Zadbaj o swoje serce – uprawiaj sport!

Tagi , ,

Każda osoba aktywnie trenująca z doświadczenia wie, ze rozwinięte w wyniku systematycznych ćwiczeń mięśnie są sprawniejsze i lepiej funkcjonują, a każdy podejmowany przez nie wysiłek znoszony jest znacznie łatwiej. Systematyczne bieganie czy jazda na rowerze nie powodują bolesnych skurczów mięśni i potrzeby długiej rekonwalescencji. Podobnie reagują nasze płuca, których pojemność zwiększa się wraz z ilością treningów i pozwala na lepsze dotlenienie całego organizmu. Korzyści uprawiania sportu jest wiele dla całego organizmu, a odnosi je także nasze serce.

Jaki wpływ mają ćwiczenia na nasze serce?

Ten ważny organ zbudowany jest z tkanki mięśniowej i nawet mówi się o nim „mięsień sercowy”.

Przez analogię do treningu nóg czy rąk można zakładać, ze „gimnastykowanie” serca będzie miało tak samo korzystny wpływ na jego wytrzymałość, jak na mięśnie ud. Nie ma w tym przesady, ale trenowanie mięśnia sercowego wygląda nieco inaczej niż trening bicepsów. Serce ćwiczy się niejako przy okazji. Każdy trening wymaga wysiłku fizycznego, a ten w sposób automatyczny przyspiesza tętno. Dzięki większej ilości uderzeń i szybszemu przepływowi krwi serce wykonuje podobna pracę, jak mięśnie pośladków podczas przysiadu. Kiedy trening zostaje zakończony a rytm pulsu wraca do normy mięsień sercowy zyskuje nieco na wytrzymałości i odporności. Badania wskazują, że osoby ćwiczące minimum 30 minut dziennie w sposób regularny zapadają na poważne choroby serca o 30% rzadziej.

Pozytywny wpływ sportu na nasze ciało

Poza aspektem oddziaływania bezpośredniego treningi sportowe przyczyniają się do poprawy wydolności serca w sposób pośredni. Poprzez ćwiczenia nie dopuszczamy do powstania nadwagi, a co się z tym wiąże również nie otłuszcza się samo serce. Nie pojawiają się także zaburzenia ciśnienia krwi, a zwłaszcza bardzo niebezpieczne nadciśnienie. Aktywność fizyczna przyczynia się do redukcji poziomu cholesterolu, odpowiedzialnego za zmiany miażdżycowe i zawały serca. Mamy także znacznie mniejsze szanse na cukrzycę. Nie bez znaczenia jest też rodzaj wybieranego sportu. Najkorzystniejsze są wytrzymałościowe dyscypliny ogóle takie, jak pływanie, jazda na rowerze czy bieganie. Jeśli nadciśnienie już dokucza nadal można ćwiczyć i wzmacniać swoje serce, jednak trzeba wówczas unikać dyscyplin o charakterze powtarzalnym, rytmicznych, jak skakanie na skakance czy wioślarstwo, oraz zrezygnować z gór.

Poprzedni

Najlepsze źródła błonnika

Przepis na pastę dr Budwig

Następny

1 komentarz do wpisu “Zadbaj o swoje serce – uprawiaj sport!”

  1. Jedną z głównych przyczyn chorób serca – zaraz po stresie i używkach- jest niewłaściwa dieta. Każdego roku zawał serca zbiera swoje okrutne żniwo, zmieniając życie wielu osób. Przed zawałem można się jednak uchronić zmieniając swoje nawyki żywieniowe i wprowadzając zdrowe produkty posiadające właściwości wzmacniające układ krwionośny. Pierwszą sprawą z jaką należy się uporać to zbyt wysoki poziom złego cholesterolu, który powoduje zatkanie tętnic. Wykluczamy więc z jadłospisu tłuste i smażone potrawy. Zbawiennym okazuje się wdrożenie orzechów, szczególnie włoskich oraz migdałów, które posiadają całe bogactwo zdrowych tłuszczów. Sięgamy po ryby, zwłaszcza morskie, które zawierają kwasy omega -3. Kawę zamieniamy na zielona herbatę, a puste kalorie z batoników na kostkę ciemnej czekolady, która znacznie poprawia krążenie krwi, a przez to minimalizuje ryzyko powstania zakrzepów. Można z powodzeniem sięgnąć po suplementy dedykowane ochronie i wzmocnieniu serca i połączyć je z odpowiednią dietą i zdrową dawką ruchu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz