Wilczy głód, czyli podstępna bulimia

Tagi , , , , , ,

Bulimia to choroba o podłożu psychicznym.Początków bulimii można doszukiwać się już w okresie dzieciństwa, jednak najczęściej ujawnia się ona w dorosłym życiu. Bulimia jest chorobą zdradliwą, która wkrada się niezauważenie w nasze życie i bez podjęcia leczenia, może bardzo szybko doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu i jego śmierci.

Na czym polega bulimia?

Bulimia to tak naprawdę problem na tle psychicznym. Choroba dotyka najczęściej osoby o słabej psychice, problemach emocjonalnych, stanach depresyjnych, niskiej samoocenie i tym podobnym schorzeniom duszy.

Osoba chora nie potrafi poradzić sobie z własnym życiem, dlatego swoje problemy skrywa pod przykrywką własnego wyglądu. Częste napady przejmującego głodu i wynikające z nich niekontrolowane obżarstwo powodują, że chory czuje wstręt do samego siebie. Mówiąc inaczej osoba chora nie jest w stanie poradzić sobie z napadami wilczego głodu i przyjmuje pokarmy, które wywołują w niej poczucie winy. Żeby ukarać się za swoją słabość i pozbyć spożytego pokarmu chory wywołuje u siebie wymioty, podejmuje się ciężkich i wycieńczających ćwiczeń fizycznych oraz przyjmuje silne leki przeczyszczające. Wszystko to prowadzi do poważnych uszkodzeń organów.

Jakie są konsekwencje bulimii?

Bulimia jest bardzo niebezpieczną chorobą, gdyż zagraża nie tylko naszemu zdrowiu psychicznemu, ale też fizycznemu.

Patrząc na psychiczne konsekwencje ciągłego objadania się i prowokowania wymiotów konsekwencji może być kilka. Po pierwsze chory nie jest w stanie zaakceptować własnej osoby, ma poważnie zaniżoną samoocenę oraz rosnące poczucie winy i wstydu. Leczenie, które ma na celu przywrócić osobę cierpiącą na bulimię do odpowiedniej kondycji psychicznej jest długim i żmudnym procesem, podczas którego chory musi poddawać się specjalnej terapii.

Jeżeli chodzi o fizyczną stronę komplikacji pochorobowych to jest ich naprawdę bardzo wiele. Po pierwsze prowokowane, częste wymioty zaburzają gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie człowieka. Elektrolity, a właściwie odpowiednie ich stężenie odpowiada za prawidłową pracę serca, a ich niedobór może skutkować zaburzeniami pracy serca, arytmią, czy nawet zawałem mięśnia sercowego. Co więcej wymioty powodują niskie stężenie jonów wapnia i chloru, co z kolei prowadzi do osłabienia kości i zębów, zaburzenia procesów trawiennych oraz przewodnictwa impulsów nerwowych. Wymioty, a właściwie powodowane przez nie szkodliwe działanie kwasu żołądkowego może zaszkodzić również na wiele innych sposobów. Kwas żołądkowy powoduje podrażnienie przełyku, samego żołądka i może skutkować pojawieniem się wrzodów, czy poważnych infekcji wewnętrznych.

Jak rozpoznać bulimię?

Bulimia najczęściej dotyka młode dziewczęta w przedziale wiekowym od piętnastego do dwudziestego roku życia. Tak naprawdę trudność w rozpoznaniu choroby jest dość duża, ponieważ jej przebieg niekoniecznie związany jest z widoczną utratą wagi. Bardzo często osoby chore mają normalną wagę, jednak naszą uwagę może zwrócić zbyt niska waga w porównaniu do ilości spożywanych pokarmów. Ogromnym utrudnieniem jest fakt, że chorzy często ukrywają się podczas spożywania kolejnych posiłków.

Naszą uwagę powinno zwrócić na przykład zbyt długie przesiadywanie takiej osoby w łazience. Osoby chore często zagłuszają wymioty włączają prysznic lub kran. Sygnałem alarmowym może być również znikające z lodówki jedzenie, pochowane po szafkach słodycze czy też walające się po pokoju papierki po łakociach. Tak naprawdę nie ma żadnej recepty na skuteczną diagnozę.

Poprzedni

Czy warto liczyć kalorie?

10 pomysłów na szybkie, zdrowe i pożywne śniadanie!

Następny

Dodaj komentarz