Wspomagacze odchudzania

, Tagi , ,

Czy środki reklamowane jako wspomagacze odchudzania rzeczywiście w odchudzaniu pomagają? Spora część z nich na pewno tak. Potwierdzają to nie tylko doświadczenia osób, które mając realne oczekiwania, postanowiły pomóc sobie suplementami, ale i badania, z których wynika, że w niektórych roślinach aż roi się od odchudzających substancji.

Jakie wspomagacze odchudzania rzeczywiście przyczyniają się do redukcji wagi?

  • Substancje wypełniające.

Najbardziej znanym wypełniaczem jest błonnik. To bardzo ciekawa substancja o wszechstronnym pozytywnym wpływie na organizm. Pomimo iż należy do grupy węglowodanów nie tuczy, bo nie jest przyswajany przez organizm. Wypełnia jedynie przewód pokarmowy, daje uczucie sytości, a przy okazji blokuje wchłanianie części tłuszczów i węglowodanów i poprawia usuwanie z organizmu toksyn. Już dawno dowiedziono, że wszelkie wspomagacze odchudzania zawierające błonnik są bardzo korzystne nie tylko dla wagi, ale i zdrowia, bo obniżają poziom trójglicerydów i cholesterolu, chroniąc w ten sposób układ naczyniowo – sercowy.

  • Blokery tłuszczów i węglowodanów.

To substancje blokujące wchłanianie składników pokarmowych o najwyższej kaloryczności. Przykładem blokera jest błonnik, chociaż nie jest on typowym przedstawicielem tej kategorii.

Typowymi blokerami są:

  1. chitosan pozyskiwany ze skorupech chitynowych skorupiaków, wykazuje duże zdolności do absorbowania tłuszczów, dzięki czemu ich część zamiast zostać wchłonięta w jelitach jest wydalana z organizmu,
  2. fasolamina obecna w fasoli, ma zdolność blokowania rozpadu skrobi, przez co część tego złożonego węglowodanu nie zostaje rozłożona na łatwiej przyswajalne składowe, w ten sposób dochodzi do zmniejszenia kaloryczności spożywanych pokarmów,
  3. orlistat – ten środek należy do grupy leków wspomagających odchudzanie, jest dostępny w sprzedaży w formie preparatu Alli, orlistat blokuje wchłanianie większości tłuszczów.

Zarządzanie gospodarką lipidową

Gospodarka lipidowa to nic innego, jak całokształt procesów związanych z metabolizmem tłuszczów. Znaczący wpływ na przebieg tych procesów wywierają: L-karnityna, cholina i inozytol. Wszystkie te substancje można znaleźć we wspomagaczach odchudzania, chociaż najlepiej znana i rozpoznawalna jest L-karnityna. Działanie L-karnityny sprowadza się do funkcji transportowych. Jest ona transmiterem kwasów tłuszczowych – dostarcza je wprost do mitochondriów komórek mięśniowych, gdzie zmieniają się one na energię. Choina i inozytol, najczęściej pozyskiwane z soi, są przede wszystkim odżywką dla mózgu, ale biorą też udział w transporcie molekuł tłuszczu działając dwukierukowo: po pierwsze zapobiegają osiadaniu tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych, po drugie – ułatwiają jego transport do mitochondriów, w których może zostać przetworzony na energię (spalony).

Termogeniki i spalacze tłuszczu

Bardzo popularne, świetnie działające wspomagacze odchudzania, to przede wszystkim substancje poprawiające termogenezę i przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. W tej grupie na szczególną uwagę zasługują alkaloidy obecne w ostrych papryczkach (kapsaicyna) i pieprzu (piperyna) oraz synefryna występująca w gorzkich pomarańczach. Wszystkie te związki działają rozgrzewająco (termogenicznie), przyspieszają metabolizm i procesy spalania tłuszczu, mogą też wpływać na łaknienie – zmniejszając je. Spalacze z reguły podnoszą też lekko ciśnienie krwi, toteż osoby z nadciśnieniem powinny stosować je bardzo ostrożnie, a w razie wątpliwości skonsultować suplementację z lekarzem.

Poprzedni

Trening interwałowy dla początkujących

Aerobic w wodzie

Następny

Dodaj komentarz