Wiek metaboliczny, czyli ile naprawdę masz lat?

, , , 24 kwietnia 2017 Tagi , , , , , , , , , , , ,

Nasz wiek liczymy od daty urodzin, ale metryka nie zawsze zgadza się ze stanem faktycznym. Wiek metaboliczny okazuje się być niższy lub wyższy, niż wskazują na to upływające lata. Przedstawiamy informacje na temat wieku metabolicznego oraz jak go obliczyć.

Czym jest wiek metaboliczny i od czego zależy?

Wiek metaboliczny, inaczej biologiczny, to w skrócie mówiąc określenie na ile naprawdę czuje się i wygląda człowiek. Na przykład dwie osoby, które urodziły się w tym samym roku mogą mieć zupełnie różny wiek metaboliczny, co oznacza, że jedna będzie wyglądała młodziej lub starzej od drugiej osoby. Wszystko wynika z faktu, że jedna osoba wciąż ma dużą zdolność regeneracji tkanek, podczas gdy druga z różnych powodów utraciła tę zdolność. Na prawdziwy wiek człowieka składa się w największej mierze jego tryb życia. To około pięćdziesiąt procent całości. Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe. Geny odpowiadają za około dwadzieścia procent prawdziwego wieku biologicznego człowieka. Mamy dziś problem z nadmiernym starzeniem się, a przyczyną tego są takie czynniki jak niezdrowe jedzenie, codzienne przeżywanie stresu, stosowanie używek, brak ruchu, zanieczyszczone powietrze i wiele innych. Wszystko to sprawia, że ludzie, którzy nie ukończyli tak naprawdę trzydziestego roku życia, metabolicznie są już osobami koło czterdziestki.

Obliczanie wieku metabolicznego

Aby obliczyć prawdziwy wiek organizmu musimy znać pewne prawidłowości. Najpierw należy określić ile energii pochłania bierne leżenie osoby badanej, bez podejmowania żadnego wysiłku fizycznego. Energia ta powinna zaspokajać wyłącznie najważniejsze procesy organizmu potrzebne do utrzymania go przy życiu. Drugim czynnikiem jest analiza stanu ciała, jaką możemy współcześnie wykonać praktycznie w każdym gabinecie dietetycznym. Bywa, że niektóre nowoczesne wagi elektroniczne automatycznie obliczają również wiek metaboliczny. Zawartość w organizmie tkanki tłuszczowej, mięśni i wody oraz proporcje pomiędzy nimi wskazują w przybliżeniu wiek. Badania dokonuje się na osobach zdrowych. Wszelkie choroby, w tym przede wszystkim choroby tarczycy oraz kłopoty z hormonami, zawyżają wiek biologiczny. Przed badaniem nie należy uprawiać intensywnego wysiłku, ani na około trzy godziny przed nim nie pić i nie spożywać pokarmów.

Zawartość masy kostnej

Kości stanowią około dwadzieścia procent ciężaru całego ciała. Oprócz zmierzenia zawartości tłuszczu, mięśni i wody w organizmie jest to również ważna część pomiarów. Dzieje się tak dlatego,że wraz z rozwojem tkanki mięśniowej (czyli z zniżaniem się wieku biologicznego), wzmocnieniu ulegają również kości. Choroby kości uniemożliwiają określenie prawdziwej masy kostnej człowieka.

Test na obliczenie wieku metabolicznego

Osoby, które są ciekawe ile wyniesie ich wiek metaboliczny mogą skorzystać z testów dostępnych w internecie. Jednym z nich jest test opracowany przez amerykańskich naukowców z Kliniki Mayo. Składa się z pytań oraz z prostych zadań, które z łatwością wykonamy w domu. Między innymi będziemy mierzyć stosunek szerokości bioder do obwodu talii, szybkość tętna. Oczywiście test nie pokazuje w stu procentach rzeczywistości, a jedynie prawdę w przybliżeniu. Aby zbadać dokładny wiek metaboliczny należałoby wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, w tym również wykonać badanie genetyczne. Badania takie są jednak wciąż dosyć drogie.

Obniżanie wieku metabolicznego

Pewnym pocieszeniem dla tych, którym wiek biologiczny wychodzi o wiele większy niż w rzeczywistości, jest fakt, że w przeciwieństwie do lat, możemy go cofnąć. Ludzki organizm ma znakomite właściwości regeneracyjne. Jeśli tylko zyska odpowiednie warunki, metryka cofnie się. Podstawowym zadaniem jakie stoi przed osobą z wyższym wiekiem metabolicznym jest przede wszystkim zmiana trybu życia. Musimy z pewnością zmienić sposób odżywiania, zmniejszyć ilość wolnych rodników, a zastąpić je antyoksydantami, w które są bogate warzywa i przyprawy. Aby zwiększyć metabolizm i zmniejszyć zawartość wody w organizmie, należy pić większą ilość wody. Samo zmniejszenie ilości jedzenia tłustego, słodkiego i słonego, spowoduje zmniejszenie zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej oraz wody, a to z kolei znacząco cofnie wiek biologiczny.

Aktywność fizyczna a wiek metabolicznym

Aktywność fizyczna, czyli rozwinięcie mięśni sprawi, że wiek także się obniży. W stosunkowo krótkim czasie każdy, kto włoży w to odpowiedni wysiłek cofnie swój wiek biologiczny, a nawet okaże się, że będzie on niższy, niż wiek faktyczny. Ponadto wysiłek fizyczny znacząco wpływa na każdy układ ciała. Wzmacnia przede wszystkim układ immunologiczny, co sprawia, że organizm jest bardziej odporny na choroby. Natomiast zdrowy organizm to taki, który jest młodszy, a także którego tkanki nie będą atakowane przez schorzenia, a w rezultacie mniej się zużyją. Ruch wpływa także na samopoczucie i kondycję psychiczną. A to jedna z podstaw do tego, by czuć się młodziej i witalniej.

Poprzedni

Aplikacje na smartfona dedykowane miłośnikom aktywności fizycznej

Yerba Mate właściwości – zdrowie z natury

Następny

Dodaj komentarz