Uprawiasz sporty ekstremalne? Pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia NNW, które zabezpieczy Cię finansowo przed wypadkami i kontuzjami

30 maja 2017 Tagi

Rośnie świadomość Polaków w zakresie ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków. Rodacy coraz chętniej i częściej wykupują polisy, by zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami uszczerbku na zdrowiu. Warto jednak mieć świadomość, że nie każde ubezpieczenie NNW jest w stanie zapewnić kompletną ochronę. Dotyczy to przede wszystkim osób uprawiających sporty ekstremalne.

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków pozwala uzyskać odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu lub w przypadku śmierci. W ramach wykupionej polisy, ubezpieczyciel zobowiązuje się również do pokrycia / zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji osoby poszkodowanej objętej ochroną ubezpieczeniową.

Standardowe ubezpieczenie NNW nie zawsze wystarczy

Wiele osób decyduje się na ubezpieczenie NNW, nie sprawdzając jednak zakresu ochrony ubezpieczeniowej. W razie wystąpienia zdarzenia, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy do uszczerbku na zdrowiu doszło podczas uprawiania sportów ekstremalnych, np. jazdy na snowboardzie, jazdy na nartach.

Dlaczego wymaga to wykupienia dodatkowej ochrony? Odpowiedź jest prosta: uprawianie takiej formy aktywności oznacza większe ryzyko kontuzji i wypadków, a co za tym idzie – częstszą wypłatę odszkodowania. Ubezpieczyciele, chcąc uniknąć bardzo wysokich kosztów, proponują polisę o znacznie szerszym zakresie.

Zakres i przedmiot ubezpieczenia NNW dla sportowców

NNW to polisa, przedmiotem której są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków związane z uszkodzeniem ciała powodujące trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

W zależności od wybranego wariantu, polisa może uwzględniać:

 • ograniczony czas ochrony – dotyczący wyłącznie uszczerbku powstałego podczas uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej określonej w umowie
 • pełny czas ochrony – uwzględniający uszczerbek powstały nie tylko podczas uprawiania aktywności, ale również w czasie podróży czy życiu prywatnym.

Kto powinien wykupić NNW dla uprawiających sport?

Specjalne ubezpieczenie NNW dedykowane jest sportowcom (profesjonalistom i amatorom) oraz osobom rekreacyjnie uprawiającym sporty ekstremalne.

Ubezpieczyciele mianem sportów ekstremalnych określają wszelką aktywność fizyczną, do uprawiania której wymagane są specjalistyczne umiejętności, a która odbywa się w warunkach dużego ryzyka. Na liście sportów ekstremalnych wymagających wykupienia dodatkowej polisy znalazły się m.in.:

 • skoki ze spadochronem,
 • kolarstwo górskie,
 • jazda na snowboardzie,
 • jazda na nartach,
 • skoki narciarskie,
 • sporty motorowe,
 • paralotniarstwo,
 • wspinaczka wysokogórska,
 • jazda konna,
 • nurkowanie.

Wysokość składki zależy od klasy ryzyka

Wybierając polisę NNW, różna będzie wysokość składki. Chociaż jej wartość w dużej mierze ustalana jest na podstawie sumy ubezpieczenia, istotną rolę odgrywają tzw. klasy ryzyka. Oznacza to, że na wysokość składki wpływa rodzaj uprawianego sportu.

Poprzedni

Słyszeliście o koloroterapii? Od niej zależy, jakie soki pić w stresie, a jakie z myślą o pięknej skórze

Bieganie w mieście zabija

Następny

Dodaj komentarz