Właściwości witaminy D

Tagi

Witamina D to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach związków organicznych, które wywierają duży wpływ na organizm człowieka. Odkryta została w roku 1922 przez Amerykanina Elmera V. McColluma.

Określenie „witamina D” oznacza dwa związki – witaminę D2 i  witaminę D3. Pierwszy z nich obecny jest w grzybach i roślinach, a drugi w produktach pochodzenia zwierzęcego. Poza tym może powstawać też na skutek syntezy skórnej pod wpływem promieniowania UV. Witaminę D trudno jest jednak dostarczyć do organizmu. Mimo bogatej diety czy aktywności na świeżym powietrzu, wciąż ogromnym problemem jest jej niedobór. Tymczasem jest ona niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie są więc jej właściwości?

Właściwości witaminy D

Witamina D w znacznym stopniu wpływa na zdrowy rozwój oraz mineralizację naszych kości. Odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej równowagi wapniowo-fosforanowej, wspiera wchłanianie wapnia i fosforu z przyjmowanych pokarmów, a w razie zaburzeń ich poziomu w organizmie – wyrównuje dysproporcje. Witamina słońca bierze także udział w procesach kostnienia – pomaga w przemianach fosforu organicznego na nieorganiczny i powstawaniu związków potrzebnych do budowy mocnych kości. Jeśli poziom witaminy D jest zbyt niski, organizm wykorzystuje całkowicie dostępne zasoby wapnia, co prowadzi do zaburzeń procesu mineralizacji tkanki kostnej.

Zgodnie z wynikami naukowych analiz, witamina D wpływa na ekspresję około 300 ludzkich genów. Reguluje funkcjonowanie układu immunologicznego, wspiera procesy podziału komórek, dba o zdrowe i efektywne funkcjonowanie mięśni oraz pomaga w budowie mocnych kości i zębów. Więcej o witaminie D: http://www.sloncewpigulce.pl/witamina-d/po-co-nam-witamina-d

Czym grozi niedobór witaminy D w organizmie?

Zbyt mała ilość witaminy D może mieć różny wpływ na zdrowie. U dzieci jej niedobór prowadzić może do rozwoju krzywicy. Z kolei w przypadku osób dorosłych grozi osteomalacją (rozmiękczaniem kości), w której dochodzi do zaburzeń mineralizacji macierzy kostnej ulegającej stopniowo mineralizacji. Groźnym następstwem niedoboru witaminy D bywa też osteoporoza, a więc zrzeszotnienie kości. Wówczas ma miejsce zmniejszone uwapnienie kości i nadmierne odkładanie się tkanki nieuwapnionej. Jednak warto przy tym pamiętać, że dokładne badania nad witaminą D prowadzone są dopiero od 30 lat. dlatego też negatywne skutki jej niedoboru mogą być jeszcze gorsze.

Poprzedni

Korzyści z masażu

Produkty zawierające aspartam

Następny