Wysiłek fizyczny w ciąży

, Tagi , ,

Ciąża to nie choroba – słyszała o tym chyba każda kobieta. Owszem, nie jest to choroba, a kobieta jest naturalnie przystosowana do noszenia ciąży. Nie jest to jednak łatwy czas dla niej. Dlatego warto zadbać o siebie w tym czasie.

Ćwiczenia fizyczne w ciąży

Coraz więcej kobiet ćwiczy w ciąży, nawet na siłowni. Szczególnie jeśli wcześniej żyły aktywnie nie ma przeciwwskazań by rezygnowały z aktywności fizycznej. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Kobieta musi być pod stałą opieką lekarza, by przekonać się, że ciąża nie jest zagrożona. Jeśli zarówno kobieta jak i dziecko czują się dobrze, wysiłek fizyczny w ciąży jest wręcz wskazany. Oczywiście nie może to być wysiłek zbyt intensywny, jak na przykład bieganie, jazda na rowerze, albo podnoszenie ciężarów, a przystosowany do potrzeb kobiet. Obecnie wybór jest spory i można zapisać się na specjalistyczne zajęcia.

Koniecznie przeczytaj: 10 błędów które popełniają kobiety na siłowni

Woda jest rozwiązaniem

Świetnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży są zajęcia na basenie. Woda delikatnie masuje ciało, odciąża mięśnie i kręgosłup, które muszą znosić większe obciążenie. Ponadto poszerza się światło żył i tętnic, stają się one elastyczne, a to ważne ponieważ w organizmie znajduje się blisko dwa razy więcej krwi. W wodzie kobieta może się zrelaksować i odpocząć, dzięki czemu dziecko także jest spokojne. Następuje także delikatny masaż brzucha.

Joga dla ciężarnych

Istnieją różne rodzaje jogi, także tej dla ciężarnych. Asany nie są skomplikowane i wykonywać można je przy pomocy koców, poduszek i krzeseł. Są to delikatne i płynne ruchy, które mogą pomóc kobietom na początku ciąży zwalczyć poranne nudności i gwałtowne zmiany hormonalne. Po zakończeniu ciąży można rozpocząć ćwiczenia jogi razem ze swoim dzieckiem. W ciąży wskazane jest także przebywanie na łonie natury, spacerowanie, praca w ogródku.

Co daje gimnastyka w ciąży?

Można postawić pytanie w jakim celu to wszystko? Wiele kobiet traktuje wręcz ciążę jako wymówkę do tego by jeść za dużo i zalegać w łóżku. Zdarzają się dni, kiedy nie ma się na nic innego ochoty i nie ma w tym nic złego, o ile taka sytuacja nie trwa całą ciążę. Uprawianie sportu przede wszystkim ułatwi poród. Poprawienie kondycji i elastyczności mięśni jest tu sprawą kluczową. Korzyści płynąć będą także po ciąży. Żadna kobieta nie chciałaby oglądać swojego obwisłego brzucha i rozstępów. Ćwiczenia pozwolą zachować elastyczność skóry, a jednocześnie pomogą w zbiciu zbędnych kilogramów. Już kilka tygodni po porodzie będzie można cieszyć się doskonałą figurą. Ćwiczenia poprzez produkcję endorfin poprawiają nastrój przyszłej matki i doskonale wpływają na nienarodzone dziecko.

Poprzedni

Homeopatia a odchudzanie

Niepohamowany apetyt – przyczyny

Następny

Dodaj komentarz