Wpływ czerwonego wina na zdrowie

, Tagi , , , , ,

Zachęcanie do picia alkoholu może wzbudzać zdziwienie zwłaszcza, jeśli doda się do tego, że pozytywne działanie osiąga się tylko przez picie systematyczne. Powszechnie wiadomo przecież, że takie spożywanie jest najlepszą drogą do uzależnienia, a jednak nie dotyczy to czerwonego wina. Wino oczywiście jest napojem alkoholowym i pite w nadmiarze może doprowadzić do uzależnienia, a także do uszkodzenia niektórych organów, jednak wino to również sok z owoców i cała zawarta w nich esencja przekazana w wyniku procesów dojrzewania w słońcu i wchłaniania minerałów z żyznej ziemi.

Czerwone wino i jego właściwości zdrowotne znane są od wieków, aby jednak sprzyjało człowiekowi i jego ustrojowi a nie szkodziło powinno być wypijane systematycznie w ilości 1-2 kieliszków dziennie, po posiłku i powinno to być wino wytrawne. Spożywanie coraz większych ilości, albo złe samopoczucie i negatywne sygnały ze strony organizmu są pierwszą oznaką do zaprzestania kuracji. Badania wskazują jednak niezbicie, że ci systematycznie pijący wino żyją dłużej i rzadziej chorują.

[AdSense-A]

Wino jest bogactwem polifenoli

Pozytywny wpływ czerwonego wina na zdrowie wykorzystywany jest w terapii wielu schorzeń. Czerwone wino zawiera polifenole i flawonoidy, dzięki którym wywiera pozytywny wpływ na serce i układ krążenia, zapobiega zawałom, zakrzepom, poprawia ukrwienie serca, zapobiega zatorom żylnym i poprawia elastyczność naczyń. Polifenole wykazują również działanie antynowotworowe oraz przeciwmiażdżycowe. Blokują rozwój stanów zapalnych w organizmie i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Polifenole posiada własności uodparniające dzięki aktywizacji i wzmacnianiu układu immunologicznego, zaś poprzez negatywnie działanie na zdolność przeżycia drobnoustrojów zapobiegają także chorobom. Dzięki zawartej w winie substancji resweratrol spożywanie napoju odsuwa ryzyko zachorowania na raka górnego odcinka przewodu pokarmowego

Wino działa odprężająco i rozluźniająco

Wino rozluźnia, odpręża jednocześnie likwidując stres, pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego, a dzięki poprawianiu humoru pośrednio ma również wpływ na zahamowanie procesu powstawania różnych chorób cywilizacyjnych. Wino działa również jak naturalny środek nasenny.

Wino pobudza procesy trawienne i przyśpiesza metabolizm

Czerwone wino ma dobry wpływ na układ trawienny. Z jednej strony przyśpieszając wydzielanie soku żołądkowego wpływa na tempo trawienia, poprawia apetyt, pozytywnie wpływa na prace jelit, a dzięki temu poprawia też wchłanianie substancji pokarmowych i minerałów. Niektóre substancje sprzyjają produkcji żółci i zmniejszają ryzyko kamicy żółciowej.

Wino działa na cały układ krwionośny!

Duża zawartość potasu pozytywnie wpływa na poziom ciśnienia krwi a kwas acetylosalicylowy ją rozrzedza. Ciśnieniu zapobiegają też polifenole.

Picie wina może zahamować młodość oraz oddalić widmo osteoporozy

U osób starszych czerwone wino pozytywnie wpływa na proces odwapniania kości, dzięki czemu zapobiega osteoporozie. Czerwone wino wypijane codziennie do obiadu pozwala zachować sprawność umysłu, a antyoksydanty opóźniają starzenie skóry tym samym przedłużając młodość. Zapobiega też miażdżycy tętnic i zwalcza wolne rodniki dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom. Napój zawiera też magnez, potas i wapń, żelazo, aminokwasy, kwasy organiczne, w tym acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę, błonnik rozpuszczalny.

Poprzedni

Jak leczyć uraz stawu kolanowego?

Jak bieganie z astmą działa na organizm?

Następny

Dodaj komentarz