowania oraz innej gospodarki hormonalnej. Ważna jest także konsultacja z lekarzem, który oceni możliwości obciążenia. Wielkość obciążeń jest sprawą indywidualną. Najefektywniejszy jest ciężar, który można podnieść 15 razy.

Nadwyżki kaloryczne a budowa mięśni!

Podczas treningów z obciążeniem kobiety nie powinny stosować zbyt rygorystycznych diet. Budowanie tkanki mięśniowej jest uzależnione od diety i rodzaju oraz intensywności ćwiczeń. Dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości kalorii spowoduje, że organizm nie będzie miał wystarczających środków na zbudowanie mięśnia. Deficyt kaloryczny służy doskonale diecie redukcyjnej, nie zaś diecie masowej.

Poprzedni

Soja w diecie – Fakty i Mity

Dlaczego rozgrzewka jest aż tak ważna?

Następny

1 komentarz do wpisu “Trening z obciążeniem dla kobiet”

  1. Wlasnie trafilam na artykul. Chyba zaczne w koncu trenowac z obciazeniem, bo sie od dawna przymierzam do cwiczen, ktore zwiekszylyby moja sile, niestety slabo z tym jest ;)) czy mozecie mi doradzic, od jakich ciezarkow czy hantli zaczynac? dla mnie na razie 5 kg to duzo…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz