Strona główna Fitness Wróć do formy po zimie

Wróć do formy po zimie

2273
0
PODZIEL SIĘ
Wróć do formy po zimie
Oceń wpis

Kwiecień to idealny miesiąc, aby zadbać o sylwetkę i rozpocząć przygotowania do lata. Zanim jednak zakupisz karnet na siłownię lub profesjonalne buty do biegania, musisz zadbać o stawy kolanowe. Jak?

Ćwiczyć można przez cały rok. Problem jednak w tym, że w zimie większość z nas ma olbrzymi problem, aby wyjść na zewnątrz. Śnieg, silny wiatr czy mróz nie sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Ponieważ stawy (zwłaszcza kolanowe) są narażone na liczne uszkodzenia, do powrotu do aktywności fizycznej warto się odpowiednio przygotować. Aby zadbać o stawy, warto pamiętać nie tylko o rozgrzewce, lecz także dostarczaniu do organizmu składników mających wpływ na stan stawów.

czarci_pazur_6

Staw kolanowy – o kontuzję jest łatwo

Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz także samopoczucie. Staw kolanowy jest jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia. Okazuje się, że prawie 70% zdiagnozowanych urazów w sporcie dotyczy właśnie tego stawu[1]. To pokazuje jak ważne jest prawidłowe zadbanie o kolana.

O uszkodzenie stawu kolanowego nie jest trudno. Problemem jest również ścieranie się specjalnej chrząstki chroniącej staw. Proces ten następuje przez całe życie, dlatego też osoby starsze mogą skarżyć się m.in. na poranne sztywnienie kończyn. Wszystko to sprawia, że szczególnie ważne jest prawidłowe zadbanie o staw kolanowy. Jak? Dobrze pamiętać nie tylko o rozgrzewce przed ćwiczeniami, lecz także diecie. Szczególnie ważne jest to, by znalazły się w niej składniki wpływające na funkcjonowanie stawów. Jeżeli dostarczenie ich z pokarmami nie jest możliwe, to rozwiązaniem jest postawienie na zbilansowany preparat.

Bo kolana powinny być silne

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów stworzonych z myślą o ochronie i wzmocnieniu stawu kolanowego. Jednym z nich jest produkt Zdrowe Kolana z serii GARDENPHARM (więcej: www.zdrowekolana.com). Skład suplementu został tak dobrany, aby chronić stawy i jednocześnie wspomóc układ ruchu. Jego regularne zażywanie może zatem wspomóc powrót do formy po zimie.

Jakie składniki można znaleźć w składzie produktu? Poza czarcim pazurem, z którego od wieków korzysta wiele ludów afrykańskich, również ekstrakt z wierzby białej, imbir lekarski i witaminę C. Ponieważ preparat ma łagodzić ból stawów i pomagać w powrocie do aktywności fizycznej po kontuzji, został wzbogacony o kolagen i kwas hialuronowy. Wszystkie wymienione składniki mają za zadanie wzmocnić kolana i tym samym sprawić, że układ ruchu będzie działał sprawnie.

czarci pazur poprawiona

Moc ukryta w roślinach

O zdrowotnych właściwościach roślin wiadomo nie od dziś. Przykładowo czarci pazur był powszechnie wykorzystywany przez ludy afrykańskie celem łagodzenia bólów reumatycznych, a żucie kory białej wierzby zalecano m.in. na ból głowy. Współcześnie lekarze o właściwościach wymienionych produktów wiedzą znacznie więcej. Przeprowadzone badania nie tylko potwierdziły, że rośliny te mają takie właściwości, lecz także pozwoliły odkryć nowe. Oto główne zalety poszczególnych składników wchodzących w skład produktu Zdrowe Kolana:

  • Czarci pazur to roślina wykazująca działanie m.in. przeciwbólowe i przeciwzapalne. To sprawia, że dziś jest ona wykorzystywana do łagodzenia bólu stawów. Zdarza się, że jej zastosowanie pozwala wyeliminować lub ograniczyć stosowanie innych preparatów.
  • Wierzba biała – a dokładniej kora wierzby – zawiera naturalną aspirynę. To alternatywa dla tradycyjnej aspiryny, którą nie mogą wszyscy przyjmować. Badania wykazały również, że preparaty mające w składzie wyciąg właśnie z tego drzewa mogą skutecznie łagodzić bóle stawów i bóle reumatyczne. Jeżeli chodzi o stawy, to wierzba biała ma również dobroczynny wpływ na mięśnie.
  • Imbir lekarski jest nie tylko świetną przyprawą – wykazuje on działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosowanie preparatów zawierających w składzie imbir lekarski może pomóc w regeneracji chrząstki stawowej i unikną porannego sztywnienia kończyn, które dotyka osoby w różnym wieku.
  • Kolagen w organizmie pełni kilka funkcji, np. jest wykorzystywany przez chrząstkę stawową. Jeżeli ta nie działa prawidłowo, to może dojść do jej starcia. Wówczas staw nie jest właściwie chroniony przed kontuzjami. Preparaty zawierające kolagen powinny zażywać m.in. sportowcy i osoby pracujące fizycznie – to właśnie te grupy są szczególnie narażone na problemy ze stawem skokowym.
  • Witamina C – chrząstka to element chroniący staw. Wolne rodniki mogą niszczyć ich powierzchnię. W efekcie tych zmian może dojść do poważnych problemów ze stawami. Ponieważ witamina jest przeciwutleniaczem, hamuje powyższe procesy. W praktyce zatem jej porcja w codziennej diecie jest nieoceniona.
  • Kwas hialuronowy jest jednym z budulców mazi stawowej. Budowa stawu skokowego jest bardzo skomplikowana. Do jego prawidłowego działania jest potrzebna m.in. specjalna maź, która chroni chrząstkę. Aby nie okazało się, że kontuzja była wynikiem zbyt małej ilości mazi, konieczne jest dostarczanie do organizmu kwasu hialuronowego.

czarci_pazur_4

Aby cieszyć się latem

Wiosna i lato to pory roku, gdy czas wolny chętnie spędzamy na świeżym powietrzu. Spacerowanie, jeżdżenie na rowerze czy rolkach jest prawdziwą przyjemnością. Aby nie okazało się, że wykonywanie tych czynności wywołuje u ciebie uczucie dyskomfortu, już dziś warto sięgnąć po preparaty opracowane z myślą o ochronie i wzmocnieniu stawów kolanowych. To najłatwiejszy sposób, aby latem w pełni cieszyć się słońcem i aktywnym wypoczynkiem.

[1] Hagner W., Stec G: Urazy stawu kolanowego. Podręcznik dla studentów kierunków fizjoterapia, Bydgoszcz 2004.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.