Jak zapobiegać demencji starczej i alzheimerowi?

, Tagi , , , , ,

Każdego czeka starość i jest ona trudna, jednak najtrudniejsza dla chorego i jego otoczenia jest utrata zmysłów. Ktoś, kogo znaliśmy nagle przestaje nas poznawać i staje się nieobliczalny. W trosce o własną starość oraz by odciążyć rodzinę każdy z nas powinien zastanowić się co zrobić, by uniknąć demencji oraz choroby alzheimera.

Alzheimer nieunikniony?

Wielu z nas sądzi, że demencja starcza i alzheimer są chorobami wynikającymi z podeszłego wieku i nic nie da się zrobić, by temu zapobiec. Jeszcze w 2000 roku naukowcy sądzili, że tak właśnie jest. Jednak gdyby tak było, to po czasie wszyscy zachorowalibyśmy na demencję, a tak nie jest. Istnieje wielu staruszków, którzy są bardzo sprawni umysłowo oraz całkowicie samodzielni. Gdyby tylko starość decydowała o demencji starczej nie byłoby takich ludzi. Najwyraźniej są jednak czynniki które decydują o tym kto jaką będzie miał starość. Na pewno duży procent z tych czynników zajmują po prostu predyspozycje genetyczne. Ale one same nie są w stanie zagwarantować niczego. To od człowieka i jego diety i czynów zależy czy jego umysł na starość będzie bystry czy zapadnie na chorobę. Zdecydowanie warto skorzystać ze wszystkich metod mogących ochronić komórki nerwowe przed popadnięciem w chorobę by oszczędzić sobie i innym ciężkich doświadczeń. Ponadto niemożliwa jest opieka nad chorymi w domu ponieważ są oni bardzo trudnymi pacjentami. Dlatego nie ma innego wyjścia jak oddanie chorej matki czy dziadka do domu opieki. W Polsce opieka taka jest zapewniona wyłącznie prywatnie i kosztuje niemałe pieniądze.

Dieta dla uniknięcia choroby

Komórki mózgowe są bardzo wrażliwe nawet na niewielkie zmiany. Wieloletnie złe nawyki żywieniowe doprowadzają do tego, że są w złej kondycji. Jednocześnie wprowadzenie nawet niewielkich zmian sprawia, że sytuacja dość prędko się poprawia. Dieta, która odżywia mózg nie jest wcale zbyt skomplikowana, wręcz przeciwnie. To co szkodzi to przede wszystkim nadmiar soli i cukru w diecie. Nie pomaga także zajadanie się nadmierną ilością tłuszczu zwierzęcego. Powoduje to wzrost cholesterolu we krwi, a w rezultacie jej zagęszczenie oraz zmniejszenie przepływu przez naczynia krwionośne. Mózg musi być odpowiednio odżywiony właśnie przez krew nasyconą tlenem. Słaby dopływ krwi poprzez zapchane naczynia krwionośne powoduje obumieranie komórek nerwowych. Niekiedy już po czterdziestym roku życia wiele osób cierpi na otyłość oraz ma wysoki poziom cholesterolu. Do tego nie uprawiają żadnych ćwiczeń, co też wpływa na stan ich żył i tętnic. Wieloletnie niedotlenienie mózgu powoduje w końcu coraz większe trudności i może przyczyniać się do rozwoju takich chorób jak alzheimer. Nie wystarczy jedynie z diety wyrzucić to, co szkodzi, ale również wprowadzić to, co wspomaga mózg. Są to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega 3. Są dostępne w oliwie, w olejach tłoczonych na zimno, w świeżych morskich rybach, w awokado oraz nasionach i ziarnach. Powinny stanowić uzupełnienie diety każdego człowieka. Powinny być codziennie spożywane. Oprócz tego nie wolno zapominać o witaminach odżywiających mózg, a są to witaminy nie przypadkowo rozpuszczalne w tłuszczach, czyli słynne A, D, E, K. Innymi witaminami niezbędnymi dla zdrowia mózgu są witaminy z grupy B w tym oczywiście kwas foliowy. Minerałami, których nie powinno zabraknąć w diecie odżywiającej mózg są wapń, magnez, żelazo, cynk, potas, selen. Dla zachowania sprawności umysłowej warto zadbać również o zdrowie… jelit. To w nich produkowanych jest wiele neuroprzekaźników oraz biorą udział w produkcji hormonów sterujących mózgiem dla zachowania jego sprawności. Zdrowe jelita zapobiegają między innymi depresji i lękom, które bardzo negatywnie wpływają na komórki nerwowe. Mózg do pracy potrzebuje przede wszystkim glukozy, dlatego nie powinno jej zabraknąć w diecie w postaci węglowodanów złożonych. Bardzo istotne jest spożywanie odpowiedniej dawki zdrowych białek.

Ćwicz mózg a będziesz zdrowszy

Sprawność umysłowa, podobnie jak sprawność fizyczna zależy od tego czy wykonujemy odpowiednie ćwiczenia. Z mózgiem dzieje się zupełnie to samo, co z nieużywanym mięśniem czy organem – po jakimś czasie zanika. Nieużywane obszary mózgu stopniowo wyłączają się. Dlatego tak ważne jest stałe ćwiczenie pamięci i zdolności umysłowych, ponieważ pobudzają one te obszary mózgu jakie są odpowiedzialne za nie i w ten sposób pomagają je kształtować. Współcześnie ludzie są bombardowani wielką dawką informacji. Jednak ważne jeszcze jest na czym mózg się skupia. Najlepsze dla mózgu jest wykonywanie ćwiczeń logicznych, a więc pobudzanie lewej półkuli mózgowej. W tym celu dobrze jest liczyć w pamięci, pisać najlepiej ręcznie, rozwiązywać krzyżówki, grać na instrumentach muzycznych. Mózg jest również pobudzany przez czytanie, uczenie się nowych rzeczy, uczestniczenie w spotkaniach ze znajomymi. Starsze pokolenie powinno częściej grać w karty, szachy, warcaby, tymczasem młodszemu służą gry na tabletach i komputerach wymagające wysokiej koncentracji, uwagi oraz zręczności.

Poprzedni

Mity na temat zębów

Co zabrać ze sobą na rower i rolki

Następny

Dodaj komentarz