Strona główna Sport Używki a sport

Używki a sport

2833
0
PODZIEL SIĘ
Używki a sport
5 (100%) 3 votes

Bez względu na to, czy naszą pasją jest pływanie, łyżwy, squash czy bodybuilding, w naszym życiu pojawiają się sytuacje (szczególnie społeczne, jak impreza ze znajomymi czy wesele), w których pokusa sięgnięcia po używki jest większa niż zazwyczaj. W takich momentach, oprócz całej listy wymienianych przez lekarzy dolegliwości związanych z używaniem różnych substancji, dodatkową motywacją do powstrzymania się przed nadmiernym pofolgowaniem z używkami, powinien być ich wpływ na nasze wyniki w sporcie.
Przyjrzyjmy się, jak najpopularniejsze legalne i nielegalne substancje mogą odbić się na naszej kondycji.

Tytoń

Fatalny wpływ palenia na zdrowie sportowca jest znany powszechnie. Problemem jest nie tylko mniejsza wydolność płuc, którym od dymu tytoniowego dostaje się najbardziej, ale też działanie nikotyny na nasz układ krwionośny. Z powodu kurczenia się naczyń krwionośnych kluczowe organy wewnętrzne i mięśnie pozostają niedotlenione, co bardzo źle wpływa na ich wydajność. W tej sytuacji dodatkowo obciążone jest też serce, które i tak musi przy wysiłku fizycznym działać za dwóch i pracować jeszcze instensywniej, aby przepchnąć krew przez nasze ciało.

Alkohol

Po pierwsze – odwodnienie. Spowodowane piciem alkoholu niedobory wody w mięśniach spowalniają ich wzrost.
Po drugie – picie alkoholu obniża poziom testosteronu, który wspomaga nas przy wysiłku fizycznym.
Po trzecie – puste kalorie. Alkohol jest kaloryczny, jednak zazwyczaj ma bardzo mało substancji odżywczych, więc siłą rzeczy nic dobrego z tych kalorii w naszym organizmie nie zostanie, a masa wzrośnie.
Po czwarte – kac. Będąc „wczorajsi” na pewno nie damy rady zrobić treningu tak dobrego, co solidnie wypoczęci.

Marihuana

Pomimo, że marihuana nie zawiera nikotyny, to ma w sobie wiele substancji smolistych, które w naszym układzie oddechowym wyrządzić mogą podobne szkody, co papierosy.

Wielu użytkowników tej substancji skarży się również na problemy z motywacją, bez której trudno wyobrazić sobie poprawę naszych wyników sportowych.

Amfetamina, kokaina i inne narkotyki stymulujące

Substancje tego rodzaju bardzo obciążają nasze serce, które, jak wspominaliśmy, u osób uprawiających sport musi działać jak najlepiej. Problemem są także zaburzenia odżywiania, przez które nie będziemy mogli dostarczyć sobie odpowiedniej ilości składników odżywczych – sylwetka jak u Iggy’ego Popa nie wróży sukcesów sportowych.

Jeżeli sięgasz po używki choćby czasami, wypełnij nasz test i dowiedz się jakim typem melanżowicza jesteś, na co powinieneś uważać i jak możesz ograniczyć szkody wynikające z używania substancji psychoaktywnych. www.melanz.tv

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.