Właściwości różeńca górskiego

Tagi , ,

Różeniec górski to roślina z mięsistymi liśćmi, znana również pod innymi nazwami: złoty bądź różany korzeń Średnio osiąga około 10 – 12 centymetrów wysokości. Kwiaty różeńca są barwy żółtej. Obszar występowania różeńca to tereny polarne lub położone wysoko w górach. W Europie odnaleźć go można przede wszystkim w Skandynawii i na Syberii. Szczególne właściwości lecznicze tej rośliny odnajdziemy w jej kłączach. Korzeń różany już od dawien dawna stosowany był przez ludzkość w celach medycznych. Na przykład Wikingowie stosowali go w celu wzmocnienia swojej wytrzymałości. Z kolei starożytni Rzymianie wykorzystywali go, aby ożywić swoje ciało i zmniejszyć zmęczenie. Obecnie złoty korzeń stosowany jest głównie jako suplement diety w postaci kapsułek bądź herbat.

Co wchodzi skład?

Kłącze różeńca górskiego składa się z  fenylopropanoidów (Rozyna), pochodnych fenyloetanolu oraz flawonoidów.  Odkryto w nim także związki monoterpeny, triterpeny i fenolokwasów.  W składzie różowego korzenia odnajdziemy również bardzo małą zawartość mikroelementów takich jak bar, chrom, miedź czy selen, jednak tak śladowe ich ilości nie wykazują żadnego negatywnego wpływu na organizm człowieka.

Właściwości różeńca górskiego

Badania dowodzą, iż różaniec górski zmniejsza poziom stresu i poprawia humor. Jest to możliwe dzięki zawartych w różeńcu związków stymulujących produkcję serotoniny. Często jest więc stosowany jako środek pomocniczy, np. w leczeniu depresji czy nerwic. Różeniec zwiększa również naszą energię do życiapoprawia wydolność fizyczną i niweluje przemęczenie organizmu, dlatego często stosowany jest przez sportowców lub osoby wykonujące pracę fizyczną.

Kłącze korzenia różanego wspomaga również koncentracje i zwiększa nasze zdolności zapamiętywania. Studenci i uczniowie podczas nauki do egzaminów sięgają po suplementy wspomagające pracę mózgu, które w większości w swym składzie zawierają różeniec.

Nieliczni wiedzą, że Różeniec ma zbawienny wpływ na nasze serce. Udowodniono, iż leczy on uszkodzenia związane z niedokrwieniem serca i zmniejsza ryzyko powstania arytmii. Dodatkowo wzmacnia naszą wątrobę. Wchodzące w skład różeńca górskiego antyoksydanty niszczą wolne rodniki przyczyniając się w ten sposób do zapobiegania powstawaniu komórek nowotworowych oraz opóźniając procesy starzenia. Różeniec wspomaga także pracę naszego układu immunologicznego, zwiększa naszą odporność i hamują aktywność komórek rakotwórczych.

Mimo swoich wielu pozytywnych właściwości przyjmowanie ekstraktu z różeńca odradza się osobom bardzo nerwowym oraz cierpiącym na nadciśnienie. Nie zaleca się również spożywania suplementów zawierających kłącze różeńca podczas choroby, której towarzyszy wysoka gorączka.

Poprzedni

Jakie są korzyści z jedzenia bananów?

Jagody goji na odchudzanie

Następny

Dodaj komentarz