Jak zadbać o skórę podczas odchudzania

, , , , , Tagi , , , , ,

Podczas odchudzania całe ciało intensywnie się zmienia. Skóra jest największym narządem naszego ciała i ona również przechodzi transformację. Gdy tracimy kilogramy warto nie tylko obserwować jak waga spada w dół ale również zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie cierpi na tym coś innego.

Zmiany w skórze podczas odchudzania

Odchudzanie powoduje wizualne zmiany, im zaś więcej straconych kilogramów tym zmiana również większa. Znacząco zmieniają się rysy twarzy, do tego stopnia, że niektóre osoby przestają być nawet rozpoznawane przez znajomych. Gdzieniegdzie skóra opada i wiotczeje, mogą pojawić się zmarszczki. Pojawiają się również rozstępy, a nawet cellulit. Kobiety mogą być rozczarowane tym iż ich ciało wcale nie jest jędrne, tak jak przewidywały, a wręcz przeciwnie, biust opadł. Nie jest to niestety atrakcyjne, a przecież chudniemy właśnie po to, by dobrze się prezentować. Szczególnie kiepsko utrata wagi wpływa na kobiety po czterdziestym roku życia. Dzieje się tak szczególnie gdy utrata wagi jest bardzo szybka, lub wahania wagi są zbyt ekstremalne. Wówczas bardzo istotne jest zadbanie o skórę. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że osoba, która chciała wyglądać świetnie doda sobie wiele lat nieprzemyślanym odchudzaniem, albo będzie musiała korzystać z drogich zabiegów kosmetycznych a nawet poddać się operacji. Co zrobić, by skóra pasowała na nowe, odchudzone ciało?

Chudnij stopniowo, ruszaj się i jedz zdrowo

Zbyt szybka utrata wagi powoduje, że skóra nie ma czasu by się obkurczyć. W przypadku mniejszego gubienia kilogramów do około dziesięciu ma jeszcze szansę to nadrobić. Jednak im większa ilość kilogramów i im gwałtowniejsze chudnięcie, tym bardziej zwiotczała skóra. Niestety nie da się tego uniknąć w przypadku otyłości olbrzymiej, lecz w innych wypadkach jak najbardziej można. Przede wszystkim istotne jest wprowadzenie jednocześnie aktywności fizycznej oraz zdrowego, dietetycznego jedzenia. Wiemy, że wystarczy po prostu mniej jeść i waga już zaczyna mocno spadać. Lecz bez aktywności fizycznej mięśnie nie będą pobudzane i nie dość, że skóra obwiśnie to jeszcze kiepski efekt spotęgują słabe mięśnie. Tymczasem regularne ćwiczenia rozwijają muskulaturę. Dzięki temu to właśnie mięśnie stopniowo wypełniają miejsce po tłuszczu, sprawiając iż skóra jest cały czas napięta i nie powstają na niej nieestetyczne zmiany. Ponadto dieta powinna być tak dobrana, by nie chudnąć zbyt prędko, a stopniowo, co da czas skórze na odpowiednią reakcję.

Suplementy diety

Bardzo istotne jest zapewnienie sobie w diecie suplementacji, jaka wpływa na odpowiedni stan i gęstość skóry. To właśnie to co zjadamy w największym stopniu wpływa na skórę. W diecie nie może zabraknąć witamin A, E oraz F, wpływających na budowanie kolagenu w skórze oraz jej nawilżenie. Nie wolno zapominać o kompleksie witamin z grupy B, o witaminie H oraz C. Istotne jest spożycie również zdrowych kwasów tłuszczowych. Dobrze jest uzupełniać dietę w naturalny kolagen, czyli na przykład spożywać żelatynę. Poprawia ona sprężystość cery oraz ruchomość stawów. Aby utrzymać odpowiedni stan skóry nie może w diecie zabraknąć krzemu. W tym celu dobrze jest pić herbatki ze skrzypu i pokrzywy, zjadać więcej zbóż, szczególnie owsa i orkiszu. Suplementem diety są również okrzemki, maleńkie organizmy żyjące w wodzie. Pierwiastki bardzo potrzebne skórze to między innymi cynk. Zespół niezbędnych pierwiastków dla zdrowia znajduje się w takich naturalnych środkach jak algi morskie. Bardzo ważne jest prawidłowe spożycie płynów, przy aktywności fizycznej powinno być ono większe niż normalnie, o czym wielu zapomina. Warto wzbogacić swoją dietę w naturalne elektrolity takie jak woda kokosowa, aloes, woda klonowa.

Zabiegi na ciało

Wszelkiego rodzaju kremy oraz balsamy kupione w drogerii wcale nie są konieczne! Jeśli już to należy pamiętać iż działają one wyłącznie na naskórek, przez co rzeczywiście nieco poprawiają jego wygląd, ale nie zmienią struktury skóry. Głębsze działanie mają kosmetyki przeznaczone dla kobiet w okresie ciąży i po niej, pomagające przywrócić skórze ładny wygląd, w przypadku odchudzania także mogą być wykorzystywane. Znacznie skuteczniejsze są proste i tanie środki. Wysoką skuteczność osiągamy między innymi dzięki prysznicowi naprzemiennemu. Jest to świetny masaż całego ciała, z pobudzeniem układu krwionośnego, wspomagający usuwanie toksyn. Doskonale napina skórę i nadaje jej sprężystość. Dzieje się tak, ponieważ wpływa na wszystkie warstwy skóry, nie tylko na sam naskórek, a ponadto również obejmuje mięśnie. Dzięki temu mogą one odpocząć na przykład po treningu. Oczywiście warto poddawać się również masażom w salonach masażu i zabiegom spa mającym na celu ujędrnienie skóry. Masaże wykonujemy również samodzielnie. Nadają się do tego naturalne środki, najlepiej zawierające sporą ilość kwasów tłuszczowych oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jednak nie wystarczy tylko nakładać na skórę na przykład masek z aloesu, ogórka, awokado i naturalnych olejów tłoczonych na zimno, trzeba je jeszcze wmasować w skórę, a nawet zawinąć się na jakiś czas w folię.

Poprzedni

Mity na temat rzucania palenia

Zagrożenia czyhające w kuchni

Następny

Dodaj komentarz