Właściwości zdrowotne imbiru

Tagi , ,

Imbir, to roślina, wykorzystywana przez ludzi przede wszystkimi w kuchni jako przyprawa. Często pieczemy ciasteczka imbirowe czy pijemy piwo o smaku imbiru. Korzeń tej rośliny stanowi podstawę dla wielu dań chińskich czy indyjskich. Od tysięcy lat roślina ta wykorzystywana jest przez ludność azjatycką – głownie Chińczyków, jako lek.  Imbir znany był również ludności południowej Europy. W Afryce jego zbawienne właściwości zostały poznane dzięki Portugalczykom, którzy go tam sprowadzili. Do Indii Zachodnich z kolei przybył razem z Hiszpanami.

Olejki eteryczne i substancje żywicowe

Imbir ma świeży i lekko słodkawy aromat, który wydzielany jest przez olejki eteryczne – zingiberol, borneol, cytral czy limonen, zawarty w tej roślinie. Lekko gorzki smak, z kolei nadawany jest przez gingerol i zinferon (substancje żywicowe). Tak specyficzny skład tej rośliny wpływa na właściwości lecznice imbiru.

Przeciw chorobie lokomocyjnej

Badania wykazały, że imbir łagodzi mdłości. Często też stanowi składnik leków stosowanych przeciwko chorobie lokomocyjnej. Również kobiety w ciąży korzystają z leczniczych właściwości imbiru. Herbatki imbirowe pomagają w zmniejszeniu mdłości oraz odruchu wymiotnego.

Imbir – przeciwbólowy i przeciwzapalny

Imbir wykorzystywany jest przez Azjatów jako lek przeciwbólowy. Łagodzi bóle miesiączkowe oraz stany zapalne. Umożliwiają to substancje przeciwzapalne zawarte w tej roślinie. Udowodniono również, iż imbir przyczynia się do zmniejszenia ilości ataków migren.

Właściwości odkażające imbiru

Imbir posiada właściwości odkażające i odświeżające, dlatego często polecany jest jako środek do dbania o higienę jamy ustnej.

Dba o prawie wszystkie układy naszego ciała

Zawarty w roślinie zingiberol ma działanie moczopędne, udrażnia naczynia limfatyczne, co znacznie zmniejsza obrzęki ciała. W związku z tym często stosowany jest w preparatach wyszczuplających i antycellulitowych. Wskazany jest również dla osób z podwyższonym cholesterolem, ponieważ zmniejsza zdolności płytek krwi do ich zlepiania. Poprawia także obieg krwi w układzie krwionośnym. A to przyczynia się do rozgrzania całego organizmu.

Poprawia koncentrację

Badania wykazały również poprawę koncentracji i wydajności umysłowej po wypiciu herbaty wzbogaconej o korzenie imbiru.

Właściwości odchudzające

Imbir ma również właściwości odchudzające – przyspiesza przemianę materii, dlatego też często jest składnikiem suplementów odchudzających. Pomimo swoich wielu pozytywnych właściwości leczniczych imbir nie może być spożywany w dużych ilościach. Kobiety w ciąży bądź kobiety karmiące piersią nie powinny go nadużywać. Imbir ma właściwości drażniące, dlatego również osoby mające problemy z żołądkiem powinny go unikać.

Poprzedni

Jak przyśpieszyć swój metabolizm?

Produkty zawierające aspartam

Następny

Dodaj komentarz