Zabiegi kosmetyczne, które szkodzą

, Tagi , , , , , , , , , , , , ,

By być piękną trzeba cierpieć – mówi popularne przysłowie. Jednak mało kto wciąż zwraca uwagę na to, że niektóre zabiegi kosmetyczne nie tylko wiążą się z chwilowym dyskomfortem, ale również mogą trwale uszkodzić zdrowie, a nawet doprowadzić do śmierci!

Dlaczego do zabiegi kosmetyczne są groźne?

Wina leży przede wszystkim po stronie środków, jakie są stosowane dla wywołania określonego efektu. Są to w dużej mierze chemikalia w bardzo dużym stężeniu, aby uzyskany efekt był jak najlepszy i jak najtrwalszy. Powszechnie uważa się, że kosmetyki do ciała, w tym w szczególności środki stosowane do upiększania włosów nie szkodzą, ponieważ są stosowane zewnętrznie. Tymczasem jest to nieprawdą. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wszystko co nakładamy na skórę wnika do organizmu. A skóra głowy jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na przyjmowanie wszelikch środków chemicznych. Chemikalia podane tą drogą dostają się do krwiobiegu. W dużej mierze dzięki ogromnym możliwościom organizmu do usuwania toksyn z niego są usuwane, lecz z pewnością nie są obojętne dla organizmu. Kolejną sprawą są chemikalia, które są wdychane podczas zabiegów kosmetycznych. Są często silnie trujące i w wywołują mdłości, ból głowy, duszności, a nawet omdlenia. Najczęściej przyjmujemy je podczas zabiegów na włosy. Pod wpływem temperatury ulatnia się toksyczny gaz, który wdychamy. Czyni on spustoszenie w naszym organizmie. Warto pamiętać, że jest ono tym gorsze im bardziej chory i osłabiony organizm. Jeśli osoby poddają się różnym zabiegom regularnie, ale cierpią na przykład na chore nerki, ryzykują nawet utratą życia.

Keratynowe prostowanie włosów

Modne ostatnio keratynowe prostowanie z definicji brzmi łagodnie – jest to wprasowywanie we włosy keratyny by je zagęścić i wzmocnić. Keratyna to białko, z którego naturalnie zbudowane są nasze włosy i paznokcie. Nie jest zatem groźne dla organizmu. Groźny jest natomiast środek, który jest używany by wzmocnić skuteczność zabiegu. To niesławny formaldehyd, substancja stosowana powszechnie w kosmetykach do pielęgnacji włosów takie jak lakiery do włosów oraz w lakierach do paznokci. Wzmacnia on kosmetyk, przedłuża trwałość, jest silnym konserwantem, na tyle silnym, że stosowany jest przy konserwowaniu zwłok. Ma również działanie rakotwórcze. To właśnie między innymi dlatego środowiska anty szczepionkowe wszczęły alarm – formaldehyd jest również konserwantem stosowanym w szczepionkach. Zaburzenia związane z zatruciem tym związkiem mają bardzo szeroki zakres. Wpływa on przede wszystkim na układ nerwowy, ale odkładając się w organizmie powoduje szereg chorób. Chociaż w kosmetykach substancji tej jest niewiele, bo 0,2% to regularne zastosowanie keratynowania włosów i wdychanie oparów powoduje odkładanie się groźnej substancji w organizmie.

Trwała ondulacja

Aby uzyskać trwały efekt kręconych włosów potrzebne jest mocne uderzenie. W chemicznej trwałej ondulacji stosowanych jest wiele szkodliwych chemikaliów. Powszechny w zastosowaniu jest kwas tioglikolowy, który może spowodować podrażnienie oczu i błon śluzowych wrażliwych osób. Objawia się to pieczeniem, zaczerwienieniem, kaszlem. Kwas w wyższym stężeniu na przykład zastosowany przez niedoświadczoną osobę, może doprowadzić do groźnych powikłań, na przykład do oślepienia osoby poddającej się zabiegowi trwałej ondulacji.

Manicure i pedicure

Piękne paznokcie u rąk i nóg to marzenie większości kobiet- chcemy pokazać bez wstydu zadbane kończyny w ładnych letnich butach i na plaży. Niestety większość zabiegów na paznokcie rąk i nóg jest szkodliwych. Szczególnie dla kobiet wykonujących je regularnie, czyli raz w miesiącu. Przy zabiegach tych wykorzystuje się wiele kosmetyków, większość z nich zawiera groźne środki chemiczne. Między innymi wspomniany już formaldehyd w lakierach do paznokci. U osób wrażliwych na jego działanie pojawia się reakcja alergiczna w postaci pieczenia, puchnięcia, a nawet tak zwanej onycholizy. Jest to stan, w którym płytka paznokcia rozwarstwia się, odchodząc od podłoża. W wyniku tego stanu możliwa jest nawet utrata paznokci. Oprócz tego w środkach stosowanych do zakładania sztucznej warstwy na płytkę paznokcia jest akryl. Jest to również substancja o działaniu rakotwórczym. Oficjalnie wycofana jest z użytku, jednak warto być świadomym, że w wielu salonach kosmetycznych stosowane są tańsze kosmetyki, które ciągle zawierają akryl.

Profesjonalny make up

Robienie makijażu to bardzo popularny sposób na zarobek. Jednak wiele kobiet, w tym również tych wykonujących makijaż, nie jest świadomych co znaleźć możemy w kosmetykach nawet rekomendowanych jako profesjonalne. Znajdują się tu na przykład metale ciężkie takie jak ołów, niewielkie ilości rtęci czy aluminium. Mają one za zadanie nadać kosmetykom takim jak tusze do rzęs, pudry, szminki, odpowiednią konsystencję. Metale te odkładając się w organizmie, szczególnie stosowane codziennie w kosmetykach, są bardzo toksyczne. Są przyczyną raka, zaburzeń układu nerwowego, przyśpieszają starzenie się organizmu.

Poprzedni

Sposoby na pozbycie się rtęci z organizmu

Jakie buty na siłownię?

Następny

Dodaj komentarz