Wodniak jądra – jak wygląda leczenie?

4 lutego 2021 Tagi

Wodniak jądra to bardzo często ignorowana przypadłość, która może dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Wodniak może być wrodzony i zazwyczaj znika w przeciągu dwóch lat, albo nabyty, który pojawia się w dalszych etapach życia. Na wodniaka są jednak sposoby i nie trzeba się go bać!

Mimo, że wodniak jądra nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, może bardzo wpłynąć na pewność siebie mężczyzny, a co za tym idzie – na jego życie seksualne. Dolegliwość ta polega na nagromadzeniu się pomiędzy osłonkami jądra płynu, który najczęściej przyjmuje kolor bursztynowy. Jak go rozpoznać i leczyć?

Leczeniem wodniaka jądra zajmuje się działająca w Warszawie klinika urologiczna – Klinika Ambroziak: https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/urologia-i-andrologia/

1. Jak rozpoznać wodniaka jądra?

Objawy wodniaka są widoczne na pierwszy rzut oka. Wpływają bowiem głównie na całą estetykę moszny. Do objawów wodniaka należą:

  • powiększenie worka mosznowego wraz z jądrem,
  • nieprzenikanie światła przez mosznę,
  • zazwyczaj wyczuwalnym przy dotyku płynem wewnątrz moszny,
  • niekiedy (choć rzadko) bólem i problemami w poruszaniu się,
  • zmianami rozmiarów jądra/moszny ze względu na porę dnia (wodniak wieczorem będzie większy niż rano).

Trzeba jednak pamiętać (co może pomóc w diagnostyce wodniaka), że nie powinien on powodować problemów z oddawaniem moczu. Poza tym skóra, pod którą znajduje się wodniak, najczęściej nie zmienia swojego koloru (a więc nie jest zaczerwieniona).

2. Jak można wyleczyć wodniaka?

Leczenie tego schorzenia powinno rozpocząć się na wizycie u odpowiedniego urologa, który dokładnie obejrzy mosznę i zdiagnozuje chorobę. Bardzo ważne jest wykonanie badania USG, które pozwoli wykluczyć inne możliwe schorzenia. Bardzo często zdarza się bowiem, że wodniaka myli się z przepukliną pachwinową, nowotworem czy po prostu – z zapaleniem jądra.

Kluczowym sposobem leczenia wodniaka jest metoda chirurgiczna. Może ono odbywać się z zastosowaniem metody Winkelmanna lub Bergmanna.

Warto zadbać o to, by wyleczyć wodniaka, ponieważ – mimo że nie wywołuje poważnych konsekwencji zdrowotnych – może przyczynić się do zdiagnozowania u mężczyzny niepłodności. Poza tym – wygląda nieestetycznie i odbiera mężczyźnie poczucie pewności siebie – szczególnie w sypialni.

Poprzedni

Bieżnia czy orbitrek?

Jak wybrać najlepszy dla siebie fitness club w Krakowie?

Następny