Woda mineralna a źródlana

Tagi , , ,

Na półkach w sklepie możemy znaleźć naprawdę wiele rodzajów wód oferowanych przez różnych producentów, że aż ciężko wybrać odpowiednią wodę dla siebie. Woda jest produktem, który wydawać by się mogło powinien być łatwy w wyborze przecież to tylko woda. Jednak różne typy wody sprawiają, że wybór nie jest taki oczywisty. Jaka więc jest zasadnicza różnica między wodą mineralną a źródlaną? Woda mineralna a źródlana, którą wybrać?

Woda źródlana

Wody źródlane są wodami naturalnego pochodzenia. Jeśli chodzi o spożywanie tej wody to świetną informacją jest fakt, że nie mamy żadnych ograniczeń. Możemy pić ją w dowolnych ilościach niezależnie od pory dnia lub nocy. Jest dobra na pragnienie oraz orzeźwia nas od środka. Są to wody bardzo nisko zmineralizowane ponieważ mają służyć codziennemu spożywaniu. Kryteria więc są bardzo surowe co do ilości zawartego w nich: chloru, sodu, siarczany czy też fluoru. Składniki mineralne zazwyczaj nie przekraczają w tego typu wodach ilości 200-500mg/dm3. Można je śmiało polecić do przygotowywania różnego rodzaju napoju, nie tylko dla dorosłych ale również dla dzieci i niemowląt. Wody źródlane są zazwyczaj wydobywane są bardzo płytko pod powierzchnią ziemi. Zdarzają się również przypadki, że woda źródlana wydobywana jest na dosyć sporych głębokościach przekraczających niejednokrotnie 100 metrów.

Woda mineralna

Jak sama nazwa wskazuje wody mineralne bogate są w dużą zawartość składników mineralnych. Przeciętna woda mineralna posiada powyżej 1000mg/dm3 różnego rodzaju minerałów. Woda posiadająca tak dużą wartość minerałów tworzona jest w sposób naturalny. Miejsca, którymi przepływa oraz skały są wypłukiwane i pozbawiane minerałów. Dzięki temu woda nabiera swoich właściwości mineralnych. Większość wód mineralnych wydobywana jest na bardzo dużych głębokościach ponieważ to właśnie w tamtych rejonach jest najwięcej minerałów. Bardzo często możemy również spotkać wody mineralne gazowane. Oczywiście gaz w wodzie nie jest zjawiskiem naturalnym. Woda mineralna staje się gazowaną tylko w momencie ingerencji człowieka poprzez dodanie dwutlenku węgla. Wody mineralne świetnie nadają się do stosowania ich w codziennym życiu. Oczywiście musimy mieć na uwadze wartość zmineralizowania. Czym woda bardziej zmineralizowana musimy ograniczać jej spożycie aby nie przekraczać ilości dziennego zapotrzebowania. Również warto zwrócić uwagę na fakt, że tak wysokie zmineralizowanie może niekorzystnie wpływać na nasze dzieci. W większości przypadków kategorycznie zabrania się podawania jej do spożywania niemowlętom.

Która woda jest lepsza dla naszego zdrowia?

Nie można jednoznacznie stwierdzić która woda tak naprawdę jest lepsza, ponieważ każda posiada odpowiednie wartości, które w rozsądnych ilościach są zdrowe dla naszego organizmu. Wszystkie wody, które znajdziemy na półkach sklepowych muszą spełniać szereg warunków dopiero wtedy zostaną dopuszczone do sprzedaży. Oczywiście woda mineralna w większych ilościach, może dostarczyć naszemu organizmowi dodatkowych wartości, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie np magnez, wapń. Należy jednak pamiętać, że wody źródlane również są „zdrowe”, ponieważ nawadniają nasz organizm oraz uczestniczą w szeregu procesów trawienia oraz wydalania. Z pewnością stosowanie jednego i drugiego typu wód będzie najbardziej korzystne w naszej codziennej egzystencji.

Poprzedni

Objawy hiperglikemii

Jakie są korzyści z rzucenia palenia?

Następny

Dodaj komentarz