Czy w twoim otoczeniu jest psychopata?

Tagi , ,

Psychopaci, czyli osoby o osobowości dyssocjalnej, stanowią około jeden procent społeczeństwa. Nie każdy z nich dopuszcza się strasznych czynów, rozgłaszanych przez media (nie każdy morderca jest też psychopatą). Osoby takie żyją wokół nas i często pozornie nie wyróżniają się niczym szczególnym. Jednak w po bliższym poznaniu na jaw wychodzi coraz więcej przerażających aspektów ich osobowości. Oto cechy osobowości psychopatycznej.

Niezrozumienie ludzkich zachowań

Psychopaci często zachowują się całkiem normalnie, jednak różnią się od innych ludzi tym, że nie odczuwają prawdziwych uczuć. Potrafią je tylko doskonale odtworzyć i odegrać, tak naprawdę ich nie rozumiejąc. Sygnałem ostrzegawczym dla wielu ludzi, którzy mają do czynienia z osobowością dyssocjalną jest to, że osoby te postępują zupełnie inaczej, niż można by wywnioskować z ich zachowania. Na przykład twierdzą, że kochają swoje dzieci lub partnera/partnerkę ponad życie, ale poniżają je, biją i niszczą. Odznaczają się całkowitym brakiem ludzkich odruchów, nic ich nie wzrusza, są całkowicie głusi na innych ludzi. Liczą się tylko oni sami i ich sprawy. Psychopatę można poznać po tym, że ma za sobą długą listę związków, które się rozpadły, a także dużą ilość partnerów/partnerek seksualnych, często „na jedną noc”. Z początku nowo poznane osoby mają trudności ze zrozumieniem, dlaczego tak jest, ponieważ wydają się mili, sympatyczni, kontaktowi, mają ciekawe poczucie humoru i są pomocni.

Osobowość ujawnia się już w dzieciństwie

Wszystko wskazuje na to, że osoby z osobowością psychopatyczną już takie się rodzą. Już we wczesnym dzieciństwie ich zachowanie wydaje się niepokojące. Są nieposłuszni, w bardzo młodym wieku popadają w konflikt z prawem. Niektórzy dręczą zwierzęta, młodsze rodzeństwo, robią wszystko, by zrobić na złość innych. Mają skłonność do zemsty, gdy uznają, że ktoś doprowadził do tego, że nie otrzymali tego, czego chcieli. Są nieposłuszni i nie trafią do nich żadne argumenty, są głusi na prośby, nie obawiają się gróźb, nie robi na nich wrażenia żadna kara. Szybko uczą się, że swoim postępowaniem mogą wiele osiągnąć, ponieważ większość ludzi woli schodzić im z drogi.

Brak sumienia

Psychopaci nie znają czegoś takiego jak głos sumienia. Nawet na łożu śmierci będą przekonywać, że to, czego dokonywali miało głęboki sens, którego zwykły śmiertelnik nie jest w stanie objąć rozumem, choćby dotyczyło to morderstwa czy nawet innych, bardziej potwornych czynów. Są całkowicie niereformowalni, nawet długie lata w więzieniu nie zmienią ich osobowości. Po wyjściu na wolność od razu wracają do swoich dawnych nawyków, nie zastanawiają się nawet nad tym, by z tym definitywnie skończyć. Co więcej często z więzienia wychodzą za dobre zachowanie, deklarowanie chęci poprawy, zmiany swojego życia.

Manipulacja, konfabulacja

Jednocześnie osoby o takiej osobowości są czarujące, ponieważ doskonale umieją manipulować innymi. Dlatego mimo iż ich zachowanie jawnie wskazuje na to, że są okrutni, źli, potrafią przekonać otoczenie, że tak naprawdę to oni są ofiarami i dobrymi ludźmi. Jeśli partner lub partnerka zdecydują się odejść od nich, przedstawiają ich jako tych złych, a siebie jako ofiary. Robią to tak skutecznie, że nawet najbliższa rodzina wierzy w ich słowa. Dzięki temu niszczenie innych może trwać nawet wiele lat. Aby ukryć swoje występki, niecne czyny czy nawet kryminalną przeszłość psychopaci uciekają się do kłamstw i konfabulacji. Potrafią włożyć wiele wysiłku w to, żeby inna osoba uwierzyła w ich kłamstwa, nawet fabrykując dowody i zmuszając innych do współpracy pod groźbą strasznych konsekwencji.

Impulsywność, niecierpliwość

Kolejną cechą psychopaty jest niezdolność do wstrzymania się. Chcą, by ich plany zrealizowały się jak najszybciej, a kiedy coś nie idzie po ich myśli, wpadają w złość, okazują wielkie zniecierpliwienie. Żyją chwilą i rzadko zastanawiają się nad przyszłością. Kiedy do czegoś dążą, nie zwracają uwagi na konsekwencje, są całkowicie nieodpowiedzialni. Są kwintesencją powiedzenia „do celu po trupach”. Nie cofną się praktycznie przed niczym, by osiągnąć swój cel, nic się dla nich wówczas nie liczy. Jednocześnie są przekonani o swojej wielkości, niezawodności, mają bardzo wysokie mniemanie o sobie i często przekonanie, że mają do wykonania jakąś bardzo ważną misję. Brną w nią wbrew zdrowemu rozsądkowi, dokonując coraz większych zniszczeń.

Niska świadmość społeczeństwa

Wciąż bardzo niska jest świadomość społeczna dotycząca psychopatów i ich zachowań. Wielu z nas nie ma świadomości tego, że mogą oni być naszymi sąsiadami. Tymczasem większa świadomość pozwala bronić się przed takimi osobami w większym stopniu. Nie muszą oni zabijać, by wyrządzić ogromne krzywdy. Często są przyczyną samobójczych śmierci spowodowanych długoletnim nękaniem, ale rzadko kiedy otrzymują za to jakąkolwiek karę. Osoby takie powinny być izolowane od społeczeństwa, a jeśli dostrzegamy powyższe cechy u kogokolwiek, lepiej nie wchodzić z nim w żadną bliższą relację. Ważne, by w porę umieć zorientować się, z kim mamy do czynienia. Pozwoli to zaoszczędzić sobie i najbliższym wiele krzywd.

Poprzedni

Zwiększanie odporności dziecka

Bądź Fit na Zimę – Konkurs!

Następny

Dodaj komentarz