Strona główna Sport Wszystko, co musisz wiedzieć o butach z kolcami…

Wszystko, co musisz wiedzieć o butach z kolcami…

1024
0
PODZIEL SIĘ
Wszystko, co musisz wiedzieć o butach z kolcami…
Oceń wpis

Buty do biegania z kolcami są doskonale znane wszystkim sprinterom, które pokonują dystanse od 60 do 400 metrów. Ale nie tylko. Używają ich również inni biegacze, dla których ważne są: odpowiednia przyczepność, stabilizacja, osiąganie dużej szybkości w krótkim czasie i wygoda. To w końcu buty do biegania dla wytrawnych biegaczy. Co musisz wiedzieć o butach z kolcami? Sprawdziliśmy to!

buty-z-kolcami

Co dają buty z kolcami?

W każdym sporcie, niezależnie od dyscypliny kluczowe znaczenie ma sprzęt. Tak też jest w przypadku lekkoatletyki. Zapytaliśmy nawet o to specjalistę z serwisu allsports.pl, który zajmuje się sprzedażą profesjonalnego sprzętu sportowego: – W bieganiu najważniejsza jest odpowiednia przyczepność, stabilizacja oraz amortyzacja. Nie da się ich osiągnąć biegając na śliskim i nierównym terenie w nieodpowiednim obuwiu. Właśnie dlatego biegacze zwracają taką uwagę na wybór butów do biegania. Ci, którzy startują na bieżniach, ale również kochają biegi przełajowe dedykowane są buty do biegania z kolcami. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają maksymalną przyczepność, nawet w trudniejszych warunkach. To z kolei minimalizuje ryzyko bolesnych urazów, kontuzji.

Jak zbudowane są buty do biegania z kolcami?

Standardowo w butach do biegania tego typu kolce umieszczone są w przedniej części podeszwy. Są one tak zaprojektowane, by biegacz osiągał jak najlepszą prędkość, nie tracił czasu i prędkości podczas łapania równowagi. – Dodać należy, że buty z kolcami są odciążeniem dla mięśni, które tak szybko się nie męczą. Poza tym to wiele rozwiązań – wszystko zależy od przeznaczenia. Zazwyczaj w butach do biegania lekkoatletycznych jest od 6 do 10 kolców do biegania. Ważne jest również to, że na rynku dostępne są buty z wymiennymi kolcami, które montuje się do buta przy pomocy specjalnego kluczyka. – dodaje specjalista z allsports.pl

O czym jeszcze należy pamiętać?

Biegacze przekonują, że buty do biegania muszą być idealnie dopasowane do nas, naszych możliwości, potrzeb i podłoża, na którym biegamy. Jest to zasada obowiązująca nie tylko lekkoatletów, ale również osoby, które biegają rekreacyjnie w terenie i co jakiś czas szukają nowych butów. – Biorąc pod uwagę kolce do biegania, to różnią się one ze względu na przeznaczenie – podłoże. W zależności od nawierzchni, na której się biega wykonuje się je z metalu, plastiku czy aluminium. Wspólnym mianownikiem jest to, że muszą pasować do butów sprinterskich i być dobrze naostrzone. To jest przecież gwarancja komfortu i bezpieczeństwa. – przekonuje nasz ekspert.

Kolce sprinterskie to nie tylko propozycja dla sprinterów, ale również płotkarzy – a zatem sprawdzą się wszędzie tam, gdzie kładzie się nacisk na aerodynamikę i stabilność stopy. Są tak zaprojektowane, że wspomagają bieg, zapewniają przyczepność, amortyzację i dają możliwość biegu nawet w trudnych warunkach – a takimi niewątpliwie są np. oblodzone, zaśnieżone trasy. To w końcu dzięki nim można na bieżniach rozwijać duże prędkości i bić kolejne życiowe rekordy. Nic dodać, nic ująć – dobre buty do biegania z kolcami są doskonałym dopełnieniem talentu i ciężkiej pracy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.