Celem osób decydujących się na systematyczne treningi i starannie kontrolujących dietę jest przede wszystkim zredukowanie do minimum tkanki tłuszczowej oraz idealne wymodelowanie sylwetki, jednak nie każda z takich osób zdaje sobie sprawę, że błędnie zaplanowany i przeprowadzony program modelowania sylwetki może zaowocować efektem wręcz przeciwnym do oczekiwanego. Jego konsekwencją jest sylwetka określana, jako ”skinny fat”, czyli w potocznym tłumaczeniu tłusty chudzielec, albo też chudy tłuścioch. Jest ona przeciwstawieniem prawidłowo ukształtowanej sylwetki „skinny fit” i rodzajem jej parodii.
Sekret osób skinny fat
Osoby charakteryzujące się taką sylwetką z pozoru wyglądają na wysportowane i zgrabne. Waga oraz ogólne proporcje ciała są dobre i jeśli dana osoba pozostaje w ubraniu trudno stwierdzić, że należy do typu skinny fat. Mankamenty ujawniają się dopiero w stroju bikini. Najczęściej są to wyraźnie zaznaczone partie luźno zwisającej skóry, wzbogaconej cellulitem, płaskie pośladki oraz asymetryczna nieproporcjonalna sylwetka. Taki efekt uzyskuje się w wyniku jednokierunkowego rodzaju aktywności, która ćwicząc jedną grupę mięśni i redukując tkankę tłuszczową na przykład w obrębie brzucha czy ramion po macoszemu traktuje inne partie ciała fundując skład tłuszczu na udach.
Chudy – gruby w jednym
Cechą charakterystyczną sylwetki „skinny fat” jest zdecydowana przewaga tkanki tłuszczowej nad mięśniową przy jednoczesnym zachowaniu pozornie szczupłej sylwetki. Do takiego stanu dochodzą najczęściej osoby bez mobilizacji do systematycznych ćwiczeń, zawierzające wyniszczającym dietom i suplementom. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sylwetka tego typu nie ma związku z podwyższoną wagą i otyłością. Osoby „skinny fat” wcale nie muszą ważyć dużo. Ważna jest tu proporcja pomiędzy zawartością tłuszczu w ciele a masą mięśni.
Czego należy unikać, aby nie dorobić się sylwetki typu „skinny fat”?
- Nieracjonalne odżywianie łączące w sobie naprzemienne głodówki i okresy bardzo obfitego jedzenia.
- Duża zawartość tłuszczy trans i węglowodanów w diecie.
- Bardzo intensywny tryb życia z niewielka ilością czasu przeznaczonego na sen.
- Nieregularnie spożywane posiłki, brak komfortu jedzenia, pospiech.
- Duża ilość fast foodów oraz żywności przetworzonej w diecie.
- Alkohol i papierosy.
- Jednokierunkowa aktywność fizyczna, np. tylko trening kardio.
- Suplementy diety odchudzającej zamiast ogólnej aktywności fizycznej.