Zalety fitnessu medycznego

, , , , Tagi , , , ,

Sport jest współcześnie uprawiany przede wszystkim przez osoby zdrowe i pełne sił. Uważa się, że chorujące powinny się oszczędzać i leżeć. Fitness medyczny jest odpowiedzią na te błędne przekonania.

Po co fintess medyczny?

Fitness i medycyna razem? Oczywiście, mało jest tak dobrych połączeń dwóch pozornie odrębnych dziedzin. Współczesna rzeczywistość nie jest zbyt kolorowa. Liczba osób chorujących na choroby cywilizacyjne wzrasta. Są to najczęściej otyłość i jej powikłania czyli nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu krwionośnego, zawały serca, udary i wiele innych. Fitness medyczny ma za zadanie po pierwsze pomagać zmniejszać ryzyko tych zaburzeń, jak również zmniejszać ich objawy i leczyć z tych chorób rzeszę osób. Wydawałoby się, że nie różni się to zbytnio od zwykłych ćwiczeń fizycznych, lecz w rzeczywistości nad taką chorującą osobą czuwa cały sztab ludzi, w tym lekarzy. Na bieżąco monitorowany jest jej stan zdrowia, a poprawa jest zawsze odnotowana.

Jak wygląda fitness medyczny?

Trenerzy, lekarze i terapeuci czuwają przede wszystkim nad treningiem ogólnorozwojowym, czyli funkcjonalnym. Pacjenci powinni wybrać sobie jedną z dyscyplin, którą będą uprawiali regularnie, na przykład pływanie, joga, pilates, czy choćby regularne chodzenie na spacery, maszerowanie z kijkami i wiele innych. Ma to na celu poprawę ogólnej kondycji danej osoby. Pamiętajmy, że mogą to być osoby otyłe, starsze, które z jakąkolwiek aktywnością fizyczną nie miały do czynienia od wielu miesięcy a nawet wielu lat. Dlatego bardzo ważne jest, by poprawić ich ogólną sprawność, aby mogły prawidłowo wykonywać specyficzne ćwiczenia oraz nadążyć za planem treningowym. Oprócz tego trening funkcjonalny poprawia równowagę, koordynację ruchową, wpływa na prawidłową postawę, zwiększa elastyczność mięśni i pomaga poprawić nastrój. Wszystko to jest bardzo istne i pomocne, na przykład w przypadku osób starszych, które łatwo mogą stracić równowagę i zrobić sobie krzywdę. Ponadto powodem dla którego wielu ludzi zapada na choroby cywilizacyjne jest obniżony nastrój lub depresja. Trening funkcjonalny pod okiem specjalistów to znakomity sposób na poprawienie go, zmniejszenie objawów depresji.

Rozpoczęcie treningu

W innych krajach nikogo nie dziwią specjalne placówki zajmujące się treningiem medycznym. Zrzeszają one specjalistów z różnych dziedzin, lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, masażystów, dietetyków, psychologów, trenerów osobistych i wielu innych. Każdy pacjent jest pod opieką wszystkich tych osób, które wspólnie opracowują plan treningowy. W Polsce również są dostępne takie placówki, niestety nie są one objęte ubezpieczeniem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Są to miejsca działające prywatnie.

Zalety fitnessu medycznego

Fitness medyczny ma bardzo wiele zalet i przynosi pozytywne efekty. Oto niektóre, najważniejsze zalety tego rodzaju aktywności.

Indywidualne podejście. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Placówki organizujące zajęcia fitnessu medycznego podchodzą do każdego w sposób holistyczny, wiedząc, że każdy człowiek jest inny, choćby nawet chorował na taką samą chorobę co inna leczona osoba, to różnią się one charakterem, motywacją, osobistymi upodobaniami. Dzięki cierpliwości wszystkich terapeutów w łatwiejszy sposób mogą oni dotrzeć do takiej osoby i osiągnąć szybsze efekty.

Przyjazna atmosfera. Osoby korzystające z fitnessu medycznego odczuwają, że są mile widziane. Terapeuci i lekarze wspierają ich w dążeniu do zdrowia. Nikt nie śmieje się z nich z powodu ich nadwagi czy zaawansowanego wieku, nie muszą wstydzić się za siebie. Wszyscy są mili, ale również wymagający.

Większa motywacja. Osoby w początkowych a nawet bardziej zaawansowanych stadiach chorób cywilizacyjnych najczęściej doskonale wiedzą, że powinny się ratować nie wiedzą tylko jak zacząć. Pobyt w placówce oferującej fitness medyczny pozwala na wypracowanie odwagi i większej motywacji. Będąc kierowanym przez profesjonalny zespół odczywa się większy sens pracy nad sobą, ponieważ efekty są szybsze niż gdyby trzeba było robić to samodzielnie.

Brak zagrożenia zdrowia. Ćwiczenia na własną rękę mogą być nie tylko nieskuteczne, a nawet szkodliwe, jeśli niepoprawnie wykonywane. Fitness medyczny całkowicie wyklucza ten problem. Treningi są tak dobrane, że każda osoba, nawet chora w zaawansowanym stopniu, nie będzie przemęczona ani ćwiczenia nie zaszkodzą jej. Dobrany zostanie dokładnie taki trening, jaki jest w danym momencie potrzebny.

Nauka zdrowego trybu życia. Pacjenci uczeni jest jak powinien prowadzić swoje życie, by zachować zdrowie. Lekarze nie mogą czuwać nad nim w każdej chwili swojego życia, dlatego powinny te osoby same nauczyć się jak to zrobić. Wychodzą z niezbędną wiedzą. Lecz to od nich zależy co z nią uczynią. Jeśli wrócą do dawnego stylu życia, to ich dolegliwości szybko powrócą. W przeciwnym wypadku mają duże szanse na zdrowsze i bardziej spełnione życie, nawet w jego jesieni. Pieniądze wydane na fitness medyczny z pewnością się zwrócą w tym czasie.

Poprzedni

Sprzątaj tak, by się nie otruć

Największe mity na temat ciąży

Następny

Dodaj komentarz