Wioślarz – najlepsza maszyna na siłowni?

Tagi , , ,

Wioślarz na siłowni może wyglądać onieśmielająco, ale oferuje niesamowity trening. Wiosłowanie jest ukierunkowane na wszystkie główne grupy mięśni, wzmacnia gorset mięśniowy i obciąża organizm w niewielkim stopniu. Oto sześć korzyści płynących z używania maszyny do wiosłowania.

Działa na całe Twoje ciało

Większość ludzi myśli, że wioślarz ćwiczy górną część ciała, podczas gdy w rzeczywistości chodzi również o dolne partie. Ruchy podczas treningu na wioślarzu obejmują:

  • Odpychanie się nogami
  • Używanie mięśni brzucha i pleców do odchylania ciała do tyłu
  • Używanie rąk do ciągnięcia uchwytu w kierunku klatki piersiowej.

Dzięki temu podczas korzystania z maszyny ćwiczy całe ciało i wszystkie większe grupy mięśniowe. Jest to ważne, ponieważ budowanie mięśni może pomóc zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Wioślarz nie obciąża stawów tak jak inne maszyny

Wioślarstwo oferuje energiczny trening sercowo-naczyniowy, ale z o wiele mniejszym obciążeniem dla stawów niż np. bieganie. Ponieważ podczas wykonywania ćwiczenia siedzimy, a nasze stopy nie uderzają o ziemię, to kolana i plecy nie muszą amortyzować wstrząsów w taki sam sposób, jak podczas treningu skoków lub biegania. Bieganie po twardej powierzchni może powodować zużycie stawów, co z czasem może prowadzić do bolesnych złamań spowodowanych przeciążeniem. Podczas wiosłowania sami decydujemy jak szybko będziemy to robić i z jakim obciążeniem. Aby uzyskać najbezpieczniejszy trening wioślarski, najlepiej aby trener pokazał Ci prawidłową formę. Jeśli twoja postawa i forma są dobre, masz znacznie mniejsze ryzyko kontuzji. Jeśli Twoja forma jest nieprawidłowa, istnieje większe ryzyko nadwyrężenia dolnej części pleców, nadgarstków lub kolan.

Wioślarz wzmacnia Twój gorset mięśniowy

Wiosłowanie wzmacnia mięśnie brzucha, dolnej części pleców, bioder i miednicy. Silny gorset ma kluczowe znaczenie dla równowagi i stabilności — jest to ważne dla sportowców uprawiających sport i każdego, kto chce uniknąć upadków lub kontuzji. Mięśnie brzucha i pleców angażują się za każdym razem, gdy lekko odchylasz się do tyłu w tylnej części pociągnięcia i gdy wychylasz tułów do przodu, aby powrócić do przodu maszyny. To tak, jakby robić mini-przysiady przy każdym ruchu.

Nawet krótkie treningi są skuteczne

Wioślarz jest idealny, jeśli brakuje Ci czasu lub po prostu chcesz wykonać krótki, intensywny trening. Wioślarz to dobra opcja na krótkie treningi, ponieważ mamy wpływ na dwie rzeczy:

  • Szybkość wiosłowania (liczba pociągnięć na minutę)
  • Moc, którą wkładasz w każde pociągnięcie

Wioślarstwo szybko spala kalorie — według Harvard Health osoba ważąca 70 kilogramów spali 252 kalorie na godzinę podczas umiarkowanego wiosłowania albo 369 kalorii na godzinę podczas energicznego wiosłowania. Dla porównania, energiczna jazda na rowerze stacjonarnym spala 278 kalorii na godzinę.

Wiosłowanie to świetny trening cardio

Wioślarstwo świetnie nadaje się do szybkiej rundki na siłowni, ale jest również idealne do dłuższych treningów cardio, które są zalecane do budowania silnych serc i płuc. Ponieważ wiosłowanie angażuje całe ciało w ruch, szybko podnosi tętno. Żadna z innych tradycyjnych maszyn cardio nie jest tak wydajna ani skuteczna.

Wiosłowanie wpływa na odpowiednią postawę

Wiosłowanie wzmacnia mięśnie tułowia i pleców, co sprzyja lepszej postawie na co dzień. Jeśli użyjesz odpowiedniej formy, będziesz utrzymywać dobrą postawę podczas wiosłowania. Dzięki praktyce wioślarstwa Twoja pamięć mięśniowa wzmocni dobrą postawę i utrzyma Cię w pozycji pionowej przez resztę dnia.

Poprzedni

Celiakia – co to za choroba i jak ją leczyć?

Czym są ćwiczenia izometryczne?

Następny

Dodaj komentarz