Czy warto zastosować wspomagacze odchudzania?

, , , , Tagi , ,

Marzenie o zgrabnej, pięknej sylwetce sprawia, że chcemy je zrealizować jak najszybciej. A przy tym idealnie byłoby, gdyby droga do spełnienia go była łatwa i szybka. Dlatego wszelkiego rodzaju środki wspomagające odchudzanie są tak popularne. Ale czy rzeczywiście warte są tego, by je zastosować?

Na czym polega działanie preparatów na odchudzanie

Działanie tabletek jest bardzo zróżnicowane i zależy od firmy, która je produkuje. Najczęściej zawierają substancje w formie skondensowanej, które powodują przyśpieszenie metabolizmu, mogą to być na przykład wyciąg z grejpfruta, jagód akai, czy innych naturalnych środków. Oprócz tego do tabletek i preparatów dodaje się błonnik, który hamuje uczucie głodu. Skład takich tabletek nie jest groźny dla zdrowia. Jednak należy uważnie się z nim zapoznawać, ponieważ nie wszyscy producenci są uczciwi. Niektórzy wspomagają swoje „ziołowe” tabletki niebezpiecznymi składnikami chemicznymi. Inni zamiast błonnika dodają substancje, które obciążają żołądek i nie są trawione. Nadmierne ich stosowanie może doprowadzić do zaparć, a nawet perforacji jelita. Pozostaje jeszcze czarny rynek środków odchudzających, ale tych preparatów trzeba się wystrzegać za wszelką cenę. Są to raczej trucizny niż rzeczywiście skuteczne preparaty. W dobre produkty tego typu należy zaopatrzyć się wyłącznie w sprawdzonych miejscach, od uczciwych sprzedawców, najlepiej w aptekach, sklepach zielarskich. Przed zakupem preparatu w drogerii zalecane jest uważne przeczytanie składu preparatu.

Czy to działa?

Jedni śmieją się z naiwniaków chcących się odchudzić preparatami odchudzającymi, inni wychwalają ich skuteczne działanie. Jaka jest prawda? Niestety taka jak opinie – niejednoznaczna. Wiele zależy od wieku danej osoby, tego ile waży i ile chce schudnąć, jaką ma dietę, a nawet jakie ma oczekiwania. Niestety w wielu przypadkach efekt preparatu odchudzającego jest widoczny dopiero po dłuższym czasie. Wiele osób nie ma takich pokładów cierpliwości, gdyż oczekują szybkich efektów. Jednak większość osób stosujących preparaty mające na celu obniżenie apetytu zauważa, że przynosi to korzyści w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednak korzyści te nie są spektakularne. Wydaje się, że w tym tkwi problem większości osób chcących zastosować preparaty na odchudzanie. Efekty nie przychodzą tak szybko, jakby chcieli. Ponadto wiele osób mimo obniżonego apetytu i tak podjada, najczęściej z nudów. Pochłaniają również więcej kalorii niż mogliby, nawet jeśli rzeczywiście potrzebują mniej jedzenia, bo zjadają potrawy z dużą ilością tłuszczu i węglowodanów, podczas gdy mogliby sięgnąć po równie sycące, ale mniej kaloryczne wersje.

Czy preparaty na odchudzanie to wszystko?

Powszechny błąd tkwi również w popularnym twierdzeniu, że preparaty mają za zadanie wykonać całą pracę za danego człowieka. Jeśli miałoby tak być, nikt nie potrzebowałby ćwiczyć i jeść zdrowo. Samo przyjmowanie preparatu na nic się nie zda, o ile nic nie zmienimy w diecie, nie zaczniemy się więcej ruszać. Preparaty te mają za zadanie wspomóc odchudzanie a nie być jedynym środkiem do celu. Wielu ludzi ma również swoje nawyki, z których nie potrafią zrezygnować.

Co zrobić, by preparat był skuteczny?

Istnieje kilka zasad, które pomagają zwiększyć skuteczność popularnych preparatów na odchudzanie. Oto kilka ważnych zasad:

Nie zażywaj kilku preparatów na raz. Nadmierna ilość składników zawartych w nich to szok dla organizmu. Niektóre z nich mogą się wzajemnie wykluczać, co powoduje złe samopoczucie. Również wiele z tych preparatów powoduje wzmożoną produkcję moczu, a wraz z nim elektrolitów. Jeśli nie zostaną one uzupełnione, powodują takie dolegliwości jak bóle i zawroty głowy, słabość, bladość, dreszcze, tiki czyli na przykład drgająca powieka lub skurcze mięśni, obniżenie zdolności umysłowych, nadmierne zmęczenie i wiele innych.

Nie stosuj zbyt drastycznej diety. Nadmierna dieta razem z preparatami na odchudzanie to mieszanka wybuchowa. Niektóre ich składniki powodują przyśpieszenie metabolizmu, a zatem również większy głód. Przy ubogiej diecie głód, jaki się pojawia jest bardzo dokuczliwy. W rezultacie odchudzający się dosłownie rzuca się na jedzenie i z odchudzania nici.

Dobieraj preparaty do swoich potrzeb. To, co pomogło młodszej koleżance wcale nie musi być dobre dla ciebie. Dobieraj preparaty tak, aby były dopasowane do twojego wieku oraz oczekiwań. Nie stawiaj sobie nierealnych oczekiwań, na przykład jeśli wiadomo, że schudnięcie 10 kilogramów w ciągu miesiąca jest niezdrowe, nie ma co stawiać sobie takich poprzeczek. Lepiej przyjąć, że chce się schudnąć 2, 3 kilogramy.

Poradź się dietetyka. Być może wcale nie potrzebujesz żadnego wspomagania. Przy odpowiedniej diecie i codziennym ruchu jest duża szansa na osiągnięcie odpowiedniej wagi ciała. Dietetyk może zasugerować naturalne środki powodujące chudnięcie, jak herbaty, na przykład czerwona, herbatki ziołowe, czy oczyszczające z toksyn. Dzięki temu odchudzanie będzie efektywniejsze.

Podsumowując warto zastosować wspomagacze odchudzania, ale tylko te najlepszych marek o sprawdzonym składzie. Trzeba również regularnie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać.

Poprzedni

Pozbywanie się metali ciężkich z organizmu

Objawy uzależnienia od cukru

Następny

Dodaj komentarz